21.11.2024
blog
Zamestnanci a zamestnankyne SNG posielajú ministerke kultúry otvorený list

V Slovenskej národnej galérii sa zapojilo 177 zamestnancov a zamestnankýň do hromadnej výzvy na ochranu inštitúcie. Upozorňujú na účelové prepúšťanie odborníkov, netransparentné zmeny organizačnej štruktúry, nekompetentnosť a nedostatočnú komunikáciu zo strany povereného generálneho riaditeľa Miloša Timka.

Ak sa aktuálny stav nezmení, kľúčové činnosti galérie vrátane výstavného a edičného plánu a finančná podpora partnerov budú ochromené. Zamestnanci zvažujú podať hromadné výpovede už v januári 2025. Otvorený list informujúci o hromadnej výzve a ich požiadavkách zaslali ministerke kultúry.

Uverejňujeme ho v celom znení:
Vec: Otvorený list

Vážená pani ministerka,

my, zamestnanci Slovenskej národnej galérie (SNG), máme obavy o budúci chod tejto erbovej galerijnej inštitúcie Slovenska a zvažujeme podanie hromadných výpovedí z dôvodu plánovanej zmeny organizačnej štruktúry SNG a avizovaného neodôvodneného prepustenia troch senior kurátorov a riaditeľky Úseku marketingu a komunikácie, ktoré považujeme za účelové. Tieto kroky by viedli k paralyzácii inštitúcie ako takej a k neschopnosti napĺňania svojich činností tak, ako sú uvedené v zriaďovacej listine Slovenskej národnej galérie.

 

Poverený generálny riaditeľ (PGR) Miloš Timko neinformuje o plánovaných zmenách v organizácii SNG transparentne. Ako zamestnanci sa dozvedáme čiastkové informácie len z médií a z výsledkov poslaneckého prieskumu, ktorý v inštitúcii prebehol. Tieto informácie vyvolávajú mimoriadne obavy o naše zamestnanie a o riadny chod SNG.

 

Vzhľadom na situáciu v SNG a naše obavy o odborný chod inštitúcie požadujeme, aby sa zabezpečila ochrana odbornosti, transparentnosti procesov a súvisiacich informácií a stability pracovných pozícií v SNG. Zároveň žiadame, aby do čela SNG bol vymenovaný nový generálny riaditeľ, ktorý dokáže odborne a transparentne vytvárať a udržiavať stabilné podmienky pre prácu svojich kolegov a všetkých spolupracovníkov a tým riadne napĺňať poslanie SNG uvedené v zriaďovacej listine SNG. Odborníka, ktorý zachová dobré meno inštitúcie a všetky rozhodnutia bude robiť v záujme inštitúcie, nie na základe účelových či osobných motivácií. Celé zdôvodnenie a požiadavky uvádzame nižšie v tomto liste.

Dôvody:

Z poslaneckého prieskumu, ktorý sa v SNG konal 16. 10. 2024 vyplynulo, že existuje zoznam zamestnancov, ktorých – mimo konsolidačných opatrení – plánuje PGR Timko prepustiť bez udania relevantného dôvodu. Ide o zásadných odborných pracovníkov – troch senior kurátorov (Dušan Buran, Lucia Gregorová Stach, Alexandra Kusá) a riaditeľku Úseku marketingu a komunikácie (Bohdana Hromádková).

Na základe tohto a ďalších zistení, ktoré sprevádzajú pôsobenie PGR Timka vo funkcii, zamestnanci oficiálne požiadali o stretnutie s ním, ktoré prebehlo 28. 10. 2024. Otázky zamestnancov boli kladené tak, aby zamestnanci dostali jasné odpovede a transparentné informácie týkajúce sa dôvodov plánovanej zmeny organizačnej štruktúry SNG, odôvodnenia plánovaného prepustenia vybraných zamestnancov mimo konsolidačných opatrení, zneužívania ubytovacích kapacít SNG, ktoré PGR Timko v rozpore s ubytovacím poriadkom využíval na osobné účely a výsledkov auditu, na ktorý bol pôvodne najatý predošlým dočasne povereným riaditeľom Antonom Bittnerom dohodou o vykonaní práce, z ktorej si vyfakturoval už časť finančnej odmeny.

