film
Tak trochu cudzinka + predfilm Zomrela som v Irpini
Režisérka Svitlana sa narodila v Mariupole počas sovietskych čias. Vo svojom filme sa zaoberá skúsenosťami štyroch generácií žien vrátane svojej vlastnej a skúma, ako ich dlhodobá imperiálna politika Moskvy pripravila o národnú identitu.
Táto akcia sa konala v minulosti

Každá nová generácia Svitlaninej rodiny je viac rusifikovaná ako tá predchádzajúca. Ruská invázia na Ukrajinu však rozbíja ruskú časť všetkých ich identít a núti ich nájsť si inú. Svitlanina dcéra uteká s dieťaťom do Londýna a tam sa dostáva do existenčnej krízy. Svitlanina matka sa napriek strate domova v Mariupole pokojne rozlúči so svojou sovietsko-ruskou minulosťou. Sama Svitlana skúma kolonizovanú časť svojho vedomia a snaží sa nájsť odpoveď na otázku, aký vplyv mala sovietska totalita a rusifikácia na vzťahy v jej rodine.

Kino Lumière film premieta spolu s krátkym filmom Anastasii Falileievoi Zomrela som v Irpini (2024, UA/ČR/SR, 11 min., r. Anastasiia Falileieva).
Čas plynul, ale pocit, že som zomrela v Irpini, ma od tej doby nikdy neopustil. Krátky animovaný film Zomrela som v Irpini rekonštruuje skutočný príbeh prežitia pomocou subjektívnej optiky, s magickou silou animácie, ktorá posúva civilné rozprávanie do nových významov.

Трішки чужа, Ukrajina / Švédsko / Nemecko, 2024, 90 min, titulky
Réžia:
Svitlana Lishchinska

Film na ČSFD

Premietanie je súčasťou prehliadky Dni ukrajinského filmu. Pozrite si kompletný program.

Odporúčame

Jednopercentný Indián

Ut 10.6.2025 / Kino Lumière

TIP

Surfer

Kino Kultúrka Stupava / SĽUK

TIP

Trh - Piac - Markt & Bratislavská knižná burza

7.6.2025 - 20.12.2025 / Stará tržnica

TIP

Stereo MC’s (UK)

St 5.11.2025 / Majestic music club

TIP