prednáška / diskusia
Wolfgang von Kempelen a jeho hovoriaci stroj

Občianske združenie Kempelenopolis a Goetheho Inštitút Bratislava vás srdečne pozývajú na prednášku a exhibíciu Kempelenovho hovoriaceho stroja.

 

Táto akcia sa konala v minulosti

Kempelenov hovoriaci stroj je prvý úspešný pokus o strojové napodobenie reči v histórii. Vznikal v rokoch 1769 – 1791 v Bratislave a teraz sa po vyše dvoch storočiach vracia domov.
Príďte si ho vypočuť na vlastné uši.

Dr. Fabian Brackhane z Institut für Deutsche Sprache sa venuje výskumu Kempelenovho hovoriaceho stroja. Do Bratislavy príde porozprávať zaujímavosti o Kempelenovom živote a diele a so sebou prinesie i exemplár hovoriaceho stroja, ktorý zostrojil podľa Kempelenových plánov.

Moderuje: Andrej Groll, o.z. Kempelenopolis

Wolfgang von Kempelen (1734 Bratislava – 1804 Viedeň) bol bratislavský polyhistor, vynálezca, výtvarník, dramatik a iluzionista, súčasník a obľúbenec Márie Terézie.
Má na konte niekoľko svetových prvenstiev, napr. prvý stroj imitujúci ľudskú reč, prvý patent na parnú turbínu, prvé použiteľné zariadenie na tlač textu pre nevidiacich a prvú kabinetnú ilúziu v histórii mágie. Považuje sa za zakladateľa experimentálnej fonetiky a priekopníka v oblasti logopédie a vzdelávania nevidiacich.

Viac info
Vstup voľný