prednáška / diskusia
Diskusia: Pasáž dlhá 20 rokov
Stretnutie s autorom Pasáže Matejom Krénom a rozprávanie o tom, ako vznikla, ale aj o tom, čo bolo v jeho živote a práci pred ňou i po nej.
Táto akcia sa konala v minulosti

Už je to 20 rokov, čo pozornosť návštevníkov a návštevníčok Galérie mesta Bratislavy priťahuje známe dielo Mateja Kréna Pasáž. Za toto obdobie Pasáž predstavuje nielen krátky prechod cez univerzum kníh, ale stala sa tiež dlhým tunelom v čase, ktorý bol a je vždy plný ľudí.

Rozhovor s autorom bude viesť Gina Renotière, vedúca odboru moderného a súčasného umenia - Stredoeurópske fórum Olomouc.

Vstup voľný

Viac info o diele

Mateja Krén sa narodil v Trenčíne, absolvoval Strednú školu umeleckého priemyslu v Bratislave a v štúdiu pokračoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a na Akadémii výtvarných umení v Prahe. Už v absolventskom ročníku získal na Medzinárodnej výstave študentov v japonskom Kobe Honor Award (1985). V rokoch 1986 – 1989 realizoval v barrandovskom filmovom štúdiu Bratři v triku animovaný film THAT´S A MOVIE, ktorý bol uvedený na mnohých medzinárodných filmových festivaloch. V španielskej Huesce získal za jeho osobité výtvarné stvárnenie Hlavnú cenu Danzate del Oro (1991). Do roku 1989 sa zúčastnil na mnohých výstavách a aktivitách neoficiálnej výtvarnej scény. Do povedomia širšej verejnosti sa natrvalo zapísala napríklad výstava Suterén (1989). Po novembrových udalostiach sa spolupodieľal na transformácii Vysokej školy výtvarných umení, kde krátko pôsobil aj ako pedagóg. Od začiatku 90. rokov vystavuje na prehliadkach umenia v dôležitých metropolách Európy i zámoria.

Gina Renotière sa narodila v Olomouci. Popri svojom súčasnom pôsobení v pozícii zástupkyne riaditeľa Muzea umění Olomouc, a tiež vedúcej odboru moderného a súčasného umenia v Muzeu umění Olomouc, je predsedkyňou Českého výboru ICOM. Venuje sa výskumnej, výstavnej, prednáškovej a publikačnej činnosti, sústredí sa na získavanie významných, predovšetkým zahraničných akvizícii do zbierok MUO. Zakladala a podieľa sa na rozvoji projektu Databáze umění střední Evropy (CEAD) a projektu Středoevropské Forum Olomouc (SEFO). Spolu so svojimi kolegami a kolegyňami z MUO, vytvára inštitúciu s jedinečným odborným programom a zbierkami starého, moderného i súčasného výtvarného umenia. Pred pôsobením v MUO, študovala a pracovala v Paríži v medzinárodných inštitúciách (AIAP – UNESCO Paris), ako aj českých s kultúrnym zameraním (České centrum Paříž).