literárna akcia
LQ Literárny kvocient #25 Jedenie/ Čisté zviera

O knihách bez obalu. Čo je dobrá literatúra? Záleží na čitateľovi? A prečo vôbec hovoriť o knihách? Literárny kvocient, séria debát o súčasnej slovenskej literatúre, ponúka odpovede i nové otázky.

 

29.04.2019, Po

Ponúkneme vám čosi na Jedenie?
Vojvodinská špecialita Ivana Medešiho je ale len pre silné žalúdky. Bude ľahšie stráviteľné Čisté zviera? Uršuľa Kovalyk ho pripravila, ako inak, na divoko.
O knihách Ivana Medešiho Jedenie a Uršule Kovalyk Čisté zviera budú bez servítky a gastronomických metafor diskutovať Marta Součková, Vladimír Barborík a Mária Klapáková s moderátorom Petrom Darovcom.

Moderuje: Peter Darovec
Diskutujú: Vladimír Barborík, Marta Součková, Marka Klapáková
Dramaturgia: František Malík, Marta Součková

Knihy
Ivan Medeši – Jedenie
Vypijete vaňu? Čo chutí chlpatým? Krava nastred obývačky?
Pijú ženy kávu horúcejšiu? Ako padať do žumpy? A ako lízať Eurokrém?... Šestica šťavnatých literárnych chodov zo súčasnej Vojvodiny sa podáva bez servítky. Prekypuje drsnou balkánskou psychogroteskou i žalúdok dráždiacim stredoeurópskym naturalizmom, tou najintímnejšou kultúrnou endoskopiou
i bizarnou paranojou nacionalizovanej postjuhoslovanskej spoločnosti. Mladý dolnozemský autor pripravil svoje delikátne menu z našich najtemnejších pudov, nemorálnych, no úprimných pohnútok zvieraťa v našich útrobách, plného žiadostivosti, hladu a strachu, ale i neviazanej živelnosti a nebontónovej otvorenosti. Určite si pochutnáte.

Uršula Kovalyk –Čisté zviera
Čo spraví socka, ktorej ukradnú milovaný park? Ako vyzerá palacinkový pes? Po akom podnájme túži cépečkárka a prečo reve čisté zviera? Divočina drieme v každej z nás. Zobúdza sa, keď v noci spíme. Pätnásť poviedok zo súčasnosti reflektuje vnútorné
konflikty rôznych žien vyplývajúce z civilizačného stresu, medziľudských vzťahov, spoločenských stereotypov a starnutia vo veľkomeste. Devastácia prírody, anonymita vzťahov, násilie a necitlivosť voči sociálne vylúčeným vyvolávajú v hrdinkách poviedok paranoju, úzkosť, osamelosť, ale aj vzburu a hnev. Ženské postavy sa v príbehoch vyrovnávajú s drzosťou developera, menopauzou, syndrómom vyhorenia či s idealizovanou predstavou o materstve naozaj svojsky. V spolupráci s mladou talentovanou výtvarníčkou Kristínou Minčíkovou, ktorá sa na knihe podieľala originálnymi ilustráciami, vznikla zaujímavá prozaická kniha s medzigeneračným presahom.

O knihách bez obalu.
Vstup voľný.