divadlo
California / Grace Slick

Kalifornia je zemepisný, kultúrny a mentálny priestor, na ktorý sa odvoláva najnovšia inscenácia Reného Polescha na motívy jeho hry, ktorú napísal pre divadlo TR Varšava.

Táto akcia sa konala v minulosti


Intelektuálne a spoločenské trendy, ktoré sa zrodili v Kalifornii v 60. rokoch minulého storočia, radikálne zmenili Západ. Dnes je mesto Palo Alto v samotnom srdci Silicon Valley – domova internetu a technických gigantov. A miesta, kde sa rozhoduje o dnešnom i budúcom svete kapitalizmu.

René Pollesch nás pozýva na výlet pobrežím Pacifiku a naspäť na hrebeni civilizačnej vlny, ktorá sa vracia do dnešnej Európy vo forme digitálnych technológií, virtuálnej reality a nových ekonomických paradigiem. Hra je pokusom porozumieť, kam doviedla koloniálna expanzia a hľadanie nových území západnú civilizáciu. Našou sprievodkyňou je Grace Slick, rokenrolová hviezda 60. rokov a ikona hnutia hippies v USA. Psychedélia a .comy, sexuálna revolúcia a dobytie vesmíru, virtuálnych svetov a stratupy sa stretajú v tretej Polleschovej inscenácii, ktorú napísal pre TR Varšava – predchádzali jej tituly Ragazzo dell’ Europa a Jackson Pollesch.

Kalifornia slovami režiséra: 
Je tu len jeden obraz, jediná fotografia, ktorá zobrazuje celé ľudstvo. Nič viac, len traja ľudia.

Áno, títo traja nie sú na obraze, na ktorom sú všetky živé bytosti. Obsiahli ľudstvo a zjednotili sa v ňom. Fotografia je prvý záber našej planéty z vesmíru. Možno povedať, že ide o globálny pohľad, univerzalistickú ikonu. A ako vieme, tí traja, ktorí záber zhotovili, na Zemi v danej chvíli neboli.

Hovorí sa, že študentské protesty sa stali rozhodujúcou udalosťou roku 1968. No skutočným symbolom onej doby je fotografia, ktorú zhotovila posádka vesmírnej lode Apollo 8. Traja kozmonauti. Stala sa míľnikom, od ktorého pokrok ľudstva začal strácať niť.

Bol to moment, keď expanzia smerom von – do vesmíru, ktorej vďačíme za tú fotografiu, univerzalistickú ikonu, sa začala obracať naopak, napokon vytvárajúc vnútro.

Od tej chvíle Zem nemá viac vonkajšok.

V tom istom čase v Kalifornii narážala vlna kolonializácie smerom na západ na fyzické, zemepisné hranice – na Tichý oceán – a začína sa obzerať po nových územiach, ktoré by dobyla: technológie, nemateriálny virtuálnej reality a psychológie. Kalifornia stála na čele pokroku, ktorý otvoril neodolateľnú epochu sťahovania sa do seba a amplifikácie vnútra. Dnes sme svedkami týchto procesov.

Kalifornská ideológia, kalifornský sieťový kapitalizmus, kalifornská avantgarda sa ako víchor zhostili zvyšku kapitalistického sveta.

René Pollesch: California
Réžia
: René Pollesch
Obsadenie: Agnieszka Podsiadlik, Tomasz Tyndyk, Justyna Wasilewska

Dĺžka predstavenia: 1 hodina a 50 minút (bez prestávky)
Predstavenie uvedieme v pôvodnom jazyku so slovenskými titulkami.

Hosťovanie TR Varšava v rámci Festivalu Eurokontext.sk

------

Cenník vstupeniek: 
1. kategória: 17€
2. kategória: 14€
3. kategória: 9€
4. kategória: 5€

Odporúčame

Starí majstri „Oude Meesters“

Pi 16.7.2021 / Štúdio L+S

TIP

Ľudové Mladistvá + Treetop

Št 24.6.2021 / Nová Cvernovka

TIP

Scott Bradlee's Postmodern Jukebox

St 22.6.2022 / Majestic music club

TIP