koncert
NuJazzDayz: Jay-Jay Johanson (SWE) / Vlado Nosal & The Clarendons
Švédsky hudobník Jay-Jay Johanson, ktorého môžete poznať zásluhou chytľavej “pískacej” skladby Heard Somebody Whistle, sa po prvý raz ukáže v Bratislave. Jeho koncert je naplánovaný už na 19. apríla v kultúrnom priestore P*AKT na Pionierskej. Zároveň to bude prvý tohtoročný večer koncertnej série NuJazzDayz, ktorá vlani do Bratislavy priniesla napr. Kings of Convenience či Portico Quartet.
Táto akcia sa konala v minulosti

Pre rodáka z Trollhättanu, ktorého fanúšikovia trip-hopovej melanchólie môžu registrovať už od druhej polovice 90. rokov, to bude druhé vystúpenie na Slovensku. Premiéru si odbil v roku 2019 na festivaleBarbakan v Banskej Bystrici.

Na sólovom koncerte v našom meste ho doplní skupina Vlado Nosal & The Avedons, ktorá vznikla po rozpustení Queer Jane.
 

Jay-Jay Johanson debutoval na scéne v roku 1996 albumom Whiskey, ktorý charakterizovali spevákove jazzové, melancholické vokály s aranžmánmi ako vystrihnutými z filmu noir.

Zasnenými vokálmi boli popretkávané aj jeho ďalšie počiny vrátane albumovej trojky Poison (2000), na ktorej spolupracoval s Robinom Guthriem z Cocteau Twins. Miernu zmenu predstavovala jeho nahrávka Antenna (2002) obsahujúca singel On The Radio, kde sa od trip-hopovým nálad posunul viac k electroclashu.

Jay-Jay Johanson v tvorbe a vydávaní albumov nepoľavoval ani v ďalších rokoch, či už to boli soundtracky, kompilácie alebo ďalšie “klasické” štúdiové nahrávky.

Nebráni sa ani spoluprácam, a ak si jeho meno hodíte do YouTube, zistíte, že jednou z jeho najhranejších skladieb je singel Marble House, ktorý vyšiel v roku 2006 v rámci spolupráce so švédskou elektronickou dvojicou The Knife. Na Spotify má už viac ako 10 miliónov prehratí. K tejto méte sa blíži aj spomenutý singel Heard Somebody Whistle. Ten sa nachádza na zatiaľ jeho poslednej štúdiovke Kings Cross (2019), kde sa pohybuje od nu-jazzu cez downtempo až po folk-rock.

Odporúčame

BRaK - Bratislavský knižný festival 2023

2.6.2023 - 4.6.2023 / Nová Cvernovka

TIP

Úžasný Mauric (dabing)

Kino Kultúrka Stupava / Kino Záhoran

TIP

FLAAM festival 2023

18.8.2023 - 19.8.2023 / Hidepark Nitra

TIP

My Thoughts Are Silent

Ut 18.7.2023 / T3 - kultúrny prostriedok

TIP