Bohatý program tvorí viac ako dvadsať podujatí, ktoré sme pripravila v spolupráci s cudzineckými komunitami a organizáciami.
Zaujímavé výstavy, unikátne koncerty, komunitné podujatia, netradičná čítacia párty, aktivity pre deti, ale aj gastro workshop či prechádzka návštevníkom predstavia účinkujúcich z viacerých krajín sveta.
Mnohí z nás podstupujeme cestu do krajín, ktoré sú nám hodnotovo bližšie, kde sa cítime bezpečnejšie, či preto, že v nich nachádzame svoju rodinu a blízkych, pracovné alebo študijné naplnenie. Prinášame nové pohľady a skúsenosti, ktoré ostatných obohacujú a inšpirujú. Výskumy ukazujú, že čím viac identít zažívame, tým menej vstupujeme do medziľudských konfliktov. Festival [fjúžn] priblíži životy ľudí s koreňmi v iných krajinách a kultúrach, ktorí tvoria neoddeliteľnú súčasť slovenskej spoločnosti. Veríme, že osobný kontakt je tým najlepším spôsobom, ako búrať bariéry na oboch stranách, hovorí Veronika Fishbone Vlčková, riaditeľka Nadácie Milana Šimečku.
Otvorenie festivalu – Humans of [fjúžn]: Keď sa nevieš zakoreniť
Festival otvorí kontaktná výstava Humans of [fjúžn]: Keď sa nevieš zakoreniť, ktorá predstaví príbehy Karin z Arménska, Maryny a Ulye z Ukrajiny, Michala s vietnamskými koreňmi, Mirny z Iraku a Parmindera z Indie. Návštevníci sa môžu tešiť na komentované prehliadky a hudbu v podaní amerického hudobníka Jeffa Kirka. Výstavu pripravili Alžbeta Kutliaková, Juraj Mydla a Alžbeta Vrzgula a v priestoroch Eurovea bude prístupná do 28. septembra.
Koncerty, komunitné podujatia, párty, gastro zážitky aj program pre deti
Hudobní nadšenci sa môžu tešiť na unikátnu sériu koncertov Konektiv [fjúžn] Night, v ktorých sa prelínajú rôznorodé hudobné žánre a kultúry – hudobníci reprezentujúci národnostnú väčšinu sa stretávajú v umeleckej spolupráci s hudobníkmi z cudziny. Spojenie elektronickej tanečnej hudby s ukrajinským folklórom prinesie DJské duo Killa Selfie z Charkova.
V spolupráci s Mäsokombinátom sme prichystali aj tento rok párty plnú elektroniky, rapu a lo-fi beatov. Headlinerkou je berlínska DJ-ka Logic1000, vystúpia aj Fobia Kid, africká rapperka Ormay, Jureš Fallgrapp a Neorge, FOM s Larou Abou Hamdan, a Miklei.
Séria koncertov Equal, ktorú každoročne kurátorsky pripravuje Jonatán Pastirčák, prinesie tradičné prvky prelínajúce sa s futuristickými, od iránsko-fínskej psychedélie až po avantgardnú čínsku elektroniku. Aktuálnu hudbu bez žánrových obmedzení predstaví nová klubová séria FAQ.
Súčasťou hudobného programu bude aj aj koncert Karin Sarkisjan, rodáčky z arménskeho Jerevanu a jednej z tohtoročných Humans of [fjúžn], ktorá predvedie prevažne arménske ľudové piesne v jedinečnom etnojazzovom aranžmáne, kde sa stretne sláčikové kvarteto The Ladies Ensemble, klavír, saxofón, gitara a kontrabas.
[fjúžn] zóna bude tradičnou súčasťou sobotného Dobrého trhu. Na malých aj veľkých čaká bohatý program, ako aj stretnutia s ľuďmi z rozmanitých komunít. Festival bude pokračovať v komunitnom duchu piknikom v záhrade Prügerky, kde na návštevníkov čaká jesenný ukrajinský brunch s Magnificent Picnic, workshop umelkyne Evgeniie Kazarezovej oslavujúci materstvo a interaktívna cirkusová hra pre deti s názvom Neboj sa! CirKusKus.
