Andrej Kuruc: Interná smernica / NoMantinels. Ste dostatočne chlpatý? Ste dostatočne prsnatá? Aj to totiž môže ovplyvniť vašu kariéru. Zamysleli ste sa už nad tým, čo všetko by ste boli ochotní pre ňu spraviť?
Réžia: Zuzana Liptáková Hrajú: Silvia Čviriková, Lenka Čierniková, Martina Karasová, Martina Zemancová, Andrej Kuruc, Róbert Pakan, Milan Spodniak
- Dramaturgia: Lea Vitkovská
- Scéna a kostýmy: Katarína Žgančíková
- Hudba: Milan Spodniak
Video art: Ondrej Synak
Dej hry sa odohráva v istej firme na oddelení VADA, ktoré vytvára interné smernice a aplikuje ich na iných oddeleniach. Jedného dňa však zomiera veliteľ požiarnej hliadky a tak šéf vyhlási konkurz na jeho miesto. O pozíciu sa strhne bitka. Každého láka, že keď zaznie požiarna siréna, tak má celé oddelenie v moci práve veliteľ požiarnej hliadky. Splniť kritériá na tento post však vôbec nie je jednoduché.
Autor Andrej Kuruc sa pri písaní hry inšpiroval reálnymi príbehmi svojich známych. Často bol prekvapený, aké nepríjemnosti ľudia zažívajú v práci. S témou má však aj vlastné skúsenosti: „Nie som ten typ muža – riadiaceho pracovníka, vždy odolného voči stresu a sebavedomého. Som zvyknutý ukazovať emócie, čo mi spôsobovalo v práci problémy,“ zdôveril sa autor hry. Podľa jeho slov existujúci antidiskriminačný zákon je často len na papieri a v praxi sa nevyužíva, zamestnanci a zamestnankyne sa radšej nesťažujú, aby neboli vyhodení/é.
Inscenácia Interná smernica ukazuje aj postavenie žien, ktoré sa práve na pracovisku často stretávajú s diskrimináciou – zarábajú menej alebo kvôli deťom majú problémy zladiť si pracovné a rodinné povinnosti. „Často sú brané ako sexuálne objekty, ktoré sú dobré na varenie kávy, ale nie na riadenie tímu ľudí, musia byť upravené a krásne, aby postúpili v kariére,“ kritizoval autor. Napriek tomu, že ide o vážnu tému, tvorcovia sa ju snažili spracovať s humorom. Aj keď podľa ich slov ide skôr o absurdný humor.
Hovoriť o rodovej diskriminácii je dôležité!
Inscenácia je realizovaná v rámci projektu, ktorý je zameraný na predchádzanie rodovej diskriminácie na pracovisku. Vznikla s podporou Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR a Ministerstva kultúry SR.