koncert
Genéza - jazz & hip-hop
Pamätáte si legendárny Zvuk ulice? Rišo Žužuleta a Ľuboš Šrámek v projekte Genéza spojili hiphop s jazzom. V koncertnej premiére ho predstavia už 8. júna na Pink Whale. Tento koncert bude mať naozaj magický vibe a špecifický drive. Príďte si užiť atmosféru Dunaja, kde sa budú šíriť vzduchom pozitívne vibrácie.
Táto akcia sa konala v minulosti

Fúzia hiphopu s jazzom je vo svete bežná vec, u nás k tomu často neprichádza. O to viac, keď nastáva zo strany starej školy. Koncom osemdesiatych rokov sa začali producenti z východného pobrežia USA inšpirovať týmto originálnym žánrom. Na Slovensku sa začal jazz v hiphope samplovať už v deväťdesiatych rokoch, kedy ho Rišo z formácie Žužuleta dostal do svojho originálneho rukopisu. Odvtedy sa Rišo zaujíma aj o hranie so živou kapelou a obdobné kooperácie. Napríklad v roku 2019 sprevádzali jeho album „Definícia“ interpreti ako Eugen Vizváry, Štefan Bugala, Peter Raitl, Nikolaj Nikitin. Teraz prišlo k opätovnému spojeniu hiphopu a jazzu. 

Rišo odpovedá na otázku, čím ho jazz ako hudobný žáner oslovil ako interpreta a poslucháča: „Jazz mám rád už od deväťdesiatok. Vtedy som počúval klasický New Orleans, z ktorého som sa inšpiroval pri tvorbe. Časom som sa dostával aj cez hiphop k modernému jazzu. Veľmi sa mi páči táto fúzia. Spojenie hiphopovej rytmiky vychádzajúcej zo soulu, funku a rôzne frázovanie nástrojov jazzovej inštrumentácie. Ten zvuk, ktorý z toho vznikol na konci osemdesiatych rokov je v podstate súčasťou moderného jazzu."

Rišo Bukoviský z formácie Žužuleta a popredný slovenský jazzový klavirista Ľuboš Šrámek pripravujú dosku v spolupráci s vydavateľstvom Hlava XXII a s renomovanými umelcami slovenskej jazzovej scény. 

Ako došlo k tomuto spojeniu a prečo sa rozhodol osloviť jedného z najlepších slovenských jazzových klaviristov, odpovedá Rišo: "S Ľubošom Šrámekom sa poznám veľmi dlho, asi tridsaťtri rokov. Boli sme spolu v tábore (smiech). A aj potom sme ostali kamoši. Ľuboš je skvelý hudobník a patrí medzi špičku slovenskej jazzovej scény. Dostal som nápad, zavolal som ho k sebe do štúdia a urobili sme spolu jednu skladbu „Myšlienka má silu". Tá vec sa páčila aj Nikolajovi Nikitinovi. Tak sme dohodli, že urobíme v spolupráci s vydavateľstvom Hlava XXII dosku. Na koncerte Genéza predstavíme  spojenie Jazzu a HipHopu, tak ako ho vnímame my.“

Obdobne to má aj Ľuboš Šrámek, ktorý prijal pozvanie: „Hiphop ma oslovil preto, že priamo aj nepriamo nadväzuje na tradíciu afroamerickej hudby, čiže aj džezu. Je to pre mňa výzvou spájať tieto žánre. Zvolil som inštrumentáciu s pomocou živých nástrojov a elektroniky ktorú nachystala Rišo. Poznáme sa dlhé desaťročia, takmer od detstva. Páči sa mi jeho oddanosť k žánru a jeho tvorivé nápady.“

Koncertná kapela projektu Genéza vystúpi v zostave Rišo B „Žužuleta“ (rap), Ľuboš Šrámek (klávesy), Nikolaj Nikitin (saxofón), Rosie Portuondo (spev), Ondrej Juraši (trúbka), Michal Bugala (gitara), Juraj Griglák (basgitara), Tibor Feledi (klávesy), Jakub Kačic (bicie), Jana Gazdíková (flauta).

Okrem koncertu si prídu na svoje aj milovníci platní. Hrať im bude legenda a krstný otec slovenského hiphopu David zo Senca a bude sa konať aj burza vinylových platní od 18:00.

Vstupné: predpredaj 15€ / ZŤP, seniori 10€

Odporúčame

Máme prachy!

Kino Kultúrka Stupava / Kino Film...

TIP

Studená vojna

St 19.6.2024 / Kino Lumière

TIP

Hranice Európy

Kino Mladosť / Kino Lúky

TIP

Cinevitaj 2024 - pocta Massimovi Troisimu

Št 20.6.2024 / Kino Lumière

TIP