výstava
Srdcom zdobené
Ústredie ľudovej umeleckej výroby prináša do priestorov Galérie ÚĽUV Bratislava novú výstavu Srdcom zdobené, ktorá predstavuje variabilitu ornamentov z veľkého množstva stále zachovaných predmetov tradičnej ľudovej kultúry používaných na území Slovenska a ich aktuálne možnosti využitia.
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
19.09.2019 18:00, Št

Kurátorky: Libuša Jaďuďová a Michaela Škodová

Ornament predstavuje výzdobu tvorenú jednotlivým motívom či sústavou motívov, ktoré dekorujú akýkoľvek predmet a materiál. Ornamenty mali viacero funkcií, konkrétne ozdobnú, účelovú alebo symbolickú (napríklad strom života). Ľudovú ornamentiku ovplyvňovali rôzne slohové prúdy – najviac renesancia, stopy zanechal aj barok a rokoko, mnohé rastlinné štylizované prvky sú pravdepodobne orientálneho pôvodu.

Výstava Srdcom zdobené predstavuje variabilitu ornamentov z veľkého množstva stále zachovaných predmetov tradičnej ľudovej kultúry používaných na území Slovenska a ich aktuálne možnosti využitia. Ako uvádzajú kurátorky výstavy Libuša Jaďuďová a Michaela Škodová „k jej realizácii nás viedol aj fakt, že v dnešnom čase boomu používania ľudových ornamentov – od odevu až po veci každodennej spotreby – je čoraz badateľnejší trend skĺzavania ku gýčovitosti.“ Na výstave sú prezentované geometrické, rastlinné, zoomorfné a antropomorfné motívy, ktoré sa vo viacerých obmenách a variáciách vyskytujú takmer vo všetkých materiálových skupinách.

Výstava je súčasťou DOD v ÚĽUV.

Odporúčame

Divadelné storočie: stopy a postoje

28.2.2020 - 30.6.2021 / Historické múzeum SNM

TIP

Cestovateľské kino: Kuba

Ut 21.7.2020 / Dunaj˜

TIP

Hamlet, alebo nález lebky (Túlavé divadlo)

Po 20.7.2020 / Divadlo v podpalubí

TIP

Cinevitaj - prehliadka talianskych filmov 2020

1.7.2020 - 12.8.2020 / Kino Lumière

TIP