Nielen Mária Terézia oslavuje tento rok 300. výročie narodenia, ale aj bratislavský rodák Adam Friedrich Oeser (1717 – 1799), všestranný umelec.
Vo februári tohto roku uplynulo 300 rokov od narodenia maliara, grafika, sochára a pedagóga Adama Friedricha Oesera. Galéria mesta Bratislavy pri tejto príležitosti pripravila výstavný projekt mapujúci životné osudy tohto prešporského rodáka, ktorý sa stal rešpektovanou osobnosťou kultúrneho a umeleckého života v Drážďanoch, Weimare a Lipsku. Jeho osobe a dielu sa nevenujú len umelecko-historickí bádatelia, ale význačné miesto zastáva aj v oblasti literárnych vied, pedagogiky či knižnej kultúry. V prvej línii je vnímaný ako duchovný motivátor raného klasicizmu, priateľ a učiteľ osobností ako Johann Joachim Winckelmann či Johann Wolfgang Goethe. Bol však aj plodným, i keď nie vždy doceneným výtvarníkom.
Jeho tvorba je v slovenských zbierkotvorných inštitúciách najviac zastúpená práve v našej zbierke; jej jadro totiž pochádza z Múzea mesta Bratislavy, ktoré sústredilo svoju akvizičnú činnosť na predmety spojené s miestnym prostredím. Keďže Oeserove umelecké začiatky boli spojené s jeho rodným mestom a blízkou Viedňou, je namieste venovať mu aj u nás priestor, ktorý mu prináleží. Sprievodná publikácia k výstave Adam Friedrich Oeser (Prešporok 1717 – Lipsko 1799) vyšla s finančnou podporou Fondu na podporu umenia a Dotačného systému Bratislavského samosprávneho kraja. Poďakovanie patrí tiež vypožičiavateľom výtvarných diel, konkrétne Slovenskej národnej galérii a Cirkevnému zboru Evanjelickej cirkvi a. v. v Bratislave.
Kurátorka výstavy: Jana Luková