Téma Slovenského národného povstania mala v našom umení výsadné postavenie. Nebola len reakciou na vojnu, symbolom odboja a víťazstva, bola aj originálnym domácim motívom. Umelci sa jej od začiatku venovali spontánne – vyrábali povstalecké letáky, plagáty, ako aj falošné pasy či peniaze. Istý čas boli námety z Povstania najobľúbenejšou historickou témou v dejinách slovenského umenia, koncom 80. rokov sa spomínalo až sedemtisíc vzniknutých diel. Celkovo sa do Povstania zapojila až tretina výtvarníkov – tridsaťdva maliarov, sochárov a grafikov.
Z umeleckého hľadiska bolo tiež nezanedbateľné, že to bola téma vzrušujúca a romantická. Stretnutie s partizánmi znamenalo zdieľať tajomstvo a podvedome „patriť k správnej strane, mať dôveru, vedieť, kam patrím“. Vo výtvarnom umení sa preto nadviazalo na vizuál spájaný so zbojníckou romantikou –partizáni v dlhých plášťoch a kapucniach boli sami osebe hotovou kompozíciou. Motiváciou pre tvorbu bol určite aj osobný aspekt, veď mnohí z výtvarníkov boli v Povstaní aktívne zapojení, mnohí v ňom stratili svojich blízkych, iní sa dostali do koncentračných táborov.
Neskôr bola téma ideologicky využívaná a zneužívaná, napriek tomu vzniklo mnoho pôsobivých a špičkových diel – budova Múzea SNP v Banskej Bystrici, Jankovičova socha Obete varujú či súsošie Pochod partizánov od Jozefa Kostku, ktoré stráži vstup do Slovenskej národnej galérie.
Za konzultáciu k sloganom ďakujeme Ústavu pamäti národa.
Sprievodný program:
Prednáška: SNP a výtvarné umenie. Od nadšenia k politike27. augusta, 18:00 / Nádvorie
Pozrite si aj minulé výstavy a projekty SNG súvisiace s touto témou:
Sen × skutočnosť
Prerušená pieseň
Kolekcia k výstave na Webe umenia
Kedy
22.8.2024 — 10.9.2024
Kde
Esterházy – exteriér
Fasáda Esterházyho paláca