koncert
Preßburger Klezmer Big Band

Preßburger Klezmer Band napriek takmer 30-ročnej existencii stále prekvapuje novými zaujímavými projektmi. Kapela, ktorej vizitkou je deväť albumov, prestížne ocenenie Radio_head Award, očarila divákov na stovkách koncertov nielen u nás doma, ale aj v desiatkach európskych krajín a zámorí, prichádza opäť raz s niečím špeciálnym.

Táto akcia sa konala v minulosti

Aj keď len prednedávnom prezentovala nový album Korene / Roots (ktorý aktuálne boduje v prestížnom rebríčku World Music Charts Europe), nezaháľa a opäť prináša niečo osobité, ako to už naznačuje veľavravný názov nového projektu – Preßburger Klezmer Big Band.

Napriek tomu, že klezmer – ľudovú hudbu východných Židov (Aškenázov) - pôvodne predstavovali malé zoskupenia potulných muzikantov, postupne, aj vďaka masovej emigrácii Židov do Ameriky, nadobudla iný ráz. Jednoducho pôsobiaci hudobníci sa postupne transformovali do noblesných tanečných orchestrov, v americkom prostredí bigbandov podobných slávnym džezovým ansámblom. Svedčia o tom napokon stovky nahrávok na šelakových platniach, z ktorých čerpali inšpiráciu v svojich slávnych kompozíciách aj takí velikáni ako Benny Goodman a George Gershwin.

Prešporskí klezmeráci, ako ich familiárne volajú, už dlhšie koketovali s väčším nástrojovým obsadením.

Od kapely, ktorá spolupracovala aj s nositeľmi Grammy ako trubkárom Frankom Londonom a spevákom Lorinom Sklambergom z dnes už legendárnych The Klezmatics, alebo vynikajúcim anglickým klarinetistom Merlinom Shepherdom, tak nebolo žiadnym prekvapením, že sa rozhodla rozšíriť svoje rady o dychovú sekciu a pripraviť riadne „našlapaný“ program.

 

Kedy a kde?

20.11.2022 18.00 hod. Lozorno, Centrum kultúry a vzdelávania

29.11.2022 19.30 hod. Bratislava, V-klub

02.12.2022 20.00 hod. Nové Mesto nad Váhom, Blue Note

07.12.2022 19.30 hod. Banská Bystrica, Hogo Fogo

17.12.2022 19.00 hod. Bratislava, Pivnica, Devín

Aktuálny album Korene / Roots vyšiel, rovnako ako predchádzajúce tri, vo vydavateľstve Real Music House a nesie produkčný aj zvukový rukopis dvojice Robert Pospiš a Martin Sillay.

Rozpracovaný projekt, ktorý pozastavila koronakríza, nabral koncom minulého roka druhý dych. Po jeho spracovaní vo forme umeleckého dokumentu a následnom koncertom turné, bratislavskí (ako ich fanúšikovia familiárne volajú) „klezmeráci“, napokon koncertne slávnostne predstavujú aj svoju štúdiovú nahrávku.

Na nej sa vracajú ku koreňom klezmerovej hudby. Programom sa skupina tak sústreďuje na hudobné spracovanie doposiaľ nenahratých alebo málo spracovaných tradičných klezmerových tancov a jidiš piesní, ako aj na spracovanie diel vydaných pred viac ako 70-mi rokmi na pôvodných šelachových platniach. Či už v prostredí Európy alebo Spojených štátov amerických. Ich skĺbením vznikol jedinečný projekt, ktorý si kapela už od prvej skladby vyslovene užíva. Koncertný materiál s označením Korene predstavuje predstavuje hudobnú esenciu, v ktorej nemajú bratislavskí Klezmeri v našom regióne konkurenciu. Vďaka nej dokážu spájať hudbu rôznych nálad a publikum nielen roztancovať, ale aj dojať

Pressburger Klezmer Band sa z amatérskeho muzicírovania vypracovala na pojem nielen v rámci svojho klezmerského žánru, ale aj európskej world music. A deje sa tak už neuveriteľných 25 rokov.

Skupina ponúka hudobný kokteil namiešaný zo židovskej, balkánskej a orientálnej hudby rovnako ako zo slovenského a rómskeho folklóru, to všetko s originálnou esenciou súčasných moderných štýlov jazz, rock, reggae a latina. 

 

Odporúčame

Bullet Train

Št 2.2.2023 / Kino Nostalgia

TIP

Kataklysm / Soilwork / Wilderun

Ne 16.4.2023 / Majestic music club

TIP

Tizian - ríša farieb

So 11.2.2023 / Kino Nostalgia

TIP