vážna hudba
Otvárací koncert 75. sezóny Slovenskej filharmónie

Otváracie koncerty 75. sezóny Slovenskej filharmónie sa uskutočnia vo štvrtok a piatok 19. a 20. októbra. Slovenská filharmónia sa predstaví pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Sólistami večerov budú  violončelisti Bryan Cheng a Martin Ruman.

Táto akcia sa konala v minulosti

Účinkujú: 

Slovenská filharmónia
Daniel Raiskin dirigent
Bryan Cheng violončelo
Martin Ruman viola

Program:

Ludwig van Beethoven - Symfónia č. 3 Es dur, op. 55 Eroica

Richard Strauss - Don Quixote, symfonická báseň, op. 35

Vstupné20€ / 16€

Slovenská filharmónia sa po dlhšom čase vracia k symfonickej básni Richarda Straussa Don Quixote, napísanej podľa slávneho románu Miguela de Cervantesa. Koncert s kanadským violončelistom Bryanom Chengom a violistom Martinom Rumanom v úlohe sólistov zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. V prvej časti večerov si publikum vypočuje Beethovenovu 3. symfóniu Eroica, napísanú z obdivu k Napoleonovi Bonaparte,  prezradil viac o programe otváracích koncertoch  dramaturg Juraj Bubnáš.

Slovenská filharmónia štvrtkový koncert venuje výnimočnému dirigentovi a pedagógovi prof. Zdeňkovi Bílkovi, rodákovi z Lipníka nad Bečvou, ktorý by  26. októbra oslávil 100. narodeniny. 

Zdeňek Bílek, roky pôsobil ako pedagóg dirigovania na Konzervatóriu a VŠMU v Bratislave (žiaci: Róbert Stankovský, Mario Košik, Branislav Kostka, Samuel Bill, Oskar Rózsa, Norbert Baxa, Martin Majkút, Juraj Valčuha, Martin Leginus, Miloslav Oswald, Konstantin Ilievsky a i.) Sám bol  posledným poslucháčom  dirigovania na VŠMU v triede prof. Václava Talicha.

So Slovenskou filharmóniou spolupracoval viac ako 40 rokov. Jeho prvý koncert sa uskutočnil v máji 1953 (absolventský koncert študentov dirigentskej triedy prof. Talicha na VŠMU), posledné koncerty dirigoval v marci 1999.

Spolupracoval s viacerými slovenskými aj zahraničnými orchestrami.  V roku 1966 dostal angažmán v Petrohradskej filharmónii, v rokoch  1969-1975 vo Filharmónii  B. Martinů v Zlíne a neskôr v košickej opere. Vynikal jedinečným hudobným a jazykovým talentom, ale aj hĺbkou viery a odvahou, s akou sa k nej počas totality hlásil. Zdeněk Bílek rád citoval výrok francúzskeho skladateľa Francoisa Poulenca: „Moja najväčšia sloboda je to, že som katolík.“ Bol držiteľom ocenenia Fra Angelica (2004).

Odporúčame

Dokonalé dni

Kino Lúky / Kino Kultúrka Stupav...

TIP

BA 60 – 69. Šesťdesiate v Bratislave

13.12.2023 - 1.9.2024 / Apponyiho palác MMB

TIP

Grape 2024

9.8.2024 - 10.8.2024 / letisko Trenčín

TIP

Česká filharmónia

Pi 27.9.2024 / Slovenská filharmónia

TIP