letný festival
Končiny 2019

Multižánrový hudobný festival Končiny ponúka jedinečné spojenie odľahlého prírodného prostredia Strážovských vrchov s kvalitnou hudobnou produkciou.

Táto akcia sa konala v minulosti

V malebnom prostredí Strážovských vrchov, v rázovitej horskej obci Mojtín pri Púchove sa 2. - 3. 8. 2019 uskutoční 2. ročník hudobného festivalu Končiny. Festival charakteristický svojim ikonickým prostredím a uvoľnenou náladou počas dvoch dní ponúkne to najzaujímavejšie zo slovenskej, ale aj zahraničnej alternatívnej hudobnej scény.

Názov Končiny odkazuje na objavovanie nových hudobných končín i na lokalitu, kde sa podujatie koná - v srdci Strážovských vrchov, takmer na konci sveta.

Spojenie  prírodného  komorného   prostredia,   kvalitnej   hudobnej   produkcie a bohatého sprievodného programu je dôvodom, prečo sa návštevníci i kapely radi vracajú na tento festival. Na svoje si prídu milovníci viacerých žánrov od klasického rocku cez elektroniku, indie-pop, punk, hip hop, folk, reggae až po folklór. Tento rok sa na hlavnom pódiu a vo festivalovej čajovni predstaví až 24 interpretov, z toho 6 zahraničných.

Veľkým lákadlom pre návštevníkov bude kráľovná slovenskej alternatívnej scény, textárka a hudobná producentka Katarzia. Jej hudba je zmesou folku, elektroniky či jazzu. Na konte má 3 štúdiové albumy, cenu Radio Head Awards za Singel roku, DOSKY 2018 a veľa odohraných koncertov, ktoré sú zárukou kvalitného umeleckého a vizuálneho zážitku.

Nemenej veľkým lákadlom z programu sú českí priekopníci neskrotnej elektroniky - Midi Lidi. Skupina má na konte i niekoľko úspešných filmových, či divadelných soundtrackov. Sú držiteľmi českého lva a majú aj niekoľko nominácií na cenu Anděl. Každý ich koncert je unikátom s vlastným konceptom, štylizáciou a dramatickou linkou, meniacou sa na neodolateľnú paródiu pop music

– spolu s mimoriadnym tanečným prejavom speváka Petra Mareka.

Ďalším známym menom v programe festivalu je najúspešnejší slovenský elektronický producent a držiteľ Radio Head Awards Jimmy Pé. Jeho skladba Hudson River sa ozýva v kluboch po celom svete. Jeho hudbu charakterizuje chaos, melanchólia, trap, chytľavé beaty, klubové experimentálne bangre, ktoré strhnú aj tých, ktorí takúto hudbu vôbec nemusia.

Až zo Slovinska, z malého mestečka Kisovec pride Koala Voice hrajúca svieži mix indie-popu, rocku, disco a punku. Na európske pódia prerazili nomináciou na MTV Europe Music Awards. Britský magazín DIY ich dokonca vyhlásil v roku 2016 za jeden z najväčších objavov prestížneho festivalu Eurosonic.

Že aj ukrajinská hudobná scéna má čo ponúknuť, dokáže kyjevská kapela Love´n´Joy. Trojica mladých hudobníkov vyzerá a hrá akoby cestovali časom a prišli priamo z Woodstocku. V ich tvorbe cítiť psychadéliu, britský pop, zmysel pre optimizmus a pozitivizmus. Po európskom turné sa práve Končiny stanú miestom ich slovenskej premiéry.

Ďalšou psychadelickou rockovou kapelou zo zahraničia sú poľskí Gallileous, ktorých hudobní kritici považujú aj za priekopníkov doom metalu. Pomalšie rytmy, podladené gitary, ale aj rýchlejšie a výbušné metalové piesne dostávajú fanúšikov do varu po celej Európe. Sami o sebe tvrdia, že znejú tak trochu ako reinterpretácia Pink Floyd od Black Sabbath

Milovníci punku a humoru sa môžu tešiť na slovenskú kapelu Vydrapená bužírka punk system. Táto anti športová legenda pôsobiaca na katedre kulturológie Fakulty histórie a vízií Univerzity Janka Pukoslava Hokejku vznikla začiatkom tohto tisícročia ako umelecká odpoveď na dominanciu fitness klubov na Slovensku. S týmto fenoménom sa vyrovnali v svojich textoch, kde navrhujú zmeniť všetky fitká na krčmy, v ktorých by dunela ich tvorba.

