divadlo
Swing Heil!

Swing Heil! je už takmer zabudnutý antinacistický pozdrav mládeže, tzv. detí swingu – skupina, ktorá sa sformovala v tridsiatych rokoch minulého storočia. Jej sympatizanti boli označovaní za šíriteľov dekadentnej kultúry a v mnohých prípadoch boli prenasledovaní vtedajším nacistickým režimom.

Táto akcia sa konala v minulosti

Inscenácia česko-slovenskej koprodukcie prináša sugestívny pohľad na umenie a to, či je možné ho v človeku zničiť zavedením rôznych extrémistických a reštriktívnych opatrení. Inšpiráciou pre magickú pohybovo-obrazovú performanciu, v ktorej sú slová používané ako dekonštruované prvky, je kniha Petra Kouru Swingaři a potápky v protektorátní noci.

 Autori libreta sa sústredili na dva silné ženské príbehy: Nina Jirsíková bola všestranná umelkyňa, ktorá spolupracovala s pražským divadlom D 34. Libreto Pohádka o tanci – o kráľovstve, v ktorom bolo zakázané tancovať ju priviedlo až do koncentračného tábora, ktorý však prežila vďaka tancu.

Anna Goldsteinerová zas umožňovala mladým ľuďom usporadúvať v jej byte swingové večery. Bola za to odsúdená a verejne demonštratívne popravená. Tieto ženské postavy reprezentujú kľúčové otázky a zároveň obavy – je možné zakázať hudbu/tanec/umenie v nás? Dokážeme si uchovať našu vnútornú slobodu ako miesto pre tvorivosť a záchranu pred neprávosťou?

Réžia: Iveta Ditte Jurčová
Obsadenie: Ela Lehotská, Denisa Musilová, Tom Rychetský, Filip Jekkel 

Dĺžka podujatia: 60 min.

Predstavenie je súčasťou festivalu Nová Dráma 2021

Na predstavenie je potrebná rezervácia vstupenky vopred prostredníctvom e-mailu: studio12@theatre.sk

 

Odporúčame

Talianske ikony vo fotoportrétoch Marie Mulas

1.6.2022 - 28.9.2022 / Prírodovedné múzeum SNM

TIP

Ad Snijders - Retrospektíva

18.3.2022 - 27.5.2022 / Danubiana Meulensteen Art Museum

TIP

NuJazzDayz: Portico Quartet (UK) + God & Eve

Št 16.6.2022 / Nová Cvernovka

TIP

DAAD + DAAF 2022

30.5.2022 - 5.6.2022 / Primaciálny palác

TIP