Istý Elon Musk, ako vlastník platformy X (Twitter), opakovane presadzuje tzv. absolútnu slobodu prejavu, ktorá však umožňuje šírenie dezinformácií, extrémizmu a nenávistných prejavov. Tieto technologické rozhodnutia prichádzajú v čase, keď sa v USA, v Európe i na Slovensku rozmáhajú autoritárske tendencie.
V digitálnej ére sa šírenie informácií stalo rýchlejším a dostupnejším než kedykoľvek predtým. Avšak tento fenomén priniesol aj výzvy v podobe šírenia dezinformácií, postfaktuálnych naratívov a nárastu krajne pravicového populizmu. Digitálne platformy, pôvodne vnímané ako nástroje na posilnenie demokracie a slobodného prejavu, sa často stávajú prostriedkami na šírenie manipulatívnych obsahov, ktoré podkopávajú dôveru verejnosti v tradičné médiá a demokratické inštitúcie.
Ako sa môžu demokratické inštitúcie brániť proti neregulovanému vplyvu technologických gigantov? Je vôbec možné v digitálnom priestore udržať etické a demokratické princípy?
Akú úlohu zohrávajú digitálne platformy pri šírení postfaktuálnych naratívov a posilňovaní krajne pravicového populizmu?
Aké sú mechanizmy, ktorými tieto platformy umožňujú šírenie dezinformácií a polarizáciu spoločnosti?
Aké konkrétne riziká prináša rozhodnutie Meta o ukončení regulácie nenávistného obsahu pre demokratický diskurz na Slovensku a v Európe?
Je možné efektívne regulovať platformy ako Meta a X, alebo už prekročili hranice demokratickej kontroly?
Akú úlohu môžu a mali by zohrať európske inštitúcie pri kontrole technologického kapitálu?
Môžu digitálne platformy namiesto upevňovania autoritárskej moci slúžiť ako nástroje demokratickej emancipácie?
Hosť debaty:
Pavol Hardoš
Odborný asistent na Ústave európskych štúdií a medzinárodných vzťahov Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave. Jeho výskum sa sústreďuje na demokratickú teóriu, politickú reprezentáciu a epistemické aspekty demokracie, vrátane analýzy populistických diskurzov a šírenia dezinformácií.
Dramaturgia a moderovanie debaty: Bohdan Smieška
Vstup voľný