film
festival
letný festival
4 živly: Exit
V komornejšej verzii, než je preň zvykom, ale predsa sa v Banskej Štiavnici v dňoch 6. – 9. augusta 2020 uskutoční 22. ročník Letného filmového festivalu 4 živly. Jeho témou sa tentoraz stane EXIT. Exit ako únik z domova, v ktorom nás v posledných mesiacoch držali strach i zodpovednosť. Exit ako šanca zažiť čosi nové a opustiť skostnatené štruktúry. Exit ako vyhranenie sa voči stereotypu.
Táto akcia sa konala v minulosti

Program budú tvoriť hrané, dokumentárne, animované aj experimentálne filmy celosvetovej produkcie, ktoré z rôznych uhlov nazerajú na ústrednú tému podujatia. Klasické diela svetovej kinematografie bude zastupovať napríklad kultový film nemenej kultového režiséra Jima Jarmuscha Mimo zákon (Down by Law, 1986).

Potenciál získať výnimočný status skrýva aj klenot nemeckej kinematografie, snímka Lístok do nenávratna (Bildnis einer Trinkerin, 1979) režisérky Ulrike Ottinger.

Z vlaňajšieho festivalu v Cannes si Cenu za najlepšiu réžiu v sekcii Un Certain Regard odniesol filmový debut ruského tvorcu Kantemira Balagova, dráma Dlhaňa (Dylda, 2019).

Slovenskú tvorbu bude zastupovať napríklad dokumentárny film Hej, Slováci! (2002), ktorý príde osobne uviesť jeho režisér Robert Kirchhoff, alebo hraná snímka Punk je hned! (2019), ktorú 4 živly premietnu so živým hudobným sprievodom gitaristu a skladateľa Davida Kollara.

Filmový program doplní diskusia, ktorá objasní fenomén tzv. eskapizmu, literárny klub s dvojicou slovenských autorov (Agda Bavi Pain a Ľuboš Bendzák), aktuálna výstava Potulnej galérie, tentoraz s podtitulom Blokáda extrémizmu, ale aj koncerty či večerné párty. 

Neoddeliteľnou súčasťou festivalu sú Detské 4 živly, ktoré ponúkajú program pre celé rodiny. V špeciálnej predpremiére uvedú animované filmy pre najmenších Cez palubu! (Přes palubu!, 2019) a Maškrtné medvedie príbehy (Mlsné medvědí příbehy v kinech, 2020), ku ktorým bude pripravená špeciálna otvorená výtvarná dielňa.

Taktiež premietnu víťaznú snímku detskej ceny Európskej filmovej akadémie – film Môj brat naháňa dinosaury (Mio fratello rincorre i dinosauri, 2020). Novinkou v rodinnom programe bude bábkové divadelné predstavenie O čertovi Kolofónovi, ktoré si užijú malí i veľkí diváci a diváčky. Vopred prihlásené deti budú môcť dať priestor svojej kreativite počas komiksovej tvorivej dielne. 

Bližšie informácie o programe 22. Letného filmového festivalu 4 živly, spoločne s informáciami o možnostiach vstupného nájdete na webe festivalu.
 

Odporúčame

Korn

So 29.5.2021 / Axa Aréna NTC

TIP

Radovan Čerevka: Budovanie skutočného tela

12.11.2020 - 31.1.2021 / Kunsthalle Bratislava

TIP

Pohoda 2021

8.7.2021 - 10.7.2021 / planéta Zem

TIP

Hitler verzus Picasso

Ne 31.1.2021 / Kino Lumière - Kino doma (online)

TIP