 

PGR Timko odpovedal na otázky zamestnancov nedostatočne a vyhýbavo, na niektoré odmietol odpovedať úplne. Jeho reakcie celý čas sprevádzal argument, že sa nezodpovedá zamestnancom SNG, ale len Ministerstvu kultúry SR, konkrétne Petrovi Lukáčovi (GR Sekcie kultúrneho dedičstva a štátneho jazyka MK SR). Nedostatočné a nejasné informácie a odôvodnenia v nás právom vyvolávajú zásadné obavy z účelovosti a pocit mimoriadnej neistoty, ktorý je nezlučiteľný so stabilným a kvalitným výkonom práce.

1.      Účelové prepúšťanie:

Účelové prepúšťanie odborníkov môže vyvolať ochromenie inštitúcie ako takej, neschopnosť napĺňať kurátorským tímom nastavené plány a povinnosti stanovené v zriaďovacej listine a kontrakte SNG. Navyše, plánovaná zmena organizačnej štruktúry znemožňuje tieto pozície vzápätí znovu vytvoriť a obsadiť, v dôsledku čoho budú niektoré podstatné činnosti SNG ochromené dlhodobo.

Ohrozenie kontinuity výstav a výskumných projektov: senior kurátori zastrešujú najväčšie a najvýznamnejšie zbierky a projekty, čo znamená, že ich odchod by mohol vážne narušiť dlhodobé plánovanie a realizáciu pripravovaných akcií, vrátane výstav na rok 2025. Bez týchto kurátorov by nebolo možné zabezpečiť kontinuitu a odborné vedenie v projektoch, ktoré vyžadujú dôkladný výskum, prácu s archívmi, koordináciu s medzinárodnými partnermi a ďalšie odborné zručnosti, ktoré si vyžadujú roky skúseností.

Porušenie vedecko-výskumného poslania SNG: zriaďovacia listina SNG zahŕňa vedecko-výskumné úlohy, ktoré vyžadujú odbornosť a skúsenosti pri vedení výskumných projektov, spoluprácu so zahraničnými inštitúciami, ako aj garantovanie kvality a odbornosti výskumov. Prepustením senior kurátorov by mohlo dôjsť k narušeniu týchto procesov, pretože ide o odborníkov s vysokou znalosťou v daných oblastiach, ktorých náhrada by nebola možná okamžite a s rovnakou úrovňou odbornosti.

Narušenie ochrany a sprístupňovania diel národnej kultúry: zriaďovacia listina definuje aj povinnosť SNG „cieľavedome a systematicky zhromažďovať, ochraňovať, dokumentovať a sprístupňovať diela všetkých disciplín vizuálneho umenia“. Kurátori sú kľúčoví pri výbere, dokumentovaní, ochrane a popularizácii diel, najmä tých, ktoré reprezentujú národnú kultúru. Ich odchod by spôsobil výpadky v týchto procesoch a mohol by tiež znížiť kvalitu a odbornosť spôsobu, akým sú tieto diela spracované a prezentované verejnosti.

Negatívny dopad na kultúrno-vzdelávaciu funkciu: kurátori zabezpečujú nielen výber diel a výstavy, ale aj garantujú sprevádzajúce materiály, vzdelávacie a popularizačné aktivity, ktoré sú kľúčové pre budovanie a šírenie kultúrneho povedomia medzi odbornou i laickou verejnosťou. Ich náhla absencia by mohla oslabiť vzdelávacie a propagačné výstupy, čo by následne spôsobilo, že návštevníci nebudú mať adekvátny prístup k informáciám o vystavovaných dielach a ich kontexte. Toto by mohlo mať negatívny vplyv na návštevnosť a predaj kultúrno-vzdelávacích programov a podujatí.

