prednáška / diskusia
Krádež umenia

Ročne sa po celom svete ukradne približne 50,000 - 100,000 umeleckých diel. Nejde teda o vôbec zriedkavú činnosť, práve naopak. Kradnú sa ako menej známe diela, tak aj tie najznámejšie. Ale prečo? Dá sa ukradnuté dielo vôbec predať?

19.09.2019, Št

Melita Fodor Gwerková sa v prednáške bude venovať krádeži umeleckých diel z medzinárodného pohľadu, pričom sa zameria najmä na tieto oblasti:

- aktuálne čísla
- najčastejšie motivácie alebo prečo niekto ukradne Munchov Výkrik?
- najznámejšie, najväčšie ale aj najabsurdnejšie krádeže umeleckých diel
- dá sa krádeži umenia zabrániť?
- poistiť alebo nepoistiť dielo?

Prednáška je druhou zo série "Odvrátená strana umenia", v rámci ktorej sa pozrieme aj na pašovanie umeleckých diel.

Melita Fodor Gwerková
Vyrastala v umeleckom prostredí a vzťah k umeniu zdedila aj po svojich predkoch (Edmund Gwerk, maliar slovenskej moderny). Vyštudovala odbor Medzinárodný obchod na Ekonomickej Univerzite v Bratislave, na ktorý nadviazala odbornou stážou a štúdiom Ekonómie a financovania kultúry na parížskej lˈUniversité Dauphine. Neskôr získala skúsenosti s financovaním kultúrnych projektov počas práce v Európskej komisii. V roku 2014 absolvovala štúdium v prestížnej aukčnej spoločnosti Sothebyˈs v Londýne. Aktuálne študuje kriminálne činy v oblasti umenia na The University of Glasgow. Od roku 2014 sa venuje vlastnej galérii Gallery Gwerk a od novembra 2015 píše o zaujímavostiach zo sveta umenia na blogu gwerkova.blog.sme.sk.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Vstup voľný.