Vacuum generuje nemožné obrazy a fantastické maľby, hru tiel objavujúcich sa a miznúcich medzi čiernými dierami a oslepujúcimi svetlami. Tento duet je treťou časťou série Dispositifs, prepájajúcich tanec a výtvarné umenie.
Jednotlivé časti série Disposistifs sú založené na priestorových svetelných zariadeniach a sústredia sa na vizuálny aspekt, ale aj naratívnu a pohybovú stránku. V princípe kombinujú výtvarné umenie s tancom.
Scéna pre choreografiu Vacuum vznikala postupne a zaberá veľmi úzky priestor. Nad podlahou sa horizontálne vznášajú dve 1,2 m dlhé neónové trubice, jedna nad druhou. Obe trubice smerujú k publiku, pričom u neho spôsobujú čiastočnú sleptu a vytvárajú efekt čiernej diery. Vďaka tomuto zariadeniu sa zdá, že temnota pohlcuje a zas vypľúva tanečníkov. Je to trik, ktorý pôsobí ako mágia, ale tu je použitý úplne iným spôsobom.
Vacuum generuje nemožné obrazy a fantastické maľby, hru tiel objavujúcich sa a miznúcich medzi čiernými dierami a oslepujúcimi svetlami. Tento duet je treťou časťou série Dispositifs, prepájajúcich tanec a výtvarné umenie. Po Black Out (2011) a NEONS Never Ever, Oh! Noisy Shadows (2014) Vacuum odkrýva nový aspekt nášho zmyslového vnímania prostredníctvom optickej ilúzie vytvorenej dvoma neónovými trubicami V choreografii Black Out vytvárajú pohyby tanečníkov vzorce v čiernej hmote na javisku, pričom publikum sa pozerá zhora. V Neons tancuje pár vo svete svetla a tieňov.
Svojou treťou choreografiou Saire ďalej skúma vizuálne vnímanie pohybu. Výsledok je lyrický a inšpirujúci, sprevádza nás dejinami umenia od renesančných malieb až po fotografiu.
Phillipe Saire: Vacuum / Švajčiarsko
---------
Lístky: 12€ / 6€ (študent, senior)
V rámci Medzinárodného festivalu Bratislava v pohybe.
Cie Phillippe Saire
Od svojho vzniku v roku 1986 má Phillippe Saire Company na svojom konte vyše 30 choreografií, vyše 1 000 vystúpení v 200 mestách v Európe, Afrike, Ázii, na Blízkom Východe a v Amerike.
Choreografie Vacarme, Étude sur la Légèreté, Vie et Mœurs du Caméléon Nocturne, La Haine de la Musique, Les Affluents, [ob]seen, Could I just draw your attention to the brevity of life?, Cartographies a Black Out pomohli získať súboru medzinárodné uznanie.
Súbor tiež pravidelne účinkuje v galériach, záhradách, mestkých a iných vonkajších priestoroch. V rokoch 2002 až 2012 vznikal projekt Cartographies, ktorý kombinuje živé predstavenie s videoprodukciou a je dokladom Saireho neustálej túžby dostať tanec von z kamenných divadiel. 11 choreografií in situ, ktoré natočilo 9 producentov z francúzskej časti Švajčiarska ako Lionel Baier, Fernand Melgar, Bruno Deville, Pierre-Yves Borgeud a samotný Phillippe Saire, boli prezentované vyše 300 ráz na festivaloch po celom svete.
Táto záľuba v experimentovaní tiež viedla k vytvoreniu série Dispositifs s choreografiami, ktoré sú na hranici výtvarného umenia. V Black Out (2011 , v roku 2015 bolo odohrané 150. predstavenie !) kreslia pohyby tanečníkov tvary do čiernej hmoty na javisku, pričom publikum sa pozerá zhora. NEONS (2014) je choreografiou pre dvoch tanečníkov, ktorí tancujú v svete svetiel a tieňov. S choreografiou Vacuum Saire ďalej skúma vizuálne vnímanie pohybu s lyrickým a inšpiratívnym výsledkom, sprevádzajúcim nás dejinami umenia od renesančných malieb až po fotografiu.
Domovskou scénou Cie Phillippe Saire je Théâtre Sévelin 36, Lausanne.