výlet
Prechádzka / exkurzia
Slovenské dni v prírodnom parku Orth an der Donau

Príďte sa dozvedieť viac o miestnej prírode na rakúskej strane hranice.

Národný park Donau-Auen (Dunajské luhy) sa rozprestiera medzi európskymi hlavnými mestami Viedňou a Bratislavou a chráni posledné veľké územie pririečnej lužnej krajiny v strednej Európe. Životodarnou tepnou tohto územia je prirodzený tok Dunaja, ktorý vytvára životné prostredie pre mnohé vzácne rastliny a živočíchy. Ponuka vzdelávania v národnom parku je pestrá a rôznorodá: počas peších túr, či splavoch vás skúsení sprievodcovia zasvätia do tajov čarovnej prírody Dunajských luhov.
 

Prehliadka výstavy "DonAUräume” (tématika NP) so slovenským sprievodcom, informačný materiál v slovenčine. Začiatky prehliadok v slovenčine: o o 10.30, 11.30, 13.30, 14.30 a 15.30 hodine.

Ďalšie mimoriadne sprevádzania pre návštevníkov zo Slovenska sú: 10. apríla, 13. apríla, 1. mája, 8. mája, 30. mája, 13. júna, 27. júna, 5. júla, 25. júla, 8. augusta, 29. augusta, 1. septembra, 15. septembra, 3. októbra, 17. októbra a 1. novembra 2020 (počas slovenských štátnych sviatkov a vybraných sobôt) v návštevníckom Centre národného parku (schlossORTH Nationalpark-Zentrum), Orth an der Donau (len 35 km od Bratislavy!):

Celková dĺžka pobytu návštevníkov je obvykle 2- 2,5 hodiny.

Nádvorie: Zámocké nádvorie pozýva na oddych a predstaví vám aj najväčšiu rybu vyskytujúcu sa v sladkých vodách vyzu veľkú, ktorej zmenšený model tu uvidíte. Je to súčasník dinosaurov, ktorý kedysi plával aj v tejto časti Dunaja, kam sa chodil neresiť z Čierneho mora. Dnes ju ešte nájdeme v delte Dunaja.

Vyhliadková veža: V tomto čase ešte nie je sprístupnená nová výstava venovaná vlajkovému druhu - orliakovi morskému. Možno sa vám ale z nádvoria pošťastí uvidieť na hniezde jedného z bocianích rodičov, ktorý neodletel do ďalekej Afriky.

Zámocký ostrov: Ponúka prehliadku prírodného areálu s ukážkami typických biotopov, zvierat a rastlín národného parku. Príroda sa v tomto čase len prebúdza, ale čulý život pod vodnou hladinou vás možno prekvapí! Objavíte elegantného jesetera malého či vyzu veľkú? Deti si na ostrove nájdu aj rôzne prírodné preliezky na hranie, lezenie či balansovanie.

Potrebujete tipy, informácie alebo brožúry (v slovenskom, anglickom i nemeckom jazyku)? Tím Národného parku schlossORTH vám s radosťou poradí. V predajni nájdete komplexný sortiment odbornej literatúry a suvenírov.Zľavnené vstupné (vrátane prehliadky zámku) počas týchto dní je až 20% v porovnaní so stálymi cenami - dospelí: 8,80 Eur; deti a mládež od 6 do 19 rokov a študenti: 4,80 Eur; rodinná vstupenka (2 dospelí, 2 deti): 18,40 Eur.
Samostatné vstupné na Zámocký ostrov (bez prehliadky) ostáva nezmenené (dospelí 4,50 Eur, deti, mládež a seniori 3 Eur, rodinná karta 9 Eur).

Prihlásenie vopred nie je potrebné.
 

Miesto: Nationalpark Donau-Auen GmbH
2304 Orth/Donau, Schloss Orth
Tel.: 0043-2212-3555
e-mail: schlossorth@donauauen.at (aj v slovenčine)
www: https://www.donauauen.at/?language=slovakian