koncert
Slobodná Európa

Slobodná Európa sa po roku a pol vráti na koncertné pódiá, aby si uctila pamiatku, nedávno zosnulého zakladateľa kapely Braňa Alexa, na sérii výnimočných piatich letných open air koncertov pod názvom R.I.P. Braňo Alex Tour.

Slobodná Európa sa predstaví v novej zostave, Lacom Lučeničom basu prenechá novej tvári v kapele, Rasťovi Goremu, ktorý doteraz hrával s legendárnou Davovou Psychózou. Lučenič bude novým gitaristom Slobodky. Ten sa svojim gitarovým zvukom podieľal na nahrávaní a zvuku albumov Slobodnej Európy už od roku 1992.

Na koncertoch kapela predstaví nový program, v ktorom sa objaví aj niečo zo sólovej tvorby Braňa Alexa, ktorá bude zastúpená aj v playliste Doroty Nvotovej, ktorá aranžovala sláčikovú sekciu legendárnej Braňovej piesne Havran na album Trojka.

Okrem samotného turné sa kapela objaví aj na viacerých letných festivaloch, z ktorých prvý odohrá 10. júla na Pohode on the Ground.

R.I.P. Braňo Alex tour:

30.7. Košice – Kasárne/Kulturpark

13.8. Bratislava – Umelka + špeciálny hosť: Dorota Nvotová, vstupné 17€

21.8. Žilina – Smer Klub 77 + špeciálny hosť: Dorota Nvotová

27.8. Banská Štiavnica – Amfiteáter + špeciálny hosť: Dorota Nvotová

28.8. Bratislava – Umelka + špeciálny hosť: Dorota Nvotová, vstupné 17€

Vstupenky na turné

Nová zostava:
Whisky- spev
Sveťo Korbeľ - gitara
Laco Lučenič - gitara
Rasťo Gore - basgitara
Tomáš “Tuleň” Vojtek – bicie

 

Prvopočiatky vzniku skupiny Slobodná Európa siahajú ešte niekedy do obdobia rokov 1987/1988, kedy sa spevák Whisky a gitarista Sveťo Korbeľ pravidelne stretávali či už na pive, alebo len tak brázdili bratislavské ulice. Raz niekedy v tom čase Whisky ukázal Sveťovi text skladby Analýza dokázala hovno, ktorú aj sám zložil ešte predtým na základnej vojenskej službe, keď ho Špako z kapely Kosa z nosa naučil hrať prvé akordy na gitare. Sveťovi sa text Analýzy ako aj hudba zapáčili a hrával ju so svojou kapelou Extip na koncertoch, na ktorých si občas zahosťoval aj Whisky a odspieval ju na nich on.

Intenzívnejšie stretnutia Whiskyho so Sveťom prebiehali aj v čase novembrových udalostí 1989 počas revolúcie. Tieto akcie v Bratislave na námestí SNP mimochodom Whisky aj zvučil. Po postupných odchodoch Sveťa Korbeľa, basáka Braňa Alexa a bubeníka Oziho z kapely Zóna A sa títo parťáci rozhodli založiť novú kapelu. Nemali však nové pesničky, ani texty. Všetky tieto plány sa kuli hlavne v kedysi legendárnej bratislavskej pivárni Stará sladovňa (Mamut), kam v tom čase pravidelne chodilo aj celé bratislavské undergroundové podhubie. Po pár takýchto stretnutiach aj s Whiskym ho raz zavolali do skúšobne Extipu. Hudobné nápady sa začali hrnúť, Whisky mal v talóne viacero textov a tak nestálo nič v ceste k vzniku novej kapely, ktorú pomenovali, ovplyvnení udalostiami súvisiacimi s pádom komunizmu, Slobodná Európa. Tá skúšobňa Extipu sa stala aj prvou skúšobňou Slobodky. Od tohto momentu sa začala písať história tejto skupiny, ktorá si prešla nebom i peklom, výslniami i pádmi, ale stále patrí medzi vlajkové lode rock´n´rollu na celom území Slovenska a Čiech. Koncertne začala Slobodná Európa fungovať pár mesiacov neskôr od februára 1990. Whiskyho texty v kombinácii s hudbou Sveťa Korbeľa vytvorili nezameniteľný rukopis Slobodnej Európy na celú ďalšiu tvorbu kapely až dodnes, aj keď Whisky má tiež svoj podieľ aj na autorstve hudby kapely...

Slobodná Európa za celú svoju existenciu vydala päť albumov: „Pakáreň“ (1991), „Unavení a zničení“ (1994), „Trojka“ (2003), „Bestofka“ (2006) a „Štvorka“ (2014), z ktorých vzišli desiatky dnes už kultových pesničiek („Podvod“, „Analýza dokázala hovno“, „Relatívny pokoj“, „Dry ´69“, „Stará sladovňa“, „Kapitalizmus“, „Boh“, „Unavený a zničený“, „Som ten“, „Čo sa stalo s našim životom?“, „Golden Beach“, „Nič sa nedeje“, „Pes“, „Ráno (1.2.91)“, „Nikdy to tak nebude“, „Stredná trieda“, „Realita“, „Slzy“, „Apatia“, „Vesmír“, „Dievča z horných 10 000“, „The End“ a plno ďalších).


Odporúčame

Noc na Broadway: The Only Helga Show

27.8.2021 - 28.8.2021 / Red Cat Cabaret Club

TIP

Rust2Dust + Zverina

St 4.8.2021 / InPark - Summer In Peace

TIP

Egon Schiele

Št 5.8.2021 / Areál hier Radosť Štrkovec

TIP

Utekajme, už ide!

Kino na terase - Prior / Kino Lumi...

TIP