divadlo
Horúce leto 68

Pod názvom Horúce leto 68 (ako sme utekali) si v divadle GunaGU pripomenú 50. výročie invázie ruských tankov do Československa.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum premiéry:
12.06.2018, Ut

Hra pre Zuzanu Kronerovú bola napísaná k 50. výročiu najdramatickejšej udalosti našich novodobých dejín – invázii vojsk Varšavskej zmluvy do Československa 21. augusta 1968.

V hre sledujeme príbehy troch žien, ktoré kvôli invázii aj so svojimi rodinami emigrujú do rôznych krajín sveta, aby sa nakoniec stretli v kanadskom Toronte. Okrem iných ťaživejších problémov sa im vo svete už nedarí variť jedlá ako doma, lebo tam nedostať naše suroviny. Tým sa toto zdanlivo nedôležité spomínanie na chuť domácich špecialít stáva metaforou o tom, ako chutí domov a aká je vlastne vôna slobody.

Napísané podľa osudov skutočných žien. 
Erika (Zuzana Kronerová) je manželka evanjelického farára, ktorého tu odmietajú vysvätiť a ktorý preto vyštuduje herectvo na VŠMU a stane sa hlásateľom rozhlasu. A práve on hlási do éteru legendárnu výzvu o obsadení nášho štátu cudzími tankami. Petra (Marta Maťová) je mladá lekárka, ktorú rodičia radšej pošlú do cudziny, aby ju zachránili, ale kým jej tam uznajú slovenský diplom, umýva v reštaurácii taniere.

A Soňa (Gabika Dzuríková) je mladé židovské dievča, ktoré sa vybralo na brigádu do Izraela, ktorú zorganizoval spisovateľ Ladislav Mňačko. Odvtedy týmto mladým ľuďom hovorili „Mňačkove deti“. A na brigáde v ďalekom svete ich zastihne správa o prepadnutí Československa.

​Autor a réžia: Viliam Klimáček
Obsadenie: 
Zuzana Kronerová, Gabika Dzuríková, Marta Maťová

Trvanie hry: 90 minút bez prestávky

Vstupenky za 15€

Odporúčame

Ako si zostaviť rodokmeň

Št 9.2.2023 / Staromestská knižnica - pobočka Panenská

TIP

Muž menom Ove

Po 27.2.2023 / Kino Nostalgia

TIP

Odpočítavanie – posledný film Ivana Palúcha

Kino Lumière / Kino Pezinok

TIP

Kataklysm / Soilwork / Wilderun

Ne 16.4.2023 / Majestic music club

TIP