Negatívny vplyv na rozbehnuté medzinárodné spolupráce a reputáciu SNG: kurátori majú nadviazané vzťahy s domácimi aj zahraničnými inštitúciami, ktoré sú nevyhnutné pre medzinárodnú spoluprácu a výpožičky diel. Ich odchod by mohol tieto vzťahy oslabiť a znížiť dôveryhodnosť SNG, čo bude viesť k menšiemu záujmu zahraničných galérií a múzeí o spoluprácu a výpožičky diel, v niektorých prípadoch dokonca k ukončeniu týchto aktivít. Tým sa nesporne oslabí kultúrna výmena a prestíž SNG.

Možné porušenie zásad hospodárnosti a zodpovedného využitia verejných zdrojov: ako štátna inštitúcia SNG hospodári podľa vlastného rozpočtu a je zodpovedná za efektívne a zodpovedné nakladanie s verejnými prostriedkami. Náhla zmena v tíme senior kurátorov bez primeranej prípravy a dôvodu by mohla ohroziť plynulý chod projektov a viesť k finančným stratám, čo sa môže považovať za neefektívne využívanie verejných zdrojov.

2.      Zmena organizačnej štruktúry:

Napriek opakovaným požiadavkám nám ako zamestnancom neboli vysvetlené plánované zmeny v organizačnej štruktúre. Na základe informácií od zástupcov odborov SNG sme sa dozvedeli, že zmena sa týka najmä reorganizácie (rozpustenia) Úseku marketingu a komunikácie s 54 zamestnancami a tým aj zániku pracovného miesta riaditeľky úseku Mgr. Bohdany Hromádkovej, ktorá spolu-budovala moderný a dôveryhodný imidž inštitúcie ostatných 15 rokov. Jasné a relevantné dôvody k rozpusteniu tohto úseku neboli komunikované a pôsobia účelovo. PGR Timko a predošlý dočasne poverený riaditeľ Anton Bittner opakovane tvrdili, že Bohdana Hromádková ničí dobré meno SNG, čo je v úplnom rozpore s výsledkami činnosti galérie. Tie jasne ukazujú, že SNG aj vďaka pôsobeniu Bohdany Hromádkovej, nadobudla stabilných finančných sponzorov, dôveryhodnosť u spolupracovníkov v súkromnom aj vo verejnom sektore a popularitu u laickej i odbornej verejnosti.

Zmenou dostupnej organizačnej štruktúry má zároveň prísť o pracovné miesto ďalších 15 zamestnancov. V rámci konsolidácie od septembra odišlo zo Slovenskej národnej galérie už 18 ľudí, čím sa napĺňajú doteraz avizované konsolidačné požiadavky. Preto je pre nás nepochopiteľné, z akého dôvodu je nutné k 1. 1. 2025 zrušenie ďalších 15 pracovných miest, ktoré PGR Timko presadzuje organizačnou zmenou.

Dňa 22. 10. 2024 nám ako zamestnancom bol doručený príkaz PGR Timka o zrušení neobsadených a voľných pracovných miest v „nadväznosti na potrebu konsolidácie stavu zamestnancov v SNG“. Zmena organizačnej štruktúry navrhovaná PGR Timkom by však zároveň mala vytvoriť aj nové pracovné pozície a celé nové oddelenia, ktoré doteraz v SNG neexistovali a nemajú odborný charakter. Preto je daná zmena organizačnej štruktúry v rozpore s tvrdením, že v SNG prevláda „prezamestnanosť“.

Rozpustenie Úseku marketingu a komunikácie a zrušenie jeho vedúcej pozície by vyvolalo chaos, keďže jednotlivé oddelenia by boli preradené pod úseky, ktoré nevedia dané oddelenia efektívne riadiť. Súčasná platná organizačná štruktúra SNG vznikala 2 roky komplexným procesom komunikácie vedenia SNG s odbormi a vedúcimi pracovníkmi všetkých úsekov a vysunutých pracovísk SNG. Počas jej platnosti neboli identifikované žiadne zásadné nedostatky a žiadne reálne nedostatky doteraz nekomunikoval ani PGR Timko.

