výstava
Srdcom zdobené
Ústredie ľudovej umeleckej výroby prináša do priestorov Galérie ÚĽUV Bratislava novú výstavu Srdcom zdobené, ktorá predstavuje variabilitu ornamentov z veľkého množstva stále zachovaných predmetov tradičnej ľudovej kultúry používaných na území Slovenska a ich aktuálne možnosti využitia.
Dátum vernisáže:
19.09.2019 18:00, Št
20.09.2019, Pi - 28.02.2020, Pi

Kurátorky: Libuša Jaďuďová a Michaela Škodová

Ornament predstavuje výzdobu tvorenú jednotlivým motívom či sústavou motívov, ktoré dekorujú akýkoľvek predmet a materiál. Ornamenty mali viacero funkcií, konkrétne ozdobnú, účelovú alebo symbolickú (napríklad strom života). Ľudovú ornamentiku ovplyvňovali rôzne slohové prúdy – najviac renesancia, stopy zanechal aj barok a rokoko, mnohé rastlinné štylizované prvky sú pravdepodobne orientálneho pôvodu.

Výstava Srdcom zdobené predstavuje variabilitu ornamentov z veľkého množstva stále zachovaných predmetov tradičnej ľudovej kultúry používaných na území Slovenska a ich aktuálne možnosti využitia. Ako uvádzajú kurátorky výstavy Libuša Jaďuďová a Michaela Škodová „k jej realizácii nás viedol aj fakt, že v dnešnom čase boomu používania ľudových ornamentov – od odevu až po veci každodennej spotreby – je čoraz badateľnejší trend skĺzavania ku gýčovitosti.“ Na výstave sú prezentované geometrické, rastlinné, zoomorfné a antropomorfné motívy, ktoré sa vo viacerých obmenách a variáciách vyskytujú takmer vo všetkých materiálových skupinách.

Výstava je súčasťou DOD v ÚĽUV.

Odporúčame

FLÄSH / Silent Servant (Jealous God)

So 14.12.2019 / WAX

TIP

Anna Daučíková. Work in Progress: 7 situácií / 7 Situations

6.12.2019 - 29.3.2020 / Slovenská národná galéria Bratislava

TIP

Gopnik Party

So 28.3.2020 / Majestic music club

TIP

The Vibrators (UK) + Lord Alex

Pi 6.3.2020 / Randal Club

TIP