výstava
Ó hory, ó hory, ó hory

Súčasná architektúra v českých a slovenských horách v historickom a krajinnom kontexte.

Táto akcia sa konala v minulosti


Nová výstava v design factory v Bratislave (10. mája – 3. júna 2018), ktorá je v termíne 22. marca – 6. mája 2018 premiérovo prezentovaná v Galérii Jaroslava Fragnera v Prahe, poputuje ďalej do Vily Flóra v Starom Smokovci (september - december).

Design factory touto výstavou nadväzuje na spoluprácu s českou Galériou Jaroslava Fragnera v Prahe, ktorá po niekoľkých inšpiratívnych výstavách venovaných kvalitným novostavbám a renováciám horských stavieb v alpskom a nórskom prostredí predstaví realizácie v českých a slovenských horách a  pohoriach. Hoci majú oba štáty rozdielne morfologické východiska, takmer storočná spoločná história významne ovplyvnila ich architektonický vývoj. Šesťdesiat stavieb zobrazuje v typologickej škále od vyhliadok, environmentálnych centier cez hotely a relaxačné strediská až po rodinné domy, predovšetkým však citlivý kontextuálny prístup a vzrastajúcu snahu po udržateľnosti. Práve tento trend, ktorý ruka v ruke s požiadavkou zvyšovania komfortu a ponuky služieb často vedie k realizácii veľmi vydarených stavieb, ale taktiež otvára otázku ochrany a zachovania divokej prírody pred človekom.

Zastúpené budú takmer všetky pohoria (Šumava, Krkonoše, Krušné hory, Jizerské hory, Orlické hory, Jeseníky, Moravskoslezské Beskydy, Javorníky, Karpaty, Vysoké Tatry, Nízké Tatry, Západné Tatry, Malá a Veľká Fatra a Slovenský Raj) a realizácia súčasnej, teda novodobej histórie oboch republík, doplnia aj zaujímavé stavby a nerealizované projekty, ktoré stáli pri zrode záujmu o turizmus v daných lokalitách, prípadne pripomínajú výrazné počiny architektonických dejín (Dušan Jurkovič, Sial a pod.).

Výstavou bude sprevádzať aj publikácia, ktorá nebude len katalógom predstavených projektov, ale zároveň poslúži návštevníkom pri turistických a lyžiarskych výletoch v oboch republikách ako alternatívny sprievodca horskou architektúrou.

.Kurátori výstavy sú: Dan Merta, Tomáš Bujna

Odporúčame

BHS / Bratislavské hudobné slávnosti 2025

19.9.2025 - 5.10.2025 / Slovenská filharmónia

TIP

Bratislavský dobový piknik

Ne 6.7.2025 / Sad Janka Kráľa

TIP

Architekt Artur Szalatnai-Slatinský a jeho svet

1.6.2025 - 28.9.2025 / Židovské komunitné múzeum

TIP

Tomasi - Musso: Les guitares bien tempérées

Ne 20.7.2025 / Záhrada Domu Albrechtovcov, Kapitulská 1

TIP