koncert
Daniele Di Bonaventura Trio - Hudba vzdialených krajín

Prvý koncert 15. ročníka talianskeho festivalu Dolce Vitaj bude patriť výnimočnej skupine troch hudobníkov, ktorí vždy spolupracovali s umelcami svetového mena.

Táto akcia sa konala v minulosti

Trio Di Bonaventura-Nardi-Tavolazzi, ktoré bude na Slovensku koncertovať po prvýkrát, sa pohybuje medzi etnom, džezom, tangom a klasickou hudbou, ktoré obdivuhodne mixuje do hlbokého a nezabudnuteľného zvukového zážitku.

Skladby, ktoré zaznejú na bratislavskom koncerte, vychádzajú z tradícií vzdialených krajín Latinskej Ameriky, Stredného východu, Severnej Afriky a južnej Európy, kde v každom tóne cítiť horúce slnko a fascinujúcu atmosféru, v ktorej zastal čas.

Líder zoskupenia Daniele Di Bonaventura, hráč na akordeóne prezentoval svoju tvorbu na významných medzinárodných festivaloch ako sú: Music Hall Festival a Royal Festival Hall v Londýne, Umbria Jazz, Literárny festival v Mantove, Music Hall v Leurwardene, Deutsches Jazz Festival vo Frankfurte, Berlin Jazz Festival, Festa de la Mercé v Barcelone, London Jazz Festival, Festival Berlioz, Jazz in Marciac.

Počas svojej kariéry hral a nahrával s hudobníkmi ako Enrico Rava, Paolo Fresu, Stefano Bollani, A Filetta, Oliver Lake, David Murray, Miroslav Vitouš, Rita Marcotulli, David Liebman, Toots Tielemans, Lenny White, Robin Kenyatta, Omar Sosa, Joanne Brackeen a mnohí ďalší.
Hudba Daniela Di Bonaventura tvorí súčasť úspešných filmov, spomeňme snímku držiteľa Zlatej Palmy z Cannes Ermanna Olmiho "Torneranno i prati" (A lúky opäť rozkvitnú).
Spomedzi rôznych cien vyniká predovšetkým German Critics Prize za CD “Universal Syncopation II” vydané v ECM records spolu s Miroslavom Vitoušom.

Hudobníci:
Daniele Di Bonaventura, bandeón
Elias Nardi, oud (arabská lutna)
Ares Tavolazzi, basgitara

Elias Nardi si prehĺbil znalosti v hre na nástroj Oud (arabská lutna) počas mnohých ciest do oblasti Stredného východu. Navštevoval hodiny palestínskeho virtuóza Adela Salameha, pričom si vytvoril osobný vzťah k nástroju pri plnom rešpektovaní miestnych tradícií hry na lutnu. S projektom Elias Nardi Group pravidelne vystupuje na koncertoch a festivaloch v rôznych krajinách sveta a nahráva pre významné európske rozhlasové kanály ako Radio Rai, RSI Radi Svizzera Italiana, RTBF Radio Television Belge Francophone.

Ares Tavolazzi študoval hru na violončelo a kontrabas na konzervatóriu vo Ferrare. Pracoval ako štúdiový hudobník pre Paola Conteho, Francesca Gucciniho a iných. Počas rokov 1973–1983 spoločne s Demetriom Stratosom, Patriyiom Farisellim a Giuliom Capiozzom tvoril súčasť legendárneho zoskupenia Area. So skupinou nahrali desiatku albumov a zúčastnili sa na mnohých medzinárodných festivaloch. V tom období žil v New Yorku a dostal sa bližšie k džezu. V roku 1982 sa spoločne so Stevem Lacym a Pietrom Tonolom zúčastnil na turné orchestra Gila Evansa. Po tri nasledujúce roky (1984-1986) viedol rebríček talianskych basgitaristov vydávaný časopisom Guitar Club. Od roku 1990 spolupracoval a hrával naživo či v štúdiu s umelcami ako: Sal Nistico, Max Roach, Lee Konitz, Phil Woods, Enrico Rava, Stefano Bollani, Enrico Pierannunzi, Roberto Gatto, Danilo Rea, Mike Melillo, Ray Mantilla, Paolo Fresu, Gianluca Petrella, Fabrizio Bosso, Kenny Wheeler, Mick Goodrick, Paul McCandless, Lee Konitz, George Cables, Elliott Zigmund, Dave Liebman, a ďalšími.

Vstup voľný až do vyčerpania kapacity sály. Miesto sa dá aj rezervovať online.

 

 

Odporúčame

Dropkick Murphys (USA)

Po 7.8.2023 / INCHEBA - Expoaréna

TIP

Turbojugend Danube Inferno 2023

So 17.6.2023 / Pink Whale

TIP

Quasars Ensemble

Po 29.5.2023 / Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu

TIP