koncert
iná akcia
Nová výstava: Do divočiny! + koncerty Longital a Noisecut

Otvorte letnú sezónu v Schaubmarovom mlyne! Pripravený pre program pre rodiny, vernisáž výstavy, koncerty a skvelá atmosféra mlyna.

Táto akcia sa konala v minulosti


Druhá májová nedeľa bude patriť otvoreniu novej výstavy Do divočiny v koncepcii kurátorky Alexandry Tamásovej. Predstaví diela zo zbierky Slovenskej národnej galérie a práce súčasných autorov, z ktorých niektoré vznikli priamo pre výstavu. Názov naznačuje tému výstavy – vstupovanie človeka do (divokej) prírody, hľadanie alebo naopak strácanie jednoty s ňou, spôsob ako ju „používame“, staráme sa o ňu, ničíme ju, ochraňujeme, bojujeme s ňou...

Výstavu otvárame vo veľkom – pozývame na vernisáž, koncerty, program pre rodiny s deťmi a príjemnú atmosféru Schaubmarovho mlyna s dobrým jedlom a pitím na čerstvom vzduchu.

Program:
15.00 /Slávnostné otvorenie výstavy + performance Longital
Výstava Do divočiny predstaví diela (najmä) súčasných slovenských umelkýň a umelcov, ktoré/í sa zaoberajú témou divokej prírody. „Príroda" alebo „divočina" existujú ako konštrukty ľudskej mysle, ktoré staviame do opozície voči „civilizovanému", čiže človekom obývanému a stvárnenému prostrediu.
Výstava sa zameria na moment vstupovania (civilizovaného) človeka - jednotlivca do divočiny, do ktorej prichádza z rôznych dôvodov - najmä však preto, aby hľadal/a a nachádzal/a stratené vedomie jednoty. Výstava tak nakoniec nebude hovoriť ani tak o prírode (ktorá by tu bola aj bez nás) ako skôr o ľuďoch, ktorí sa od nej vzďaľujú, alebo sa k nej vracajú; ničia ju alebo ochraňujú; prisvojujú si ju alebo sa jej poddávajú; boja sa jej, splývajú s ňou, spievajú jej piesne.

15.00 – 17.00/ Putovanie svetla - Workshopy pre deti (aj rodičov)
Naším ateliérom bude dvor a záhrada mlyna plná stromov a kríkov, ktoré nám poskytujú tieň pred páľavou slnka. Budeme pozorovať putovanie svetla priestorom a pohyb tieňov. Tento premenlivý jav skúsime vizuálne zachytiť.

15.00 – 17.00 | Škumpa vlasatá - bádateľské aktivity pre rodiny s deťmi, ovocný sad
Dialóg s prírodou sa začína jej poznaním, a preto sme pre rodiny s deťmi pripravili prírodovedecké bádateľské aktivity v našom sade, pri ktorých preskúmate, porovnáte a spoznáte rôzne ovocné stromy a kríky. Ako rozpoznať duly, hrušky, jablone, slivky či marhule? Je bršlen strom či ker? Ako dlho stromy vlastne rastú?

15.30, 16.30 / komentované prehliadky Schaubmarovho mlyna
Aká je história Schaubmarovho mlyna? Kto v ňom žil a pracoval? Ako fungovala mlynská technológia? Prevedieme vás minulosťou aj súčasnosťou Schaubmarovho mlyna – mlynskou expozíciou aj galériou.

16.00 - 17.00 / Expres do divočiny - interaktívna prehliadka s deťmi a pre deti
Pošlite svoje deti na expedíciu do divočiny. Deti prevedieme novou výstavou, preskúmame diela na výstave a zistíme, čo všetko je možné zažiť prostredníctvom umenia.

17.00 / koncert Noisecut
Kapela Noisecut ovládla prvé ročníky Radio_Head Awards a etablovala sa na slovenskej alternatívnej scéne. Jej pôsobenie však nečakane ukončila smrť speváčky Bety K. Majerníkovej.

Po rozlúčkovom koncerte v roku 2012 považovali členovia kapely Noisecut jej existenciu za uzavretú a nad možným návratom nikto nerozmýšľal. To sa veľmi rýchlo zmenilo, keď ich Rádio_FM oslovilo s možnosťou účinkovania na výročnom desiatom ročníku udeľovania cien RHA. Reakcia bola okamžitá – prečo nie, ak by spievala Nora Ibsenová z Fallgrapp? Keďže Nora súhlasila, vystúpenie na udeľovaní cien sa stalo skutočnosťou. Noisecut odohral úspešný koncert a po reakciách publika a fanúšikov nič nebránilo vyskúšať si ďalšie koncerty.   

18.00 / koncert Longital
Longital sú stálicou slovenskej a českej hudobnej scény a zároveň zakladateľmi prestížneho slovenského labelu Slnko Records. Za 17 rokov existencie má skupina na konte 12 albumov a koncerty v 12 krajinách Európy, v USA a Kanade.

Koncert predstaví prierez tvorbou Longitalu s dôrazom na aktuálny album Divoko, ktorý vznikol v produkcii legendárneho Ondřeja Ježka (Jámor Studio Praha) a bol nominovaný na cenu Radio_Head Awards v kategórii Album roka. Česká kritika ho zaradila medzi najzaujímavejšie slovenské albumy (Musicserver). Zaznejú aj piesne z pripravovaného albumu Mauna (vychádza v septembri 2019).

-----------

Vstup je voľný

Odporúčame

Matthias a Maxime

Kino Záhoran / Kino Lumière / Kino Mier Modra

TIP

Brankár

Ne 1.3.2020 / Kino Lamač

TIP

Klimaktérium... a čo?

25.2.2020 - 17.4.2020 / Dom kultúry Ružinov

TIP

Frida

Št 16.4.2020 / Teatro Wüstenrot

TIP