12.02.2024
blog
Konvergencie oslávia 25 rokov Mozartovou hudbou
Zložiť si klobúk vždy, keď zaznie Mozartovo meno alebo túžba založiť sektu, ktorá by Mozarta uctievala. Aj takéto prejavy obdivu sa v minulosti viazali ku skladateľovi, ktorého meno je synonymom geniality. Konvergencie zvolili pre svoju deviatu zimnú edíciu a na úvod 25. ročníka festivalu exkurz do fascinujúceho sveta komornej hudby Wolfganga Amadea Mozarta.

Bude znieť v interpretácii vynikajúcich zahraničných a slovenských umelcov v inšpiratívnych priestoroch Slovenskej národnej galérie. Hlavným hosťom festivalu je fínsky klavirista, dirigent a skladateľ Olli Mustonen. Festival Mozart – Mustonen bude prebiehať od 13. do 25. februára v Bratislave a ponúkne štyri koncertné večery a viaceré sprievodné podujatia. 

Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie je už 25 rokov vnímaný ako podujatie s invenčnou, žánrovo pestrou dramaturgiou, ktorá poskytuje inšpirujúci priestor pre stretnutia domácich a zahraničných umelcov s publikom.

Ťažko uveriť, že Konvergencie majú za sebou štvrťstoročie. Je to čas na zastavenie, reflexiu toho, čo je za nami i uvažovanie o tom, ako pokračovať. Túžba ísť ďalej je stále veľká, vďačnosť za 25 rokov života s hudbou obrovská, hodnotí umelecký riaditeľ, violončelista Jozef Lupták.

Zimná edícia Konvergencií bude prvýkrát hudobným dvojportrétom. Po Šostakovičovi, Bartókovi, Beethovenovi, Stravinskom, Bachovi, Piazzollovi a Janáčkovi prinášajú Konvergencie pohľad na hudbu Wolfganga Amadea Mozarta v dialógu s tvorbou Olliho Mustonena.

Olli Mustonen je výnimočnou osobnosťou sveta klasickej hudby. Podobne ako Mozart nie je len vynikajúcim a originálnym interpretom, klaviristom a dirigentom, ale aj skladateľom. Sú z inej doby, sú kontrastní a zároveň sa dopĺňajú. O tom sú Konvergencie, o zaujímavých a prekvapivých kontextoch,“hovorí Jozef Lupták.

Všestrannosť Olliho Mustonena pripomína veľkých majstrov ako Rachmaninov, Busoni, Enescu, ktorí boli interpretmi, dirigentmi i skladateľmi zároveň. Rodák z Helsínk sa v detstve venoval hre na čembale, neskôr študoval klavír a kompozíciu.

Ako sólista spolupracoval s najvýznamnejšími symfonickými orchestrami v Berlíne, Paríži, Londýne, New Yorku, Chicagu, Clevelande, Amsterdame, Viedni, Prahe, Austrálii či Jeruzaleme. Od roku 2021 pôsobí ako šéfdirigent Filharmónie v Turku, je tiež hlavným hosťujúcim dirigentom Laponského komorného orchestra. Na obidvoch postoch diriguje orchestrálne koncerty a uvádza komornú hudbu i sólové recitály. Venuje sa tiež tvorbe komornej hudby a komponovaniu pre orchester.

Na Konvergenciách sa predstaví v dielach Mozarta – okrem Klavírneho koncertu Es dur KV 449 uvedie aj Husľovú sonátu Es dur KV 302 (s Igorom Karškom) a Klavírne kvarteto g mol KV 478, no zaznejú aj jeho kompozície Toccata a Klavírne kvinteto. 

Obraz Wolfganga Amadea Mozarta je rovnako premenlivý a neuchopiteľný ako jeho hra tónov: zázračné večné dieťa, frivolný voľnomyšlienkar, tragický nepochopený génius – každá z týchto charakteristík je do istej miery pravdou, no súčasne tiež mýtom. Do predčasnej smrti vo veku 35 rokov vytvoril vyše 600 diel, jeho hudba nikdy neprestala znieť.

Hovoriť o Mozartovej výnimočnosti je takmer neadekvátne. Všetci vieme, že jeho talent bol jedinečný a jeho diela sú nadčasové, hovorí Jozef Lupták. Medzi najznámejšie umelecké spracovania Mozartovho života patrí film režiséra Miloša Formana, ktorý vznikol pred 40 rokmi podľa divadelnej hry Petra Shaffera.

Amadeus

Amadeus je považovaný za jeden z najlepších filmov všetkých čias – získal vyše 40 ocenení, vrátane 8 Oscarov, 4 cien BAFTA a 4 Zlatých glóbusov. Premietanie režisérskej verzie tohto legendárneho diela bude preto jedným z viacerých zaujímavých sprievodných podujatí festivalu a je naplánované na 18. februára, deň nedožitých 92. narodenín Miloša Formana. Projekcia sa uskutoční v spolupráci s kinom Lumière v novosprístupnenej kinosále. Viac informácií a vstupenky.

Samotný úvod a vstup do témy festivalu bude patriť už tradične mimoriadne obľúbenému formátu – 13. februára bude Robert Roth čítať z Mozartových listov v Knižnici Kornela a Nade Földváriovcov (SNG).

Čítanie doplní hudba interpretovaná na klavichorde, menej známom nástroji z Mozartovej doby, ktorý slúžil na domáce muzicírovanie (Dóra Pétery, HU). 

