festival
[fjúžn] - festival nových menšín

14. ročník festivalu [fjúžn] v Bratislave tento rok bude v netradičnom termíne - od 12. do 21. septembra 2019 a máte sa na čo tešiť. Tohtoročnú festivalovú tému Identity priblížia výstavy, diskusie, koncerty, divadelné predstavenia, komunitné podujatia aj program pre deti.

Táto akcia sa konala v minulosti

Štrnásty ročník multižánrového festivalu [fjúžn] opäť predstaví program približujúci cudzincov a nové menšiny. V týždni od 12. do 21. septembra prinesie možnosť spoznať ľudí, ktorí sú súčasťou našej krajiny, hoci z nej nepochádzajú, ale aj tých, ktorí sa tu narodili, no majú cudzokrajné korene. Festival organizuje Nadácia Milana Šimečku a témou štrnásteho ročníka sú Identity.

V Bratislave budú počas celého festivalového týždňa na rôznych miestach prebiehať koncerty, výstavy, diskusie, komunitné podujatia či aktivity pre deti. Počas koncertov a klubových nocí sa môžete tešiť na rôznorodosť žánrov. Do temperamentnej kombinácie reggae, dubu a groovu vás pozýva skupina Gonsofus, v ten istý večer budete môcť spoznať hudobníčku Ešli, dcéru slovenských rodičov, ktorá vyrástla v USA a detstvo strávila na misionárskych cestách svojho otca. Rozmanitosť svojho života prenáša do textov a spolupracuje s mnohými slovenskými hudobníkmi. Aj tento rok program obohatí detský spevácky zbor Superar.. Určite si nenechajte ujsť Elektro Haflu, jedinečnú bratislavskú párty zameranú na bohatý svet klubovej hudby Blízkeho východu, orientu a tanečnej world-music. Elektro Haflu organizujeme v Novej Cvernovky v spolupráci s labelom Blue Night Jungle.

V diskusii, ktorú s nami spoluorganizuje Stredoeurópske fórum, budete môcť spoznať známeho sudánskeho karikaturistu Khalida Albaiha a program ICORN poskytujúci medzinárodne ochranné krídla umelcom, ktorých životy v rodnej krajine sú ohrozené, ich diela podliehajú cenzúre alebo sú úplne zakázané a čelia aj rôznym iným životným situáciám - napríklad uväzneniu či prenasledovaniu. ICORN zastrešuje aj pobyt Khalida Albaiha v Kodani. Počas festivalu budete môcť takisto spoznať ľudí, ktorí sa rozhodli konvertovať na inú vieru, či preskúmať prístupy k politike identít v modernom feminizme počas diskusie, ktorú bude moderovať iránska komička žijúca v Bratislave, Nasi A. Motlagh

Súčasťou festivalu budú aj umelecké projekty, ktoré vznikli exkluzívne pre 14. ročník festivalu [fjúžn]. Jedným z nich je výstava Tomáša Halásza s názvom Odkiaľ si? Portréty Sloveniek a Slovákov, ktorí sa na Slovensku narodili, no ich rodinné korene siahajú do cudziny, budú od 9. septembra vystavené na citylightoch v Starom Meste. V kine Lumiére si 15.9. nenechajte ujsť exkluzívny zážitok: slovenský experimentálny hudobník Jonatán Pastirčák (Pjoni) v spolupráci s arménskym umelcom a hudobníkom Georgijom Bagdarasovom vytvoria k nemému hororu na motívy Edgara Allana Poea Zánik domu Usherovcov hudobnú kulisu.

Súčasťou festivalu [fjúžn] bude už tradične pestrý program pripravený v spolupráci s cudzineckými komunitami a komunitnými centrami. Svoje aktivity predstavia predovšetkým 15. septembra v rámci podujatia Dobrý trh  21.9. na ochutnávke nápoja saké v japonskej kaviarni Matsu premium tea & coffee, či 18.9. v komunitnom centre Mareena na ochutnávke jedál, ktorá skĺbi tradície africkej a slovenskej kuchyne do sviežeho gastronomického zážitku.

