Od parížskej premiéry baletu Pulcinella, ktorému navrhoval kostýmy sám Pablo Picasso, už uplynulo viac ako 100 rokov. Igor Stravinskij baletom Pulcinella započal éru svojho obzerania sa za hudobnou minulosťou, a teda jeho neoklasicistickú periódu.
Stravinského pohľadu na hudbu klasicizmu budú kontrovať diela Josepha Haydna.
Ústredná osobnosť hudobného života rakúskych kráľovských dvorov 18. storočia, ktorej dejiny a vývoj hudobných foriem vďačia za mnohé inovácie, familiárne nazývaný „papa" Haydn, bol pracovitým nezmarom. Vycibrená hra kolegu Antona Weidingera, ale i vývoj klapkového systému trúbky podnietili skladateľa k vytvoreniu sólového koncertu. Pre publikum mohla byť premiéra koncertu aj šokom, keďže vtedajšie trúbky nevedeli zahrať stupnice a všetci boli zvyknutí len na ich obmedzený desaťtónový rozsah.
Klasicistický repertoár nie je dirigentovi Gérardovi Korstenovi cudzí, keďže niekoľko rokov zastával post huslistu a asistenta v Camerate Salzburg a deväť rokov bol i koncertným majstrom Chamber Orchestra of Europe.
Mladý slovenský rodák Stanislav Masaryk je od roku 2020 prvým hráčom na trúbke v Českej filharmónii, našťastie ho môžeme často vidieť na našom pódiu v úlohe sólistu.
Miesto: Koncertná sieň SF,
16,13 €
Účinkujú:
Slovenská filharmónia
Gérard Korsten, dirigent
Stanislav Masaryk, trúbka
Program:
Igor Stravinskij Suita z baletu Pulcinella
Joseph Haydn Koncert pre trúbku a orchester Es dur, Hob. VIIe:1
Joseph Haydn Symfónia č. 8 G dur Le soir, Hob. I:8
Stanislav Masaryk sa po boku orchestra Slovenská filharmónia v minulosti predstavil ako sólista v Hummelovom Koncerte pre trúbku a orchester Es dur v Skalici a Nitre. V bratislavskej Redute v rámci mládežníckeho cyklu Junior a v Populárnom cykle v Šostakovičovom Koncerte pre klavír, trúbku a sláčikový orchester.
Mladý interpret sa už ako trinásťročný stal mimoriadnym žiakom Konzervatória v Bratislave. V štúdiu pokračoval na Vysokej škole múzických umení v Bratislave v triede Rastislava Suchana, prvého trubkára nášho orchestra. Stanislav Masaryk je víťazom viacerých interpretačných súťaží. Rok 2017 mu priniesol absolútne víťazstvo na medzinárodnej súťaži Žestě Brno.
Účinkoval v hot-jazzovom orchestri Bratislava Hot Serenaders. Od roku 2020 zastáva post prvého trubkára v Českej filharmónii, kde vystúpil aj ako sólista, pod taktovkou šéfdirigenta Semjona Byčkova a hlavného hosťujúceho dirigenta Tomáša Netopila.
Na základe spolupráce Českej filharmónie a Royal Academy of Music viedol v roku 2022 trojdňové interpretačné kurzy v Londýne. Ako sólista pravidelne vystupuje aj so slovenskými komornými a symfonickými telesami.
V interpretácii Stanislava Masaryka si vypočujeme Haydnov Koncert pre trúbku a orchester Es dur, Hob. Vlle:1, jediný Haydnov koncert pre tento nástroj, ktorý skomponoval pre Antona Weidingera, vynálezcu trúbky s ventilmi. Haydn počas svojho života skomponoval viac ako 1000 diel, medzi ktoré patrí aj 104 symfónii. Na programe štvrtkového koncertu zaznie jeho Symfónia č. 8 G dur Le soir (Večer), Hob. I:8. Koncert otvorí Suita z baletu Pulcinella Igora Stravinského. Balet vznikol na objednávku Sergeja Ďagileva. Od jeho parížskej premiéry, s kostýmami od Pabla Picassa, uplynulo už viac ako 100 rokov. V Koncertnej sieni zaznie suita z tohto pôvabného diela.