Na svoje si prídu aj milovníci gastro zážitkov. Návštevníci sa môžu tešiť na workshop Gastro kúzla s Naomi Huzovičovou, kde si vyskúšajú nové recepty s tradičnými slovenskými ingredienciami, či komentovanú gastro prechádzku s foodblogerom Čojem, s ktorým budú spoznajú cudzokrajné chute Bratislavy.
Milovníkov kníh poteší čitateľská párty [fjúžn] Books & Beats, jedinečný večer plný čítania a rozhovorov s novými ľuďmi, sprevádzaný DJ setom Sashu Mamaeva a.k.a. Gonsa.
Pozrite si podrobný program festivalu
Festival tiež prinesie diskusiu s názvom Disent kedysi a dnes: Kto bol Milan Šimečka?, ktorá pripomenie osobnosť významného československého disidenta a filozofa. V bratislavskom Rómerovom dome sa uskutoční autorské čítanie a diskusia s rakúskou autorkou Susanne Gregor, ktorá predstaví svoj román Voľným pádom.
Medzi podujatiami nebudú chýbať ani stand-up show Joke’s On You, kde vystúpia medzinárodní komici ako Siavash a Nasi z Iránu, Sýrčanka Nibal či Terence Hartnett z USA.
Diskusný cyklus Apples & Hrušky: Korene & Conflict prinesie hlboké debaty o rozhodovaní sa medzi odchodom a zotrvaním v domovine, s účasťou herečky Laury Začkovej, herca Tomáša Eštoka a režiséra Bohdana Meteňkanyča. Okrem toho bude súčasťou programu aj komentovaná prechádzka mestom s Philippeom Cochardom či dokumentárny film Central Stage: Slovensko, ktorý zachytáva osobnú cestu e francúzsko-nemeckého dobrovoľníka na Slovensku.
Milovníci súčasného umenia sa môžu tešiť na výklad Lucie Gregorovej Stach z SNG, ktorý predstaví umeleckú rozmanitosť od 50. rokov až po súčasnosť. Výklad bude prebiehať v angličtine.
Vizuálne umenie zastúpia výstavy Korene, Humans of [fjúžn]: Keď sa nevieš zakoreniť a Archipelágo x Humans of [fjúžn] 2024.
Festival [fjúžn] je už tradične priestorom na stretávanie sa ľudí z rôznych kultúr, výmenu skúseností a podporu vzájomného porozumenia. Aj tento ročník prináša jedinečný mix umenia, hudby, diskusií, gastronómie a komunitných podujatí, vďaka čomu sa stal neoddeliteľnou súčasťou bratislavskej kultúrnej scény,“ uzatvára Martin Brix, manažér festivalu [fjúžn].
Pozrite si podrobný program festivalu.
O festivale [fjúžn]
Festival [fjúžn] organizuje Nadácia Milana Šimečku už od roku 2006 a postupne sa stal najväčším multižánrovým a multikultúrnym podujatím zameraným na migráciu a cudzincov na Slovensku. Prekračuje rámec jedného druhu umenia a ponúka bohatý program zložený z koncertov, výstav, literatúry, divadla, filmu, workshopov, prednášok a prezentácií, diskusií, komunitných podujatí, či programu pre deti, školských akcií a mnohých iných aktivít.
V súčasnosti je [fjúžn] už celoročný program nadácie zameraný na zviditeľňovanie cudzincov a cudziniek medzi nami, ako aj na prezentáciu komunitných projektov nových menšín (migranti, nové náboženské skupiny). Okrem festivalu realizujeme širokú škálu aktivít ako oslavy Svetového dňa utečencov, prehliadky [fjúžn] walks, portál www.fjuzn.sk. A od roku 2019 sú to aj podujatia [fjúžn] na cestách, prostredníctvom ktorých prezentujeme život a kultúru cudzincov a cudziniek v mestách po celom Slovensku.