Ústrednou témou štrnásteho ročníka festivalu je premenlivosť a jedinečnosť identity. Festival kriticky reflektuje najmä jej jednorozmerné vnímanie a nabáda k diskusii o tom, koľko zložiek identity vlastne človek môže mať a aké sú identity cudzincov žijúcich mimo domova. Náš každodenný obraz v zrkadle sa nám možno zdá nemenný a prirodzene stály. Ak sa však z nejakého dôvodu ocitneme v cudzom prostredí, zistíme, aké to je byť tým iným.. Ako sa cítia ľudia, keď redukujeme ich osobnosť na základe jednej vybranej stránky identity? O tom, ako o identitách premýšľať inak, ako prekonávať strach z neznámeho a vyhýbať sa nálepkovaniu, budeme spoločne diskutovať na festivale [fjúžn]. 

Program

12. september 2019
Kalab o 18.30 / Vernisáž výstavy Priestor bez pamäti, bez hraníc a bez mena
KC Dunaj o 20.00 / Warm-up party

-------

13. september 2019
Nová cvernovka o 18.00 / Stredoeurópske fórum: Sloboda prejavu - samozrejmosť alebo zbraň?
Reštaurácia Parlamentka o 19.00 / WelcomeToBratislava x [fjúžn]: Quiz Night
Nová cvernovka o 19.00 / Electro hafla / Arabian Panther, Amar du Désert

-------

14. september 2019
KC Córdoba o 11.00 - 17.00 / BaBinec
Dobrý trh o 12.00 / Kreatívne popoludnie s Uletencami na Dobrom trhu
Kalab o 19.30 / I Don't Know Who I am Anymore
Bohéma Bar o 20.00 / Latino sounds: Ismar Rivero ft. Maria Juana Son / Anakena

--------

15. september 2019
Dvor ZŠ a MŠ Milana Hodžu o 10.00 - 17.00 / zóna na Dobrom trhu
Nová Cvernovka o 19.30 / FolkLab: Jazyk
Kino Lumiére o 20.30 / Zánik doma Usherovcov - Pjoni & Georgij Bagdarasov live

-------

16. september 2019
KC Córdoba o 16.00 / Stretne sa kňaz, rabín a imám v Córdobe ... na Obchodnej
Kalab o 18.00 / Dolnozemské selanky
Foajé o 18.30 / Kým (všetkým) sme?
Artforum o 19.00 / Kapitalks: Cudzincom vo vlastnej krajine?

--------

17. september 2019
Berlinka o 17.00 / Čaj pre dušu: Konver(t)zujeme
Štúdio Kaplnka o 18.00 / Forum Theatre: Kocúrkovo - the town of freedom
Bystro Obývačka o 19.00 / Knižnica ideálov
Berlinka o 19.00 / Apples & hrušky: Identity
Berlinka o 20.30 / Joke´s on you

---------
18. september 2019
štart pri Pamätníku slovenského veľvyslanectva v Sade Janka Kráľa o 17.00 / Turistom vo vlastnom meste
Mareena o 18.30 / Folkekøkken: Afro-slovenská edícia
Nová Cvernovka o 20.00 / Večer reklám, ktoré môžu meniť svet

--------

19. september 2019
štart na prievozskej 10 o 18.00 / [fjúžn] walk: Jürgen Rendl
Goethe Institut o 18.00 / Clash of Languages 5 - Identity
Fuga o 20.00 / Ajlavmjusic fjuzn najt

--------

20.september 2019
Satori Stage o 19.30 / Bratislava True Stories - [fjúžn] edition
Sun Deck o 19.00 / Mäss x [fjúžn] w Dinamarca

--------

21. september 2019
Matsu premium tea & coffee o 16.00 - 21.30 / Japanese craft sake & Music festival
Pistoriho palác o 17.00 / Superar: Za rozmanitosť
Pistoriho palác o 19.00 / Humans of [fjúžn]

[fjúžn] zóna na Dobrom trhu

Dobrý trh je oslavou susedstva a susedských komunít na Panenskej a Podjavorinskej ulici. A pre [fjúžn] je veľkou cťou, že už niekoľko rokov môže byť jeho súčasťou a okoreňovať ho štipkou exotických chutí a tónov multikultúrnej Bratislavy.

