Z prieskumu, ktorý uskutočnila Európska komisia vyplýva, že takmer 60% slovenskej populácie si myslí, že gayovia, lesby a bisexuáli by nemali mať rovnaké práva ako heterosexuálni ľudia. Zaradili sme sa tak na úplný chvost všetkých krajín EÚ. Aktuálna politická situácia a jej hlavní aktéri a aktérky spôsobujú, že sa slovenská spoločnosť v tomto smere prepadáva stále hlbšie. Po teroristickej vražde Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha pred barom Tepláreň sa, paradoxne, vzťah širokej verejnosti k právam LGBTIQA+ ľudí nezmenil, ba v mnohom ešte zhoršil.
Práca Tomáša Rafu je dôležitým mementom, ktoré v čase silnie. Dlhodobo dokumentuje a ďalej spracováva videomateriál, ktorý vzniká na protestoch a demonštráciách či už na podporu alebo proti právam menšín. Popri predstavení diel, ktoré reflektujú prejavy neznášanlivosti či podpory vo verejnom priestore ponúka výstava aj nasmerovanie na možnosti, ako sa zapojiť do komunitných aktivít, ako sa obrániť pred atakmi alebo pridať k vlne solidarity a konkrétnej podpory LGBTIQA+ osobám na Slovensku.
Okrem vizuálnej prezentácie bude výstava Over the Rainbow aj užitočným informačným bodom, dočasným “safe space” - miestom stretávania pre LGBTIQA+ ľudí, diskusií, podporných a akceptujúcich rozhovorov, ale najmä spoznávania a prelínania rôznorodých životných situácií spojených s menšinovou sexualitou či rodovou identitou.
Počas vernisáže sa uskutoční vyšívací workshop Zašívareň - Teplé vyšívanie, ktoré povedú Nina Marčeková, Daniel Pankuch a Richard Fekete z platformy People on Earth. Naučia vás technike krížikového stehu, ktorou si môžete vyšiť krátke heslá alebo obrázky. Na výber budú pripravené predlohy s queer tematikou; fantázii sa ale medze nekladú a účastníctvo workshopu si môže vyšiť čokoľvek. Svoj jedinečný výtvor si budete môcť prišiť na odev, batoh alebo si ho zarámovať. Ako podklad na vyšívanie bude využitá odpadová reklamná bannerovina.
Kurátorka: Diana Klepoch Majdáková
Tomáš Rafa je absolventom Akadémie výtvarných umení v Banskej Bystrici a Akadémie výtvarných umení vo Varšave. Vo svojej audiovizuálnej tvorbe skúma citlivé sociálne témy a hraničné situácie definované nacionalizmom, rasizmom a xenofóbiou vo východnej Európe. Jeho časozberný audiovizuálny archív Nový nacionalizmus v srdci Európy bol vystavený v galériách doma i v zahraničí (SNG Bratislava, 2012, Berlínske bienále, 2012, Moderna Museet Stockholm 2016, MoMA PS1 New York 2017, MOCAK gallery Krakow, 2022, Yokohama triennale, 2024). V roku 2011 získal Cenu Oskára Čepana.