výstava
Kengo Kuma / Woven / tkaná architektúra

V marci sa v bratislavskej design factory uskutoční výstava Kengo Kuma / Woven významnej osobnosti súčasnej svetovej architektúry, ktorá sa koná v spolupráci s Galériou Jaroslava Fragnera v Prahe. Kengo Kuma je jeden z najpozoruhodnejších architektov súčasnosti, ktorý vytvoril aj návrh olympijského štadióna pre letnú olympiádu v roku 2020 v Tokiu.

Táto akcia sa konala v minulosti


Architektúru pozdvihuje z „krabicovej“ formy v čosi „tkané“. Dvadsiate storočie bolo érou betónu, ktorý transformoval budovy do škatúľ a uväznil ľudí v ťažkých a tmavých priestoroch. Kumov prístup je metaforou k oblečeniu. Skúša tak obnoviť prirodzený vzťah medzi ľudskými telami a budovami. Slovensko je známe čipkami a výšivkami, preto je veľkou poctou, že túto výstavu o „tkanej architektúre“ môžeme uviesť po Prahe a Brne práve tu. Z Bratislavy potom výstava poputuje do Paríža.

Výstava Kengo Kuma / Woven predstaví 15 Kumových nedávnych projektov na paneloch i modeloch s dôrazom na európsky kontinent (napr. slávne FRAC múzeum v Marseille, vzdelávací a športový areál Entrepot Macdonald v Paríži, Centrum hudobného umenia v Granade alebo nový výstavný park v Chartres).

„V jeho citlivých stavbách a realizáciách sa spája dávna japonská tradícia s modernými, elementárnymi prírodnými materiálmi, ktoré Kuma doplňuje využitím moderných technológií. Ide o prvú putovnú výstavu tohto výnimočného tvorcu v strednej Európe.“ Povedal Dan Merta, riaditeľ Galérie Jaroslava Fragnera v Prahe.

Expozícia ukáže to, čo si svet na Kengo Kumovi najviac cení: citlivú prácu s tradičnými japonskými stavebnými materiálmi, ako aj s modernými technológiami, prívetivosť a ústretovosť k užívateľom. Inšpiráciu hľadá v charaktere a špecifikách miesta, v ktorom sa projekt realizuje a potláča tendenciu k násilnej dominancií stavby nad prirodzeným rázom okolia.

Kengo Kuma je architekt svetového renomé, ktorý má ateliér Kengo Kuma & Associates v Tokiu a od roku 2008 i v Paríži. Medzi jeho najznámejšie diela patrí Múzeum dreveného mostu Yusuhara, Water/Glass  (AIA Benedictus Award), Stage in Forest, Asakusa, Výskumné centrum v Múzeu Prostho GC, Sunny Hills Japan, kúpele Ginzan 'Shirogane-yu', reštaurácia Sake No Hana, Green Cast alebo Toyoma Center for Performance Arts (Architectural Institute of Japan Annual Award).

Medzi súčasné práce patrí Kabukiza, Besancon Arts and Culture Center a FRAC v Marseille. V svojej práci presadzuje prístup architektúry vzťahov, založený na rešpekte okolia a harmónii s jeho prirodzeným stavom, namiesto snahy po jeho opanovaním dominantnou stavbou. V roku 2015 bol vybratý ako architekt Olympijského štadiónu pre OH 2020 v Tokiu. Kuma je takisto autorom niekoľkých publikácií (napríklad Anti-Object, či novšej Natural Architecture a Small Architecture), ktoré si získali široký  čitateľský ohlas po celom svete.

Otváracie hodiny:
pondelok – piatok: 10.00 – 18.00
sobota – nedeľa a počas veľkonočných sviatkov: 13.00 – 18.00

Vstup na výstavu je voľný

Odporúčame

The Universe of John Williams

Št 5.12.2024 / Gopass Aréna

TIP

Slúžky - derniéra

Ne 24.11.2024 / Divadlo bez masky

TIP

Zlá výchova

Ne 24.11.2024 / Kino Lumière

TIP

Uhol_92: Ponížení a krvilační

Ut 3.12.2024 / A4 - priestor súčasnej kultúry

TIP