Tento rok sa pre návštevníkov po prvý raz otvoria aj brány Základnej školy s materskou školou Milana Hodžu na Podjavorinskej 1, na ktorej dvore rozložíme našu [fjúžn] zónu. Čaká tam na vás dobré jedlo, hudba, tanec, workshopy i netradičné spoločenské hry. Predstavia sa vám aj mnohé mimovládne organizácie ako Amnesty International, Slovenská humanitná rada, Mareena, IOM - Medzinárodná organizácia pre migráciu, Liga za ľudské práva či Krajanský inštitút.

A veselo bude, samozrejme, aj na našom [fjúžn] pódiu, kde sa vám postupne predstavia:
10:30 | Luka Majetić & Gordon Tan & Stanislav Počaji
11:30 | Škola jamajských tancov Dancehall s Aron Mitu
12:30 | Aleš Vojtášek: The Staircase + Magdaléna Izakovičová live
13:00 | Detský koncert
14:00 | Ismar Rivero feat. Maria Juana Son
15:00 | Thierry and Friends
16:00 | Divadlo SpozaVoza: Ružová rozprávka
Luka Majetić & Gordon Tan & Stanislav Počaji

Exkluzívne medzinárodné [fjúžn] spojenie troch znamenitých gitaristov. Luka Majetić je chorvátsky gitarista, ktorý miluje hudbu, more a život. Gordon Tan je spevák a zároveň gitarista z Christchurch na Novom Zélande. Stanislav Počaji je slovenský jazzový gitarista ovplyvnený hudobníkmi ako Gary Burton, Keith Jarrett, Charlie Haden, Pat Metheny, Tuck Andress, Esbjorn Svensson, Bobby McFerrin.

Škola jamajských tancov Dancehall s Aron Mitu
Príďte si rozhýbať telo na absolútnu tutovku Dancehall s výnimočnou tanečníčkou afrického pôvodu, ktorá je lektorkou a ambasádorkou tohto tanečného štýlu na Slovensku aj v zahraničí.

Detský koncert
Špeciálne pre [fjúžn] zónu na Dobrom trhu si žiaci Ukrajinskej školy v Bratislave pripravili hudobno-tanečné vystúpenie.

Ismar Rivero feat. Maria Juana Son
Ismar Rivero je kubánsky spevák, skladateľ a perkusionista, narodený v La Habane v roku 1984 a žijúci v Európe už 7 rokov. Na festivale [fjúžn] bude vystupovať ako Ismar Rivero feat. Maria Juana Son, teda s basgitaristom a aranžérom Marcelom Ramosom a všestranným perkusionistom Alexom Machadom.Ich skladby vás vezmú na cestu do vzdialenej Latinskej Ameriky.

Thierry and Friends
Kapela Thierry and Friends hrá veselé, pozitívne roots reggae postavené na pôvodných afrických rytmoch, ktoré v sebe nesú prvky a vibrácie prírody, života, odolnosti, prežitia a radosti.

Divadlo SpozaVoza: Ružová rozprávka
Veselá Ružová rozprávka je o prasiatkach, ktoré hľadajú svoj domov v rôznych končinách Ameriky, Ázie, Afriky i Antarktídy. S prasiatkami zažijú vaše deti veľa humorných situácií a spoznajú všakovaké krajiny.

Máme pre vás aj malé prekvapenie za plotom, ktoré chystá fotograf Aleš Vojtášek s muzikantkou Magdalénou Izakovičovou.

koncert Superar: Za rozmanitosť
21. september, 17:00, Pistoriho palác, Štefánikova 25

Vzdelávací program Superar napomáha priateľskej a otvorenej interakcii medzi deťmi s rôznym sociálnym statusom, rasou, etnickým pôvodom či vierovyznaním. Dlhodobým, intenzívnym a kvalitným vzdelávaním dochádza k transformácii osobnosti dieťaťa – rozvíja sa jeho sebadôvera, disciplína, vytrvalosť, schopnosť sústrediť sa, odvaha otvorene vyjadrovať svoje nápady a tvorivosť.