Mozart na Slovensku

V roku 1762 navštívil Mozart ako zázračné dieťa Bratislavu, spomína to v liste jeho otec Leopold. Mozartove diela boli na území dnešného Slovenska prítomné ako aktuálna hodnota. Množstvo z nich je dodnes v archívoch –komornej hudbe patrí dôležité miesto. Prvá zmienka o Mozartovi v Uhorsku pochádza z novín Pressburger Zeitung. Bratislavskí tlačiari vydávali jeho diela, skladatelia siahali po jeho témach, hudobníci hrali jeho hudbu. Napríklad na viedenskej premiére Klarinetového kvinteta, ktoré na festivale so súborom Chaos String Quartet uvedie Ronald Šebesta, účinkoval huslista Joseph Zistler pôsobiaci v službách v Bratislave sídliaceho arcibiskupa Batthyányho. Mozartovým žiakom bol bratislavský rodák, klavírny virtuóz, skladateľ a dirigent Johann Nepomuk Hummel. Constanze Mozartová sa po manželovej smrti druhýkrát vydala v Dóme sv. Martina – existuje množstvo zaujímavých historických väzieb, pre ktoré nám môže byť Mozart blízky, hovorí dramaturg Konvergencií, muzikológ Andrej Šuba.

Na festivale zaznie v priebehu štyroch dní (22. – 25. februára) výber z Mozartovej komornej tvorby obsahujúci veľké diela i menej známe, no zaujímavé kompozície.

Pri príležitosti 25. výročia festival oslovil slovenských hudobníkov, ktorí pravidelne účinkujú na Konvergenciách. Patria medzi nich vo Švajčiarsku pôsobiaci huslista, pedagóg na prestížnej Hochschule für Musik v Luzerne Igor Karško, v Brne pôsobiaci husľový virtuóz Milan Paľa, vynikajúci klarinetisti Ronald Šebesta a Branislav Dugovič, sólo-violista Slovenskej filharmónie Martin Ruman, flautistka Ivica Gabrišová, klaviristka Jordana Palovičová, violončelista Jozef Lupták a mnohí ďalší, vrátane mladšej generácie slovenských umelcov, ktorú reprezentujú kontrabasistka Romana Uhlíková a violista Matej Michalec.

Domácich interpretov doplnia umelci z Veľkej Británie, Maďarska a Čiech a už spomínaný hlavný hosť festivalu, Olli Mustonen z Fínska.

Pozvanie na festival prijalo tiež zoskupenie Chaos String Quartet z Viedne, ktoré bolo nedávno vybrané ako BBC Radio 3 New Generation Artist 2023 – 2025 a získalo ocenenia na najprestížnejších medzinárodných súťažiach, vrátane ARD (2022), Haydnovej súťaže vo Viedni (2023) a Medzinárodnej súťaže sláčikových kvartet v Bad Tölz (2023).

Nekonvenčný pohľad na hudbu W. A. Mozarta prinesie nočný koncert Pjoniho a Stroona, dvojice umelcov pôsobiacich na scéne slovenskej alternatívnej a elektronickej hudby (24. februára).

Ich performancia bude vychádzať z Mozartových tém odohraných priamo na festivale a stane sa priestorom pre hravosť, improvizáciu i dekonštrukciu doplnenú hrou s priestorom a svetlom Jána Šicka.

Meno Mozart je synonymom pre „zázračné dieťa“, Konvergencie do programu zaradili aj dielo, ktoré skladateľ vytvoril ako 12-ročný.

Príbeh lásky mládenca Bastiena a peknej pastierky Bastienky Mozart obohatil detsky hravou hudbou. Program určený všetkým deťom a ich rodičom – singspiel Bastien a Bastienka v naštudovaní dirigenta Daniela Simandla, sólistov (A. Vancel, D. Mičíková, J. Pehal, F. Koiš) a súboru Il Cuore Barocco zaznie v nedeľu 25. februára dopoludnia.

Festival vyvrcholí Kvintetom Es dur pre klavír, hoboj, klarinet, lesný roh a fagot, o ktorom sa Mozart vyjadril v liste svojmu otcovi Leopoldovi: Považujem ho za to najlepšie, čo som doteraz napísal.


Hudba pre priateľov

Mnohé komorné diela Mozart vytvoril pre svojich blízkych, žiakov a priateľov. Festival Konvergencie je od svojho vzniku priestorom pre zbližovanie a prepájanie – medzi interpretmi i publikom.

Snahu spájať zdanlivo nespojiteľné, ponúkať nové a podnetné zážitky presahujúce hudbu podčiarkuje aj voľba priestorov Slovenskej národnej galérie, kde bude Mozartova komorná hudba znieť po celé štyri dni.

Vďaka spolupráci so SNG sa uskutočnia aj viaceré aktivity posúvajúce hudobné zážitky do nových kontextov. 
Návšteva koncertov komornej hudby, vnímanie umenia a vzájomná komunikácia rozvíjajú vnútro človeka, citlivosť k druhým a k spoločnosti. Potrebujeme počúvať hudbu a cez hudbu i jeden druhého.

Februárové Konvergencie Mozart – Mustonen poskytnú výnimočné umelecké zážitky a príležitosti aj na takéto dôležité vzájomné spojenia.

Viac o programe festivalu a sprievodných podujatiach aj v podcaste Continuo.
Predpredaj vstupeniek

Konvergencie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. 
Hlavnými partnermi podujatia sú: Západoslovenská energetika, a.s. a Nadácia Slovenskej sporiteľne.
Za podporu ďakujeme aj partnerom: Slovenská národná galéria, Kino Lumière a mediálnym partnerom. 
Podujatie sa koná pod záštitou primátora hlavného mesta SR Bratislavy Matúša Valla.