Francisco López, medzinárodne uznávaný ako jedna z hlavných postáv zvukového umenia a experimentálnej hudobnej scény bude na tomto workshope diskutovať o tom, ako sa jeho tvorivá prax formovala za posledných 40+ rokov dvoma hlavnými vplyvmi, ktoré sa odkláňajú od bežného hudobného vzdelania: nezávislá celosvetová sieť domácej hudby (začínajúca koncom 70. rokov) a vplyv zvukových prostredí „reálneho sveta“, najmä prírody. Predstaví tieto sféry v oveľa širšom spoločenskom a historickom kontexte, pričom rozoberie ich nesmierny vplyv na širokú komunitu zvukových tvorcov po celom svete počas niekoľkých desaťročí.
Na rozdiel od dnes už klasických kánonov terénnych nahrávok („field recordings“) alebo „soundscapes“, Lópezova práca s environmentálnymi nahrávkami nie je založená na úmysloch reprezentácie, ale skôr na zámere vytvárať nové svety zvukových zážitkov založených na transformácii tohto zdroja / inšpiratívnej „reality“. Tento prístup je podobný nedávnej filozofickej oblasti „objektovo orientovanej ontológie“; samotné zvuky považuje za sebestačné, ontologické entity prvého rádu a navrhuje hlbšie a dôvernejšie spojenie so zvukovou „realitou“, než je spojenie tradičnej reprezentácie.
Jeden z hlavných prvkov tohto vývoja nových zvukových realít ako verejne zdieľaných skúseností súvisí s rekonfiguráciou zvukových systémov a priestorov smerom k pohlcujúcim zážitkom, ktorý spochybňuje všeobecný kánon javiska. Javisko je starodávnou konvenciou na vytvorenie kontemplatívneho zážitku, ktorý väčšina západných hudobných praktík nekriticky prijala. V prípade elektronickej/experimentálnej hudby absencia javiska – a tým aj jej vnímavé a symbolické dôsledky – dovoľuje spojiť v jednej osobe tvorcu/ovládača zvuku, preniesť pozornosť z performera na samotný zvuk, a premieňa zvukový zážitok z kontemplatívneho na imerzívny.
Trvanie: 13:00 - 15:30
Vstup: nutná registrácia - možná od 27.11.
Podujatie je súčasťou festivalu NEXT / Advanced Music Festival 2024. Pozrite si kompletný program.