Inštaláciu v Rakúskom kultúrnom fóre si môžete pozrieť z pasáže cez presklenú stenu. Inštalácia sonduje kuriozitu každodenných digitálnych priestorov.
Digitálna komentovaná prehliadka výstavy: od 16. marca, 18.00 na YouTube kanáli Rakúskeho kultúrneho fóra
Od marca 2020 intenzívne používame komunikačné platformy na videokonferencie, akými sú Microsoft Teams, Zoom a pod. Tento softvér sa stal naším hlavným komunikačným nástrojom. To, čo sa kedysi odohrávalo na verejnom priestranstve, sa teraz presunulo do on-line priestoru.
Digitálny priestor sa zmenil na náš nový verejný priestor. S prednastavenými pozadiami ponúka softvér nástroj na prispôsobenie vzhľadu nášho digitálneho priestoru. Nové verejné miesto je maska vložená do nášho pôvodného súkromného priestoru. Je nevkusné, kazové a zahmlené.
Chybné filtre miešajú zvláštnym spôsobom popredie a pozadie, prekrývajú oddychujúce a pohybujúce sa objekty. V novom verejnom priestore sa stávajú bizarné veci: niekedy prednášajúcej osobe chýba ruka, inokedy sa zrazu z ničoho nič objaví mačka; nový verejný priestor hostí zlomené časti tela a skreslené predmety.
Výstava premieňa tento digitálny verejný priestor na fyzický zážitok. Navrhnutý priestor zvráti zážitok z videokonferencie. Pri hovore sú diváci pasívni a osoby prerážajú digitálne tapety len vtedy, keď sa pohybujú v blízkosti kamery. Na rozdiel od toho sa môžu návštevníci výstavy voľne pohybovať, a až na základe pohybu sú priestor a objekty plnohodnotne podchytené v ich trojdimenzionalite.
V digitálnom priestore sú predmety demontované a premietané na obrazovku. Súkromné údaje sú vďaka kulise skryté. Objekty na výstave pripomínajú predmety z domácnosti, ktoré sa aj v digitálnom priestore zdeformovali, ale návštevníci si ich môžu pozrieť z každej perspektívy. Nie je tam žiadne obmedzenie v rozlíšení na monitore počítača. Návštevníci si zvolia vzdialenosť pozorovania a podrobnosti k spoznaniu objektu.
Rakúska dizajnérka Lisa Wolf (*1989, Hall in Tirol), ktorá od roku 2019 pôsobí v Berlíne, sa vo svojej tvorbe venuje najrozličnejším oblastiam, od priestorových inštalácií až po produktový dizajn. V rokoch 2017 až 2019 vyučovala v Digital Design and Production Lab (DDPLab) na Univerzite úžitkového umenia vo Viedni.
Od roku 2020 pôsobí ako vedecká pracovníčka na Inštitúte mediálneho stvárnenia architektúry na Leibniz Universität Hannover. Ako dizajnérka spolupracovala s Gregorom Eichingerom, Tomom Dixonom, Acme Londýn a Kinzo. Jej práce boli prezentované o.i. na festivaloch Milano Design Week, Designblok Praha a Vienna Design Week.
Foto: Dominik Sepp