koncert
Deux Nouvelles Erreurs & Toto Abas: Laurent Rigaut & Peter Orins & Zdeněk Závodný & Petr Vrba
Do T3 dorazí štvorica skúsených free jazzových hudobníkov. Predstavia sa najskôr ako dve duá - Totoabas (Petr Vrba & Zdeněk Závodný) a Deux Nouvelles Erreurs (Peter Orins & Laurent Rigaut) a následne zahrajú obe duá spoločne ako kvartet.
Táto akcia sa konala v minulosti

Deux Nouvelles Erreurs tvoria Peter Orins & Laurent Rigaut, ktorí už dlhé roky prepletajú píšťalové nástroje a perkusie v zoskupeniach od dua až po big band. Obaja sa pohybujú na poli improvizovanej hudby a svoju tvorbu zakladajú na “chybovosti”, ktorou razia nové hudobné cesty. Každé svoje stretnutie využívajú na obohatenie svojej výrazovej výbavy a stávajú sa z nich instantní skladatelia, ktorí berú divákov na dobrodružnú cestu po rozmanitých a fantastických krajinách.

Peter Orins: bicie nástroje
Laurent Rigaut: altový a tenorový saxofón, analógový syntetizátor

Totoabas
Drony, mechúre a podivné vibrácie, vzdušné prúdy, hukoty a tikoty, trenia a dupoty bubnujúcej ryby, kvílenie dervišovho mixéra, manické krúženie sonických sústružníkov okolo vysneného tónu.

Petr Vrba– modulárny syntezátor, trumpeta
Zdeněk Závodný – škótske gajdy, kontra alto klarinet

Po rokoch spoločnej práce na čisto nahrávacom projekte Binaural Camping, kde ich bavilo skúmať a interpretovať rôzne typy akusticky zaujímavých, industriálnych či sakrálnych priestorov na základe vzájomnej interakcie hráčov, sa Petr a Zdeněk rozhodli nadviazať na binaurálne kempovanie koncertným projektom. Jedným z impulzov bolo okrem iného aj stretnutie dvoch nástrojov škótskej proveniencie v inventári oboch hudobníkov: elektronických modulov značky Instruō a škótskych gájd. K nim postupne pribudli obľúbené nástroje oboch hráčov: trúbka v prípade Petra a Zdeňkov kontraltový klarinet. Východiskom projektu Totoabas je živá modulácia akustických dychových nástrojov prostredníctvom modulov Instruō, predovšetkým Arbhar (granulárny procesor) a Lúbadh (ladený stereo looper). Tieto moduly dokážu interagovať so zvukovým signálom spôsobom, ktorý ho posúva na úroveň sofistikovaného hudobného nástroja s neuveriteľne bohatou škálou aplikácií, ktorých hranice sú dané len schopnosťami hráča a variáciami prepojenia modulov. Projekt kladie dôraz na štruktúrovanú a čiastočne komponovanú hru s vrstvami dronov a repetitívnych rytmických paternov, s ktorými obaja hudobníci pracujú a vytvárajú pulzujúcu hudobnú matricu. V rámci nej potom prebieha improvizovaný dialóg medzi oboma hráčmi.

Vstupné: dobrovoľné, odporúčané 9€

Odporúčame

Moyzesovo kvarteto v kaštieli

Po 2.9.2024 / Záhrada Csákyho kaštieľa v Prievoze

TIP

Komentované prehliadky budovy YMCA

Št 15.8.2024 / YMCA

TIP

BJD 2024: GoGo Penguin

So 19.10.2024 / A4 Studio, Trnavská cesta 49

TIP

V oku búrky - Umenie secesie na Ukrajine

21.6.2024 - 22.9.2024 / Slovenská národná galéria Bratislava

TIP