divadlo
Švandovo divadlo: Dějiny násilí
Ako veľmi sa môže líšiť rozprávanie jednej skutočnej udalosti? Odvážne a šokujúce vyznanie pripomínajúce detektívny príbeh naruby.
Táto akcia sa konala v minulosti

V decembri 2012 Édouarda Louise znásilnil a takmer zabil muž, ktorého Édouard stretol počas cesty z vianočnej večere a následne ho pozval k sebe domov. Aby sa vyrovnal s posttraumatickou stresovou poruchou, obrátil sa vo svojich spomienkach k minulosti, ktorú chcel navždy nechať za sebou. Hlavný hrdina rozpráva o okolnostiach traumatickej udalosti lekárom, polícii a svojim blízkym. No každý z nich trestný čin vidí svojím vlastným pohľadom.

Z osobnej skúsenosti sa tak rodí história násilia, nad ktorou už priamy účastník stratil kontrolu. Do príbehu vstupujú malomestské predsudky siahajúce k homofóbii, rasizmus správnych orgánov a jednotlivec, ktorý za jednu noc prežil intenzívny vzťah blízkosti a následnej zrady, sa stáva len neosobnou štatistikou včerajších správ.

Odvážna a šokujúca výpoveď je adaptáciou románu mladého francúzskeho autora Édouarda Louise, ktorý sa po vydaní svojho debutu Skončiť s Eddym B. stal literárnym fenoménom.

I vďaka tomu, že jeho autobiografické romány otvárajú naliehavú otázku stále pretrvávajúcich rasových a sexuálnych predsudkov. Švandovo divadlo predstaví toto dielo Édouarda Louise slovenským divákom ako prvé v adaptácii mladého autora a režiséra Tomáša Loužného, ktorý bol v minulom roku nominovaný divadelnou kritikou na talent roka.

Tvorivý tím
Obsadenie: Oskar Hes, Jan Grundman, Nataša Bednářová, Marie Štípková, David Punčochář, Ivo Sedláček
Preklad: Sára Vybíralová
Réžia: Tomáš Loužný,
Dramaturgia: David Košťák
Scéna: Petr Vítek
Kostýmy: Martin Chocholoušek
Hudba: Ivo Sedláček
Inšpicientka a asistentka réžie: Blanka Popková
Produkcia: Tereza Marková

Vstupné: predpredaj 20€

Predstavenie je súčasťou Festivalu Drama Queer 2023. Pozrite si kompletný program festivalu.

Odporúčame

Michal Pacina, Rudo Prekop, Tono Stano: Hra na štvrtého

2.11.2023 - 22.12.2023 / Stredoeurópsky dom fotografie

TIP

Doma dobre: Para, Plantasia, Vojtik

Ne 10.12.2023 / Nocľaháreň sv. Vincenta de Paul...

TIP

Kým prídu Stouni...

29.12.2023 - 24.1.2024 / Slovenské národné divadlo - Činohra

TIP

Nemé tajomstvá

So 9.12.2023 / SĽUK

TIP