Program koncertu:
1. Betty Bertaux: To Music
2. kórejská pieseň Arirang
3. Zdenko Mikula: Náš tatíček
4. Mária Jašurdová: Malá hviezda
5. Echo Hello
6. karibská pieseň Papaya
7. Miriam Halamičková: Na dlani
8. tradičná pieseň Sesereya
9. albánska pieseň Jana erdi
10. Axel Chr. Schullz: Alle Menschen
11. Andy Ichochea Ichochea: Hope
12. Allan E. Naplan: Hine ma tov
13. Hans Zimmer: Pirates
14. rómska pieseň Silalo panori
15. ľudová pieseň z Ghany Tue, tue

Účinkujú:
Dirigenti: Erika Krkošková
Oľga Budínska
Lenka Brádňanská

Hudobníci:
Zdenka Fekiačová - klavír, aranžmány
Marek Fekiač - cajon
Miriam Halamičková - husle
Anina Camara - viola
Zuzana Jasenková - violončelo
Hoda Jahanpour - violončelo
Ema Kazimírová - flauta
Dominik Frčka - bajan

A deti zo speváckych zborov Superar na:
ZŠ M. Vagača, Detva
CZŠ Narnia, Bratislava
ZŠ Plavecký Štvrtok
Brilliant Stars International School, Bratislava

-----

O Nadácii Milana Šimečku

Nadácia Milana Šimečku (NMŠ) sa už 28 rokov snaží byť “o nos vpredu” v témach týkajúcich sa rozvoja občianskej spoločnosti na Slovensku. Nesie meno významného disidenta, mysliteľa, filozofa a spisovateľa v bývalom Československu. Nadáciu založili vo februári 1991, krátko po smrti Milana Šimečku, jeho priatelia Martin Bútora, Juraj Flamik, Fedor Gál, Miroslav Kusý, František Mikloško, Peter Tatár a Peter Zajac. Ich zámerom už vtedy bolo podnecovať a podporovať aktivity smerujúce k rozvoju demokracie, kultúry, tolerancie a občianskej spoločnosti. V nadácii kombinujeme víziu s drobnou prácou a pomáhame tým, na ktorých sa zabúda. Pracujeme s ľuďmi a pre ľudí, umožňujeme vzájomné spoznávanie a zbližovanie jednotlivcov a skupín. Snažíme sa mať stále “uši na stopkách”. Počas našej existencie sme vydali viac ako 100 publikácií na rôzne témy vrátane beletrie, odborných publikácií, príručiek, časopisov či almanachov a vyškolili sme niekoľko tisíc ľudí vrátane pedagógov, aktivistov, vydavateľov, komunitných lídrov a ľudí zo znevýhodnených skupín. V rámci našich programov Vzdelávanie, Aktívne občianstvo a Podpora inkluzívnej praxe na lokálnej úrovni uplatňujeme príncípy pamäte, rozmanitosti a inklúzie. Okrem toho spravujeme aj webovú stránku multikulti.sk. Organizovanie festivalu [fjúžn] - najväčšieho kultúrno-komunitného podujatia o migrácii a cudzincoch na Slovensku a silný dôraz na realizáciu rôznych vzdelávacích projektov sú jadrom aktivít nadácie.

Odporúčame

The Lumineers

Po 21.6.2021 / Axa Aréna NTC

TIP

Sharpe 2020

4.9.2020 - 5.9.2020 / Nová Cvernovka

TIP

Poklad Inkov

24.6.2020 - 14.8.2020 / Bratislavský hrad

TIP

Punkáči deťom 2020

27.8.2020 - 30.8.2020 / Letisko Trenčín

TIP