výstava
Dva pohľady, jeden príbeh
Výstava predstavuje keramickú tvorbu slovinských umelcov Barby Štembergar Zupan a Nika Zupan a vznikla pri príležitosti 176. výročia úmrtia slovinského básnika France Prešerena.
Dátum vernisáže:
12.02.2025 17:00, St
13.02.2025, Št - 30.03.2025, Ne

Umelci sa keramike venujú už niekoľko desaťročí. Ich dom sa zmenil na keramické centrum Inštitút V-oglje, kde obaja tvoria a súčasne vedú keramické kurzy a dielne. Každoročne organizujú Medzinárodné sympózium umeleckej keramiky V-oglje, ktoré sa tento rok uskutoční už po dvadsiaty raz. Doteraz u seba hostili viac ako 250 umelcov z 31 krajín. Manželia Zupanovci sú tiež zakladateľmi jedinej stálej zbierky keramiky v Slovinsku, ktorá je výnimočná práve tým, že všetky diela vznikli v rámci tvorivých sympózií. Keramické centrum je od roku 2011 členom elitného svetového združenia s názvom Medzinárodná akadémia keramiky
(International Academy of Ceramics).

„Široké spektrum aktivít oboch umelcov má mimoriadne široký záber a presahuje rámec ich vlastnej umeleckej činnosti. Po desaťročiach experimentovania s novými technikami a dizajnom sa začali zameriavať aj na teoretický základ keramickej tvorby, ktorý v slovinskom prostredí dovtedy chýbal. Ich práca významne prispela k formovaniu koncepčných východísk pre keramické umenie v krajine a obohatila tamojšiu výtvarnú scénu,“ prezradil kurátor výstavy Zlatko Blaževič.

     

Barba Štembergar Zupan prostredníctvom vystavených diel, ako vázy, kvety, misky, vtáky predstavuje súbor rôznych techník svojej tvorby, ktorej sa venuje už 35 rokov. Jej navonok nepredvídateľné tvary sú v skutočnosti starostlivo plánované a povyšujú predmety z funkčných na umelecké diela. Ukazujú, že umelec s citom pre tradíciu aj inovatívnosť môže tvoriť objekty nie len ako úžitkové, ale aj s príbehom o svojom tvorcovi, materiáli, čase a priestore, v ktorom ožívajú. Takýmto príkladom sú aj trojnohé misky, ktoré sa v minulosti používali na varenie a dnes majú tri nohy symbolickú hodnotu ako súčasť autorkinho prejavu. Vázy, ktoré kedysi symbolizovali prestíž, sú dnes výrazom individuálneho štýlu. Pre Barbu je váza univerzálnym objektom, ktorý prírodu prenáša do interiérov. Moderná interpretácia vázy spája dedičstvo a inovatívne dizajnérske prístupy. Umelkyňa farbami, textúrami a vizuálnym bohatstvom dosahuje, že vázy ožívajú ako jedinečné umelecké diela, ktoré odrážajú jemnú harmóniu medzi materiálom a tvarom. Jej vázy nie sú len nádoby na kvety, ich umiestnenie v priestore sa stáva súčasťou celkovej kompozície. Predstavujú platformou na experimentovanie, skúmanie foriem a reinterpretáciu klasických tvarov.

Niko Zupan sa keramickej tvorbe venuje 25 rokov. Jeho začiatky ovplyvnilo sledovanie manželkinej tvorby. Niko vníma keramiku ako prepletanie vášne, remeselnej zručnosti, výskumu a technologického procesu. V jeho dielach sa odrážajú rozsiahle znalosti a skúsenosti najmä v oblasti alternatívnych techník pálenia, ako sú raku, goli raku a pálanie v pilinách.

Zupanove diela v rámci kompozície často zdôrazňujú ruky, čo symbolizuje hlboké spojenie s materiálnosťou a hmatovou povahou jeho umeleckej tvorby. Jeho majstrovstvo keramiky a techník tvarovania otvorilo nové možnosti a prinieslo množstvo výziev v originálnych riešeniach. Kamene rôznych veľkostí, ktoré tvorí, sú charakteristické svojou zamatovou mäkkosťou a dutosťou a napriek svojej prázdnote sú vnímané ako plné objemy. Kamene inšpirované starodávnymi tradíciami fungujú ako prírodné rituálne symboly, pripomínajúce okruhliaky počas tisícročí vyhladené vodou. Zupanov zmyselný výklad objíma tisícročia v jedinom okamihu, pričom priestorové umiestnenie týchto jedinečných kameňov je kľúčové pre vizuálny a umelecký efekt. Umelcova jemná rovnováha medzi minulosťou, prítomnosťou a budúcnosťou vytvára nadčasovú rezonanciu, ktorá oslovuje publikum hlbokým príbehom.

 „Veľvyslanectvo Slovinskej republiky v Bratislave si každoročne pripomína odkaz národného umelca Franca Prešerena v blízkosti inštitúcií Filozofickej fakulty Univerzity Komenského a Slovenského národného múzea, kde visí jeho pamätná tabuľa. Teší nás, že v tomto roku sa oslavy nášho národného velikána rozšírili o pozoruhodnú výstavu umelcov, patriacich ku keramickej elite priamo v sídelnej budove SNM,“ uviedol J. E. Stanislav Raščan, veľvyslanec Slovinskej republiky v Bratislave. 

„Cením si medzinárodnú spoluprácu s predstaviteľmi Slovinskej republiky, s ktorými máme nadštandardné priateľské vzťahy a verím, že do budúcna pripravíme ešte niekoľko ďalších pozoruhodných spoločných projektov,“ doplnil generálny riaditeľ SNM Anton Bittner. 

Odporúčame

Infopoint Umenie mesta (Tu začína cesta za umením vo verejnom priestore)

1.1.2024 - 31.12.2025 / GMB - Mirbachov palác

TIP

Pachová stopa

25.2.2025 - 27.2.2025 / Kino Lumière

TIP

Mike Oldfield’s Tubular Bells in Concert

St 26.3.2025 / Gopass Aréna

TIP

Konvergencie: Avital (IL) – Lupták

Ne 23.3.2025 / Moyzesova sieň

TIP