výstava
iná akcia
GMB kurátorský sprievod: Gisela Weyde. Od Atény k Hére

Výstava Od Atény k Hére predstavuje život, umeleckú tvorbu a kunsthistorickú prácu Gisely Weyde (1894 Košice – 1984 Halle, Nemecko), pričom sa sústreďuje predovšetkým na dvadsiate roky 20. storočia.

 

Táto akcia sa konala v minulosti

Autorkina tvorba bola spracovaná veľmi sporadicky a jej práci v oblasti histórie umenia a pamiatkovej starostlivosti bola venovaná len okrajová pozornosť. Väčšie množstvo materiálov sa zachovalo v archívoch v Bratislave, Drážďanoch a v Budapešti.  

Gisela Leweke-Weyde bola kunsthistorička, maliarka, grafička, archeologička, publicistka a reštaurátorka. Má obrovské zásluhy v oblasti medzivojnového výtvarného umenia a viaceré prvenstvá jej patria aj v iných oblastiach.

Bola prvou ženou, ktorá v roku 1921 získala doktorát v odbore klasickej archeológie na univerzite vo Viedni.

Ako prvá žena od roku 1923 pracovala ako (pomocná) kustódka v Mestskom múzeu v Bratislave. Práve pri kustódskej práci si uvedomila veľký význam sprostredkovania znalostí o umení mládeži. Na jej podnet sa preto v múzeu 25. februára 1928 uskutočnila prvá takzvaná muzeálna hodina, čiže prvá aktivita muzeálno-pedagogického charakteru na Slovensku, ktorú Weyde aj sama viedla.

Wyede publikovala vyše 150 článkov a vedeckých štúdií v oblasti histórie umenia a ochrany pamiatok. Vyšli jej viaceré knihy s témou bratislavských umelcov a pamiatok, ktoré upozorňovali na hodnoty mesta Bratislavy, a stala sa prvou zanietenou bojovníčkou za zachovanie týchto architektonických a umeleckých skvostov mesta.

Na základe nového výskumu je k dispozícii aj bibliografia jej prác.

Výstavou prevedie kurátorka Zsófia Kiss-Szemán.

Vstupné: 5,- / 2,50 €

Viac info o výstave

Odporúčame

Šarlatán

Ut 16.8.2022 / Areál hier Radosť Štrkovec / Amfiteáter

TIP

Jack stavia dom

Št 18.8.2022 / Kino Lumière

TIP

Na vlnách swingu: Fats Jazz Band

So 27.8.2022 / Wine o Clock - vínna záhrada, Bardošova 1

TIP

Viva Musica! Laurie Anderson: Amelia

Ne 11.9.2022 / Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu

TIP