Na jednej strane panovníci (Rudolf II. a Leopold I.), ktorí sa nechávali zobrazovať ako triumfátori, hoci v skutočnosti boli hrdinami len v umení. Na druhej strane skutoční vojvodcovia (Ján III. Sobieski, Mikuláš Pálfi, Štefan Kohári či Ladislav Esterházi), ktorí nasadzovali svoj život pre obranu vlasti.
Rozprávaním o vystavených dielach sa pokúsime dekódovať dobové nástroje ich heroizácie, ale aj odhaliť motivácie ich konania, ktoré boli kľúčové pre ich činy, ako aj pre ich oslavu v umení.
Mgr. Martin Čičo vyštudoval dejiny umenia na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1992). V SNG pracuje od roku 2007. Ako kurátor zbierky starej kresby a grafiky sa zaoberá predovšetkým týmito médiami. Spolupracoval na viacerých výstavných a edičných projektoch a pripravil niekoľko samostatných výstavných projektov.
S grafikou súvisí aj jeho záujem o umelecké a kultúrno-historické dejiny Bratislavy – veduty, korunovačné motívy a tiež o barokovú ikonografiu v presahoch do maliarstva a sochárstva, pričom z tejto oblasti publikoval viaceré štúdie doma (napr. Kalvárie a krížové cesty na Slovensku, Lúč, 2002) i v zahraničí (Nemecko, Taliansko, Maďarsko).
Spolupracoval na viacerých výstavných a edičných projektoch a pripravil niekoľko samostatných výstavných projektov. Krajina a príroda (SNG, Bratislava, 2012), Architectura delineata et sculpta. Obraz architektúry v grafike 16. – 18. storočia (SNG, Bratislava, 2011), Skica – návrh – kópia: zreštaurované talianske kresby 16. a 17. storočia zo zbierky SNG, (SNG, Bratislava, 2010) Architektúra v starej grafike 16. – 18. storočia (SNG – Kaštieľ Strážky, 2009 – 2010), Bludní Holanďania na Zvolenskom zámku (SNG – Zvolenský zámok, 2007).
Prednáška je súčasťou sprievodného programu k výstave Plody sváru. Obraz osmanskej prítomnosti.
Vstupné: 8€ / zľavnené (študent, senior) 4€