film
festival
Crème de la Crème 7 - preložené

O novom termíne festivalu Crème de la Crème vás budeme informovať.

Táto akcia sa konala v minulosti

Siedmy ročník Týždňa francúzskeho filmu Crème de la Crème, ako súčasť Mesiaca Frankofónie na Slovensku, pripravuje spoločnosť Film Europe už tradične v spolupráci s Francúzskym inštitútom na Slovensku. Prehliadka prináša výber z toho najlepšieho, čo ponúka súčasná francúzska kinematografia.

Program tvoria 4 sekcie:  Premiéry, Profil Juliette Binoche, Komédie, Filmy pre deti.

Oceňovaný japonský režisér Hirokazu Koreeda sa po prvýkrát predstaví francúzsky hovoriacim filmom Pravda (2019). Ten na festivale v Benátkach získal nomináciu na Zlatého leva. V snímke si bok po boku zahrajú francúzske filmové hviezdy Catherine Deneuve, Juliette Binoche a sekundovať im bude americký herec Ethan Hawke. Film rozpráva o búrlivom stretnutí medzi scenáristkou Lumir a jej slávnou matkou a herečkou Fabienne, ktorá vydáva knihu pamätí a zároveň nakrúca sci-fi film, v ktorom stvárňuje dcéru večne mladej matky. Skutočnosť sa mieša s fikciou a matka s dcérou musia k sebe opäť nájsť cestu...

Ďalším úlovkom bude film Bedári od režiséra Ladja Lyho, ktorý pochádza z Mali. Jeho apokalyptickí Bedári s cenou za réžiu z Cannes a s nomináciou na Oscara sú zrejme najvýraznejším francúzskym filmom minulého roka. Film zobrazuje špeciálnu kriminálnu jednotku na predmestí Paríža, ktorá sa ocitne uprostred vojny gangov. Snímka inšpirovaná parížskymi nepokojmi z roku 2005 sa odohráva na pôde súčasného Montfermeilu, kde sa búrili slávni Bedári Victora Huga.

Režisérske duo, bratia Dardennovci, prichádza s ďalším filmom, ktorý získal nielen pochvalné kritiky, ale aj cenu za najlepšiu réžiu a nomináciu na Zlatú palmu na poslednom festivale v Cannes. Ich snímka Mladý Ahmed rozpráva príbeh zasadený do súčasného Belgicka. Zachytáva vnútorný boj trinásťročného Ahmeda, ktorý sa musí rozhodnúť medzi ideálom čistoty islamského imána a životnými pokušeniami.

Nomináciu na Zlatú palmu v Cannes získal aj Arnaud Despleschin za jeho film Zľutovanie, v ktorom si zahrala herečka Léa Seydoux. Tá je predovšetkým známa z filmu Život Adèle (2013) alebo ako jedno z Bondových dievčat Spectre (2015). Toto unikátne krimi opisuje udalosti jednej vianočnej noci vo francúzskom Roubaix. Policajný šéf Daoud a zelenáč Louis musia vyriešiť vraždu staršej ženy. Zhodou okolností vo väzbe skončia dve susedky obete – mladé milenky Claude a Marie.

Bezstarostné dievča je ľahké a svieže filmové dielo, ktoré očarilo v jednej z nezávislých sekcií v Cannes a získalo cenu za najlepší francúzsky hovoriaci film. Snímka rozpráva príbeh dospievania jedného neskúseného a druhého až príliš skúseného dievčaťa odohrávajúci sa v slnečnom prostredí Francúzskej riviéry.

Po originálnom muzikále Johanka Superstar sa režisér Bruno Dumont vracia s rovnakou herečkou k nadčasovej téme ženské hrdinky vo filme Johanka z Arku. Na poslednom Cannes mu zaň udelili Zvláštna cenu poroty v sekcii Un Certain Regard.

Druhým filmom zo sekcie premiéry, v ktorom si zahrala svetoznáma Juliette Binoche, je snímka Kto si myšlíš, že som. Snímka od režisérky Safy Nebbou sa zaoberá témou falošnej identity na sociálnych médiách. Aby mohla 50-ročná Claire Millaud špehovať svojho milenca Luda, vytvorí si profil na sociálnych sieťach a stane sa Clarou, nádhernou 24-ročnou ženou. Ludov priateľ Alex je ňou okamžite očarený. Claire, uväznená vo svojom avatare, sa doňho beznádejne zamiluje.

Snímka Rebelky uzatvára zoznam premiérových titulov. Režisér Allan Mauduit rozpráva v tejto bláznivej komédii o troch smoliarkach snažiacich sa konečne urvať si zo života to, čo si zaslúžia. Nie je to ale jednoduché...

V sekcii Komédie nájdu diváci filmy ako Čo sme komu zase urobili?, Láska na druhý pohľad, ale aj minuloročný hit Výnimoční s hercami Vincentom Casselom a Redom Katebom. Prehliadka ponúkne aj filmy pre rodiny s deťmi. V tejto sekcii môžu diváci nájsť snímku Mia a biely lev a animované filmy Chrobáčikovia 2: Ďaleko od domova a Dilili v Paríži.

Ako poctu francúzskej herečke Juliette Binoche, ktorá ma na konte jednu nomináciu a jednu cenu filmovej akadémie Oscara, venuje Crème de la Crème sekciu s jej najvýraznejšími filmami. Do nich patrí Camille Claudel 1915,  High Life, Pravda, Sils Maria, Kto si myslíš, že som a Život tej druhej.

Odporúčame

V sieti

Ut 2.3.2021 / Kino Lumière - Kino doma (online)

TIP

Iva Bittová & Dunaj

Ne 6.6.2021 / Ateliér Babylon

TIP

Roman Ondak: SK parking

27.1.2021 - 14.3.2021 / Kunsthalle Bratislava

TIP

Semblant

Ne 27.2.2022 / Randal Club

TIP