Na základe uvedeného sme ako zamestnanci SNG sformulovali nasledovné požiadavky:
  1. Zachovanie odborných pozícií a kontinuity projektov:

      požadujeme zachovanie pozícií senior kurátorov a riaditeľky Úseku marketingu a komunikácie, ktorí zabezpečujú kľúčové projekty a výstavy. Vzhľadom na ich odborné skúsenosti a vzťahy s domácimi i medzinárodnými partnermi je ich úloha v súlade so zriaďovacou listinou SNG nenahraditeľná a priamo prispieva k napĺňaniu vedecko-výskumného poslania galérie.

  1. Zastavenie nekompetentných a účelových zásahov do organizačnej štruktúry:

      súčasná organizačná štruktúra vznikala 2 roky komplexným a participatívnym procesom vedenia SNG s odbormi a vedúcimi pracovníkmi všetkých úsekov a vysunutých pracovísk SNG. Požadujeme, aby boli prípadné navrhované zmeny podložené a riadne odkomunikované s vedúcimi pracovníkmi a odbormi a aby ich vecné pripomienky, ktoré majú minimalizovať možné škody spojené s nekoncepčnými a náhlymi zmenami organizačnej štruktúry, boli náležite brané do úvahy.

  1. Prístup k výsledkom auditu:

      požadujeme sprístupnenie výsledkov auditu, na ktorého vykonanie najal Miloša Timka ešte vtedajší PGR Anton Bittner a o ktoré sa opierajú avizované organizačné a personálne zmeny. Zamestnávateľ je povinný poskytnúť ich zástupcom zamestnancov, resp. širšiemu vedeniu. Tento audit bol zároveň financovaný z verejných zdrojov, a preto by výsledky mali byť sprístupnené, najmä ak sú dôvodom na zásadné rozhodnutia týkajúce sa odborných pracovníkov v štátnej príspevkovej organizácii.

  1. Ochrana pred účelovým prepúšťaním a diskrimináciou:

      chápeme aktuálnu situáciu, kde v celom rezorte dochádza ku konsolidácii, dôrazne však požadujeme riadne odôvodnenie akýchkoľvek výpovedí. Všetky organizačné zmeny a výpovede musia byť v súlade so zákonom, dôsledne zdokumentované a obhájiteľné s ohľadom na odborné potreby inštitúcie, a nie osobné či účelové preferencie vedenia.

  1. Ochrana dobrého mena a zachovanie odbornosti SNG:

      do čela SNG požadujeme zvolenie kompetentnej osoby so skúsenosťami s fungovaním štátnej inštitúcie, ktorá dokáže odborne a transparentne vytvárať a udržiavať stabilné podmienky pre prácu svojich kolegov a všetkých spolupracovníkov a tým riadne napĺňať poslanie SNG uvedené v zriaďovacej listine Slovenskej národnej galérie. Človeka, ktorý zachová dobré meno inštitúcie a všetky rozhodnutia bude robiť v záujme inštitúcie, nie na základe účelových či osobných motivácií.

    6. Dialóg s ministerkou kultúry:
                        ○       prebehlo viacero pokusov o komunikáciu s ministerstvom a riešením nepriaznivej
                              situácie bez odpovede či vedenia dialógu zo strany ministerstva. Vážená pani
                              ministerka, veríme, že si vypočujete naše požiadavky ako zamestnancov erbovej
                              kultúrnej inštitúcie s vysokým kreditom doma i v zahraničí.

Ak nedôjde k naplneniu našich požiadaviek, 177 zamestnancov SNG zvažuje podať v januári 2025 výpoveď. Pri odchode takéhoto počtu zamestnancov nebude možné vôbec zabezpečiť chod SNG. Veríme, že k tomu nedôjde a situáciu, ktorá v SNG vznikla, sa podarí vyriešiť konštruktívnym dialógom.

 

S úctou,

177 zamestnancov SNG v zastúpení iniciátoriek výzvy:

Zuzana Dzurdzíková, Klára Hudáková, Kristína Paulenová, Gabriela Schultzová, Zuzana Vravníková