Kino Lumière po rozsiahlej štvormesačnej stavebnej prestávke otvorí svoje priestory 20. októbra 2016. Pre verejnosť sa sprístupnia dve kinosály, zvyšné dve sály vstúpia do prevádzky začiatkom novembra. Diváci sa môžu tešiť na výber filmov z obľúbených podujatí Projekt 100, Be2Can aj na nové slovenské filmy.
Ako prvé sprístupní Kino Lumière kinosály K3 a K4 v suterénnych priestoroch kina, otvorenie kinosál K1 a K2 na prízemí je naplánované na prvý novembrový týždeň.
„V sálach sa realizovala kompletná výmena zdravotechnických potrubí, osadenie novej akustickej izolácie a obkladu stien, uskutočnila sa kompletná renovácia stien a predovšetkým úprava stupňov hľadiska, ktoré zlepšia percepčné podmienky divákov. Samozrejmosťou sú nové sedadlá a koberce,“ hovorí Zita Hosszúová, manažérka Kina Lumière.
„Počas tejto etapy nastala aj rozsiala výmena vonkajších kanalizačných potrubí a renovácia toaliet na prízemí kina spolu s vybudovaním toalety pre imobilných,“ pokračuje. Zároveň sa zdigitalizovala kinosála K3, vďaka čomu budú všetky štyri sály kina disponovať okrem klasických 35 mm premietačiek aj digitálnym projektorom.
Po znovuotvorení sa do Kina Lumière vráti kvalitný filmový program, jeho dramaturgia sa zameria na výnimočné tituly filmových prehliadok Projekt 100 a Be2Can. Z už prebiehajúcej prehliadky Projekt 100 kino uvedie súčasný poľský film Spojené štáty lásky (2016) režiséra Tomasza Wasilewskeho, nový film kórejského režiséra Chan-wooka Parka Komorná (2016), úspešný a oceňovaný film Mustang (2015) režisérky Deniz Gamze Ergüven o emancipácii žien, americký film Toto je náš svet (2015) režiséra Matta Rossa, ale aj vrcholné dielo najvplyvnejšieho svetového animátora Hajaa Mijazakiho Cesta do fantázie (2001), oceneného Oscarom za Najlepší dlhometrážny animovaný film.
Premietať sa budú tiež dokumentárne filmy 5 October (2016) slovenského kameramana a fotografa Martina Kollara s animovaným predfilmom Braček Jelenček (2015) od Zuzany Žiakovej či pozoruhodný Oheň na mori s aktuálnou utečeneckou témou, ocenený Zlatým medveďom na tohtoročnom Berlinale od talianskeho režiséra Gianfranca Rosiho, ktorý tiež sprevádza animovaný predfilm Superbia (2016) režisérky Lucy Tóth.
Výber filmov z prehliadky Be2Can bude uvedený v termíne od 24. do 30. októbra, figurovať v ňom budú napríklad film Ja, Daniel Blake (2016) od britského režiséra sociálnych drám Kena Loacha, ocenený Zlatou palmu na tohtoročnom MFF Cannes, či nemecký film Toni Erdmann (2016) od režisérky Maren Ade, ocenený na rovnakom festivale Cenou kritiky FIPRESCI.
Diváci v októbrovom programe Kina Lumière nájdu aj slovenské filmy, ktoré mali premiéru počas zatvorenia kina, konkrétne snímky Učiteľka (2016) Jana Hřebejka, v obnovenej premiére Všetko čo mám rád (1992) Martina Šulíka i dokumenty Zem, ktorá hľadá svoje nebo (2016) Erika Prausa a Sloboda pod nákladom (2016) oceňovaného slovenského dokumentaristu a cestovateľa Pavla Barabáša.
Pravidelné cykly kina, rovnako aj Filmotéka a vzdelávací projekt Filmový kabinet, ktorý aktuálne prebieha na pôde Vysokej školy múzických umení, sa vrátia do domácich priestorov v novembri 2016.
Slovenský filmový ústav obnovil prevádzku niekdajšieho Filmového klubu pod názvom Kino Lumière v roku 2011 a „už od začiatku bolo zrejmé, že kino musí prejsť výraznou obnovou nielen po stránke modernizácie projekčných technológií, ale z hľadiska opotrebovanosti aj po stránke technických opráv a celkovej kultivácie priestoru,“ hovorí Hosszúová.
Aktuálna tretia etapa stavebných úprav, ktorá prebieha od 16. júna 2016 a jej cieľom je predovšetkým zvýšenie diváckeho komfortu, je pokračovaním celkovej obnovy kina, ktorá sa v niekoľkých etapách realizuje už od roku 2013.
„Stavebné úpravy v tejto etape sa celkovo realizujú v priebehu 20 týždňov. Je to dlhšie ako sme plánovali, vzhľadom na to, že v priebehu prác sa objavovali nové problémy technického i finančného charakteru, s ktorými sa na začiatku prác nepočítalo,“ dopĺňa. Dôvodom súčasného postupného sprístupňovania sál je snaha vyjsť divákom v ústrety a priniesť im kvalitný program v čo najskoršom termíne.