vážna hudba
Ensemble Ricercata v Slovenskom rozhlase: Concertos
Aj tento rok bude mať Ensemble Ricercata v Slovenskom rozhlase veľkolepý koncert. V rámci programu Concertos vystúpi Komorný orchester ZOE s poprednými sólistami - sopranistkou Helgou Varga Bach, violončelistom Jozefom Luptákom a klaviristom Ivanom Šillerom. Návštevníci koncertu sa môžu tešiť na dialóg hudby naprieč storočiami – hudbu Luigiho Boccheriniho, Vladimíra Godára, Johanna Sebastiana Bacha či Lukáša Borzíka.
Táto akcia sa konala v minulosti

Komorný orchester ZOE je svojím spôsobom výnimočné teleso, ktoré vzniklo na základe dlhoročného priateľstva. Na slovenskej hudobnej scéne pôsobí už 16 rokov. Členmi orchestra sú mladí slovenskí umelci, ktorí svoje špičkové kvality dokázali na množstve koncertov doma i v zahraničí. Sopranistka Helga Varga Bach sa v súčasnosti venuje predovšetkým koncertnej činnosti. V jej repertoári dominujú najmä diela skladateľov z obdobia baroka a klasicizmu. Realizovala množstvo nahrávaok zo súčasnej slovenskej a zahraničnej tvorby. Violončelista Jozef Lupták patrí k umelcom formujúcim hudobný a kultúrny priestor na Slovensku, za čo mu bolo udelených niekoľko ocenení a nominácií. Pravidelne účinkuje na medzinárodných pódiách od USA po Nový Zéland. Ako vyhľadávaný a aktívny komorný hráč spolupracuje s množstvom popredných svetových umelcov a ansámblov. Ivan Šiller je koncertný klavirista a vysokoškolský pedagóg. Je autorom viac ako 15 hudobných projektov, organizátorom festivalov i koncertných cyklov. Za svoju umeleckú činnosť získal niekoľko cien a nominácií. 

Na poslednom tohtoročnom koncerte s príznačným názvom Concertos si budú môcť poslucháči vypočuť pestrú paletu hudobných štýlov a nálad, ktoré spájajú diela barokového génia Johanna Sebastiana Bacha s melodickou eleganciou klasicizmu Luigiho Boccheriniho a súčasnou hĺbkou slovenských skladateľov Vladimíra Godára a Lukáša Borzíka. Spoločným menovateľom všetkých skladieb bude sólový part spevu, violončela a klavíra vo zvukovom kontraste a symbióze s komorným sláčikovým orchestrom.

Koncert, ako hudobná forma, sa naprieč storočiami vyvýjal ruka v ruke s kompozičným jazykom skladateľov a bol vždy akousi “výkladnou skriňou” sólového inštrumentálneho, častokrát virtuózneho umenia. Boccheriniho Koncert pre violončelo prináša noblesu a jemnú lyriku klasicizmu. Sám Boccherini bol výborným violončelistom a napísal 12 koncertov pre violončelo. Violončelo bude stredobodom pozornosti aj v prípade Godárovej Emmeleii, ktorá otvára priestor pre hlboké zamyslenie a emocionálnu introspekciu prostredníctvom tohto zamatového nástroja. Na koncerte zaznie jedna zo siedmich verzií Godárovho často hrávaného diela z roku 1994. Ária Et exultavit spiritus meus z diela Magnificat D dur BWV 243 bola napísaná v čase Vianoc v Lipsku v roku 1723 azda najznámejším barokovým majstrom Johannom Sebastianom Bachom. Malou ukážkou z jeho Omše h mol, ktorá vznikala v rokoch 1724–1749 pre drážďanský dvor bude aj ária Laudamus Te. Slávna Omša h mol bola napísaná na katolícky latinský liturgický text. Svetlo v mojom vnútri slovenského skladateľa Lukáša Borzíka zaznie vo svetovej premiére. Dielo je napísané pre klavír a sláčikový orchester. Záver večera bude patriť opäť Bachovi a jeho Koncertu pre klavír a orchester f mol, BWV 1056. Tento koncert je jemným spojením virtuóznosti a lyrických momentov, kde klavír vytvára nádhernú symbiózu s orchestrom. 

Program je dokonalou rovnováhou medzi historickou kontinuitou, duchovnou hĺbkou a umeleckou inováciou, pričom osloví milovníkov klasickej hudby aj tých, ktorí hľadajú moderné reflexie tradičných hodnôt.

Program koncertu:
Luigi Boccherini – Koncert pre violončelo a orchester - B dur, G.482 (1760-1770)
Vladimír Godár – Emmeleia pre violončelo a orchester (1994)
Johann Sebastian Bach – Magnificat D dur, BWV 243 –  ária Et exultavit spiritus meus (1723)
Johann Sebastian Bach – Omša h mol, BWV 232 – ária Laudamus Te (1749)
Lukáš Borzík – Svetlo v mojom vnútri (2024)
Johann Sebastian Bach – Koncert pre klavír a orchester f mol, BWV 1056 (1738)

Vstupné: predpredaj 5€