vážna hudba
Ensemble Murmur Mori (ITA): Talianska stredoveká hudba
Hudobné teleso Murmur Mori sa po prvý krát predstaví na Slovensku s koncertom venovaným talianskej stredovekej hudbe.
Táto akcia sa konala v minulosti

Ensemble Murmur Mori sa zrodil v roku 2015 v Bologni zo stretnutia Mirka Volpeho a Silvie Kuro, znalcov stredovekej hudby a literatúry. Ich koncerty sú vzrušujúcou hudobnou cestou, ktorá vedie k objaveniu pôvodného talianskeho jazyka.

Hľadaním v rukopisných prameňoch stredoveku a populárnej hudby od 12. storočia Ensemble Murmur Mori zhudobnil tieto zásadné texty, aby zrekonštruoval hudobné prostredie a históriu prvých básnikov, poetiek a hudobníkov talianskej ľudovej reči.

Súbor nikdy nepoužíval elektrinu na zosilnenie zvuku. Táto voľba pramení z túžby ponúknuť autentické počúvanie a zároveň umožniť Ensemble Murmur Mori vystupovať v úplnej slobode, bez toho, aby sa čokoľvek kládlo medzi hudbu a publikum. Použité nástroje sú reprodukcie založené na reprezentáciách XIII-XIV storočia.

Dvaja zakladajúci členovia s vôľou evokovať postavy talianskych trubadúrov zaradili do repertoáru aj nimi zložené texty, čím vytvorili koncept „Novej starej hudby“. Každý ich koncert je živým skokom do atmosféry starobylých hradov, opátstiev a iných miest, kde znela stredoveká hudba, s citlivosťou, vďaka ktorej je všetko také príjemné a aktuálne.

"Ensemble Murmur Mori berie stredovekú hudbu s radosťou a energiou, tým správnym spôsobom, ako spievať o láske na prirodzených miestach starodávnej hudby bez toho, aby sa zmenila jej najprirodzenejšia koncepcia od stredoveku až po súčasnosť." Gérard Le Vot - muzikológ

Predstavia sa v zostave:
Mirko Volpe: kvinterna, ninera, spev, rámové bubny
Silvia Kuro: spev, bubon, rolničky
Alessandra Lazzarini: flauty
Matteo Brusa: rámové bubny, zvončeky, činely

Organizátori: Taliansky kultúrny inštitút, bratia františkáni v Bratislave, Talianske Veľvyslanectvo

Vstup voľný