výstava
Jan Trojan / Predtým než poviem "hotovo"

Vytvorenie (dobrej) ilustrácie a následne aj (dobrej) knihy je proces. Premýšľanie. Kopenie nápadov, ich selekcia, opakované návraty. Hľadanie reálií. Desiatky skíc, farebné variácie, rozkresby z rôznych uhlov pohľadu.

Dátum vernisáže:
13.02.2020 18:00, Št
14.02.2020, Pi - 30.04.2020, Št

Ako vzniká ilustrácia? Vyzerá to jednoducho: výtvarník si prečíta príbeh, sadne za stôl a namaľuje svoju predstavu. Vyladí farby, zjednotí tváre, vymyslí niečo zaujímavé na titulku. Tak to však, samozrejme, nie je.

Trvá to dovtedy, kým autor nepovie „hotovo“.

Výstava je zložená z toho, čo sa našlo v jeho archíve – z nápadov skicovaných na bežnom papieri, zo skúšok farieb. Ilustrácie Jana Trojana sú fascinujúce, aj keď sú už hotové – je to pomalá, sústredená maľba, s množstvom odkazov na obdobia, v ktorých sa príbehy odohrávajú, silná v detailoch, precízna v dekoratívnych prvkoch. Príležitosť vidieť, ako sa ilustrácia rodila, ako autor tvoril v jednotlivých krokoch, ako svoje dielo premieňal v čase, sa nenaskytne často – takmer nikdy.

---------

Jan Trojan (1935 – 2000) študoval na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave, v štúdiu pokračoval v ateliéroch profesorov D. Millyho, V. Hložníka a P. Matejku na Vysokej škole výtvarných umení. Vo svojej tvorbe sa venoval knižnej ilustrácii pre deti aj pre dospelých, maľbe, kresbe, tvorbe art protisov a návrhov na poštové známky. Medzi jeho knihy patria napríklad Jerry z ostrovov Jacka Londona, Čierny tulipán Alexandra Dumasa, Požičajovci Mary Nortonovej či Jana z Arku od Antona Vantucha. Za svoju tvorbu získal viaceré ocenenia v súťaži Najkrajšie knihy roka, Cenu za ilustrácie na Bienále grafiky v Brne, Cenu Ľudovíta Fullu, ako aj cenu Najkrajšia poštová známka roka za návrh známky k 50. výročiu OSN.

 

Odporúčame

Erik Truffaz Quartet

Po 28.9.2020 / Ateliér Babylon

TIP

Iva Bittová & Dunaj

Št 21.1.2021 / Ateliér Babylon

TIP

Billy Barman

Št 23.4.2020 / Majestic music club

TIP