koncert
Andreas Varady Trio (Live Jazz)
Do Nu Spirit Baru sa vracia slovenský gitarový virtuóz Andreas Varady, ktorý už ako dieťa vzbudil pozornosť veľkého Quincyho Jonesa a hneď svoj prvý album vydal v prestížnom Verve Records. V Bratislave vystúpi v triu s hudobníkmi z Viedne, kde v súčasnosti pôsobí.
Táto akcia sa konala v minulosti

Andreas Varady (1997) je roky známy ako detský gitarový zázrak. Talent hudobníka maďarského pôvodu, ktorý vyrastal na Slovensku, zobral gitaru do rúk už ako 4-ročný, sa naplno rozvinul po tom, čo sa presťahoval s rodinou do Írska, kde hral ako 10-ročný na uliciach miest Limerick a Cork. Postupne si vybrusoval elegantný, technicky brilantný štýl, ktorý právom porovnávali s Georgeom Bensonom. Ako 13-ročný sa stal najmladším headlinerom v prestížnom londýnskom jazzovom klube Ronnie Scott’s a stal sa hneď súčasťou britskej scény. Jeho povesť preletela aj oceán a medzi svojich obľúbencov ho zaraďuje sám veľký Quincy Jones, ktorý tradične produkuje jeho albumy.

Dnes má Varady 26 rokov a nemá už teda výhodu malého chlapca s veľkou gitarou. Stále však napreduje -  hrá jazz nielen virtuózny a bravúrny, ale zároveň atraktívny a prívetivý, čo mu však neupiera na umeleckosti. Ako predstaviteľ mladej generácie pribaľuje do hry množstvo nových vplyvov a  výrazových prostriedkov, ktoré originálnym spôsobom pretavuje do hrejivej magmy.

Že ho tvorba neustále baví, dokazuje aj jeho ostatný, tretí album The Quest, vydaný na svetoznámom labeli Resonance Records. Varady nezaspal na bebopových vavrínoch, ale počúva a posúva sa smerom k súčasným prejavom, počuť viac groove, vplyvy neosoulu, rocku, r’n’b, práce so zvukomaľbou.

Vstupné: predpredaj od 12€ (čoskoro)

Odporúčame

Emilíana Torrini (IS)

So 26.10.2024 / Majestic music club

TIP

Umenie v tržnici - Bubliny Lousyho Aubera

28.6.2024 - 30.8.2024 / Stará tržnica

TIP

God Is An Astronaut (IRL)

Ne 11.8.2024 / Randal Club

TIP

Scenery & Sun(DJ)set w/ Yanko Kral & Miklei

Št 20.6.2024 / Hrad Devín MMB - Národná kultúrna pamiatka

TIP