Originálna a kreatívna elektropopová smršť príde na Mojtín z Rakúska, v podobe tvorivého dua Mickey. Vo svojej "survival pop" hudbe využívajú mobilné nahrávky piana kombinované s beatom z laptopu ročníka 2009. Bratislavskú scénu príde odprezentovať známy DJ, producent a spevák FVLCRVM. Na konte má cenu “Objav Roka” z Radio_Head Awards ako aj jednu z najlepších 100 skladieb za rok 2017 v uznávanom playliste “Fresh Finds” na platfome Spotify. Nie nadarmo sa o Fvlcrvm hovorí, že je najsľubnejším slovenským exportným hudobným projektom roka 2019!

Jeden z najznámejších electro-swingových DJov v česko-slovenských končinách Papa Django roztancuje festival svojím energickým predstavením. V spojení s bubeníkom Michalom predvedie mix electro-swingu, houseu a elektroniky, ktorý publikum vystrelí z ponožiek.

Rozmanitosť hudobných žánrov na festivale je zjavná najmä pri folklórnom súbore VÁH z Púchova a hip-hopovej skupine Rapertoár. Folkloristi rozozvučia svojím spevom zelené lúky a háje Mojtína a naopak Rapertoár ukáže jedinečné spojenie rapu a živej hudby.

Festival je však aj o objavovaní nových hudobných slovenských končín a preto sa diváci môžu tešiť aj na indie-rockové kapely Ironic Modern World a Business Murmaid či na postmoderný rock v podaní Mass Perception. Na pohodovú reggae nôtu zahrá Bagandža Crew a naopak do punk-rockového ošiaľu privedie návštevníkov Zakázaný prístup. Fanúšikov psychadelických tónov potešia Personal Spaces či Secret Session a srdcia milovníkov tvrdšej hudby rozochveje česká kapela TART. Folkoví pesničkári budú mať svoje zastúpenie v podobe mien ako Roman Fábian a Peter Kulich. Pre tých ktorí naopak majú radšej techno, house a latinskoamerické rytmy je lákadlom známy DJ Steff. No a čerešničkou na torte bude určite art-rocková kapela WAHL, ktorá merala cestu na Mojtín až z ďalekého Londýna.

Okrem skvelých kapiel čaká na návštevníkov aj bohatý sprievodný program. Pripravené je ranné cvičenie jógy, tvorivé workshopy, premietanie dokumentárnych a animovaných filmov, cestovateľské prednášky, diskusie, pozorovanie hviezd a mnoho ďalšieho. Vo festivalom areáli nájdete aj handmade zónu, artzónu, detský kútik či bohatú gastrozónu, kde si na svoje prídu nielen mäsožravci, ale aj vegetariáni a vegáni.

Lineup: 
Midi Lidi
Katarzia
Koala Voice
Love n Joy
Jimmy Pé
Fvlcrvm
Mickey
Vydrapená bužírka Punk system
Gallileous
Business Mermaid
Ironic Modern World
Papa Django & Michal
Wahl
Rapertoár
FS Váh
Mass Perception
Peter Kulich
Personal Spaces
Tart
Zakázaný prístup

Oficiálna stránka

------

Vstup:
2 – dňová vstupenka – 17€ /do 27.7.2019/

Predaj na mieste: 
2 – dňová vstupenka – 20€ 
1 – dňová vstupenka sobota – 12€ 
2 – dňová vstupenka ZŤP*, senior – 10€

Deti do 12 rokov v sprievode dospelej osoby majú vstup zadarmo
Sprievodná osoba ZŤP – má vstup zadarmo 

Odporúčame

BRaK - Bratislavský knižný festival 2020

11.9.2020 - 13.9.2020 / Nová Cvernovka

TIP

To musí byť nebo

Letné kino Film Europe v Berlinke...

TIP

Cestovateľské kino: Portugalsko

Ut 8.12.2020 / Dunaj˜

TIP

Amnestie

Ut 28.7.2020 / Areál hier Radosť Štrkovec

TIP