prednáška / diskusia
Poznámky k jednému projektu moderny - Peter Michalovič
Cieľom prednášky je interpretácia a hodnotenie ich odklonu od masívnej tradície mimetizmu a obhajoby programu nového umenia ako tvorby novej skutočnosti, ktorá pred umením neexistovala.
Táto akcia sa konala v minulosti

Americký výtvarný kritik Clemente Greenberg považuje za zakladateľa moderny v maľbe Édouarda Maneta. Podľa Greenberga je Manet nomothétos, teda ten, kto stanovuje nové pravidlá, pretože ako prvý začal používať umenie na obrat pozornosti k nemu samému. S určitým oneskorením sa aj v medzivojnovom Československu začali objavovať podobné iniciatívy a tieto sú neraz sprevádzané verejným vyhlásením v podobe slovných textov, ktoré vyjadrujú intencie tvorby umelcov alebo výtvarných skupín. Jednou z pozoruhodných iniciatív na Slovensku je text súkromné listy fullu a galandu, v ktorom Ľudovít Fulla a Mikuláš Galanda artikulujú svoj výtvarný program. Cieľom prednášky je interpretácia a hodnotenie ich odklonu od masívnej tradície mimetizmu a obhajoby programu nového umenia ako tvorby novej skutočnosti, ktorá pred umením neexistovala.

Prof. PhDr. Peter Michalovič, CSc.
Vyštudoval odbor filozofia a estetika na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. kde od roku 1987 pôsobí na Katedre estetiky. Prednáša a vedie semináre z predmetov Estetická teória, Umenie a postmoderná doba. Zároveň vyučuje na Filmovej a televíznej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Jeho vedecko-výskumné aktivity sú zamerané na teóriu štrukturalizmu a postštrukturalizmu.

Je autorom knižných publikácií: Az idióma keresése – Hľadanie idiómu (1997), Úvod do štrukturalizmu a postštrukturalizmu (1997, spoločne s Pavlom Minárom), Orbis terrarum est speculum ludi (1999), Krátke úvahy o vizualite a filme (2000), Del Segno al Fine (2003), Omnibus in omnibus (2004), De disciplina et arte (2005), Juraj Jakubisko (2005, spoločne s Vlastimilom Zuskom), Interpretatio, Fila – Klimt (2007), Znaky, obrazy a stíny slov (2009, spoločne s Vlastimilom Zuskom), Ivan Csudai: Vita brevis, ars longa (2010), Rozprava o westerne (2014, spoločne s Vlastimilom Zuskom), Rudolf Fila: Imagológia (spolu s Martinom Kaňuchom) .

Okrem toho sa venuje kurátorskej činnosti a ako kurátor zrealizoval viac ako 90 výstav na Slovensku aj v zahraničí.

Vstupné: predpredaj 8€