festival
letný festival
Divadelná Nitra 2020

29. ročník medzinárodného festivalu Divadelná Nitra sa bude konať od 25. septembra do 30. septembra s témou Územie Étos. Festival poskytne väčší priestor slovenským divadlám a lokálnym umelcom.

25.09.2020, Pi - 30.09.2020, St

Dlhé mesiace prázdnych divadelných sál a pôžitku iba z virtuálneho umenia si diváci budú môcť naplno vynahradiť v septembri počas šiestich dní festivalu Divadelná Nitra, ktorý sa odohrá v pôvodnom termíne.

Vzhľadom na obmedzenia, ktoré spôsobila koronakríza, sa festival uskutoční v pozmenenej podobe. Tá však návštevníkov neukráti o zážitok, ale naopak, prinesie zaujímavé formy prezentácie a naruší stereotypné vnímanie divadelného umenia.

Najvýznamnejší medzinárodný festival scénického umenia na Slovensku pozýva každoročne do Nitry aj väčší počet inscenácií zo zahraničia. Pôvodný program bol postavený na pestrom výbere súborov z rôznych krajín. Počet zahraničných inscenácií však organizátori obmedzili, keďže je otázne, ako bude vyzerať svet v septembri a či bude vôbec možné medzi jednotlivými krajinami cestovať.

Preto festival poskytne väčší priestor slovenským divadlám a lokálnym umelcom, pre ktorých bolo predchádzajúce obdobie veľmi nepriaznivé.

Festival chce potešiť aj širokú verejnosť z Nitry a okolia, veľkých aj malých návštevníkov, ktorí boli v posledných mesiacoch ukrátení o všetky umelecké podujatia. Pre nich pripravuje bohatý sprievodný program, ktorý dostane väčší priestor. Doplnia ho slovenské divadelné produkcie, ale aj vizuálne a multimediálne diela a zážitkové aktivity vybrané na základe prihlášok do výzvy.

Tohtoročnou témou Divadelnej Nitry je Územie Étos. Keď organizátori tému koncipovali, netušili, ako veľmi bude v tomto období aktuálna a ako presne bude reflektovať náš súčasný stav. Zrazu sme sa všetci ocitli na tom území. Riešime otázky svojho životného priestoru, ochrany súkromia, hraníc intimity, vzťahov v rodine, generačnej príslušnosti, významu vzdelania a kultúry mimo systému vzdelania a kultúry a nečakane aj otázky základnej materiálnej existencie a fyzického prežitia.

,,Čo je pre každého z nás tým Územím Étos, ktoré sme ochotní brániť za každú cenu tak, ako si bránime svoju česť, svoju rodinu, svoj život? Ako sa nám pri všetkých problémoch darí dodržiavať istú spoločenskú morálku, etický kódex v povolaní či osobné mravné zásady?“ pýta sa riaditeľka Divadelnej Nitry Darina Kárová, a tým spúšťa sériu výpovedí osobností slovenskej kultúry i verejnosti vo video ankete na tému festivalu.

Možné odpovede na tieto otázky načrtnú aj inscenácie v hlavnom programe. Tento rok ich na festival vyberajú skúsení divadelní odborníci Monika Michnová, Martina Mašlárová, Róbert Mankovecký a Milo Juráni, ktorí ponúkajú zaujímavý kurátorský pohľad na slovenskú divadelnú tvorbu súčasnosti. Zahraničný príspevok na tému prinášajú do dramaturgie festivalu Ján Šimko a Martina Vannayová.

Odporúčame

Colours of Ostrava 2021

14.7.2021 - 17.7.2021 / Ostrava / Dolní Vítkovice

TIP

Tajomstvo reči tela a analýza vzhľadu

St 14.10.2020 / V - klub

TIP

Blues na Lodi: Sitra Achra

Ne 13.9.2020 / Divadlo v podpalubí

TIP

Divadelné storočie: stopy a postoje

28.2.2020 - 30.6.2021 / Historické múzeum SNM

TIP