iná akcia
Šťastné a ekonomácke

Vianočné vystúpenie folklórneho súboru Ekonóm s hosťom: folklórny súbor Słowianki Krakow (PL).

 

Táto akcia sa konala v minulosti

Folklórny súbor Ekonóm

Vysokoškolský folklórny súbor Ekonóm nepatrí vo folklórnom svete k žiadnym nováčikom. Za viac ako 50 rokov svojej činnosti si vo svete slovenského folklóru získal svoje meno a vypracoval sa medzi popredné folklórne súbory na Slovensku. Áno, už od roku 1969 pracuje pri Ekonomickej univerzite v Bratislave a šíri radosť z tanca, spevu a hudby nielen po rôznych kútoch Slovenska ale aj v zahraničí.

Počas svojho pôsobenia vystupoval na mnohých javiskách slovenských miest a zúčastnil sa rôznych slovenských folklórnych festivalov vo Východnej, Detve, Terchovej, Myjave, Očovej, Kokave, Zuberci, Hrušove..., vysokoškolských folklórnych festivaloch v Nitre a Zvolene, českých folklórnych festivaloch Rožnove pod Radhoštem, Červenom Kostelci, Veľkej nad Veličkou, Veľkých Pavloviciach, Ostrave, Karlových Varoch, Plzni, Prahe, Strážnici a v mnohých iných českých mestách.

Členovia tanečnej, speváckej a hudobnej zložky súboru, študenti Ekonomickej univerzity, ale aj iných vysokých a stredných škôl v Bratislave, potešili svojim umením a krásou slovenských piesní, tancov, hudby a krojov aj tisíce divákov v zahraničí. Precestovali takmer všetky štáty Európy od Portugalska, Španielska, Belgicka, Holandska, cez Taliansko, Sardíniu, Nemecko, Poľsko, Rakúsko, Rusko, Turecko, Maďarsko, Srbsko, Kosovo, Grécko, Ukrajinu až do Sýrie a najďalej prezentoval svoje umenie u „protinožcov“ v Austrálii, kde bol na pozvanie Slovákov, ktorí sa zo Slovenska cez bývalú Juhosláviu presídlili až na tento veľký ostrov a túto návštevu v Austrálii zopakoval to ešte dvakrát v roku 2010 a na prelome roku 2019/2020.

Za roky pôsobenia súboru sa v ňom vystriedali stovky mladých ľudí, ktorí popri štúdiu a práci preliali, vo svojom voľnom čase, litre potu na nácvikoch a vystúpeniach.

Folklórny súbor Slowianki - Krakow (PL)

Folklórny súbor „SŁOWIANKI“ je reprezentatívnym umeleckým zoskupením jednej z najstarších európskych univerzít, Jagellonskej univerzity v Krakove. Súbor založil na univerzite v roku 1959 Zdzisław Wagner, slovanský jazykovedec a akademický pedagóg. V rokoch 1972-2013 súbor viedol Henryk Wolff-Zdzienicki. Od roku 2014 vedie súbor Marta Wolff-Zdzienická.

Členovia skupiny sú najmä študenti a absolventi Jagellonskej univerzity a iných vysokých škôl v Krakove. Repertoár „SŁOWIANKI“ zahŕňa poľské národné tance ako Krakowiak, Kujawiak, Mazurka, Oberek a Polonéza, ako aj početné tance a ľudové piesne z oblastí Krakova, Kurpie, Lublinu, Łowicza, Pienin, Rzeszówa, Sączu a Sliezska.

SŁOWIANKI" vystupovali v zahraničí pri mnohých príležitostiach. Doteraz navštívili Alžírsko, Rakúsko, Belgicko, Bulharsko, Kanadu, Kubu, Českú republiku, bývalé Československo (Česko a Slovensko), Dánsko, Egypt, Francúzsko, Nemecko, Veľkú Britániu, Grécko, Maďarsko, Izrael, Taliansko, Japonsko, Líbyu, Litva, Holandsko, Portugalsko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko, bývalý Sovietsky zväz (Bielorusko, Lotyšsko, Litva, Rusko a Ukrajina), Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko, Tunisko, Turecko, Ukrajina, Vatikán a bývalá Juhoslávia (Bosna a Hercegovina, Chorvátsko , Macedónsko, Srbsko a Slovinsko).

Súbor reprezentoval Poľsko na mnohých renomovaných medzinárodných folklórnych festivaloch, ako Timgad (Alžírsko), a mnohé iné krajiny SŁOWIANKI“ sa zúčastnil na Študentskom kultúrnom festivale v Paríži a na Svetovom festivale mládeže a študentov v Havane.

Súbor získal prvé ceny na festivaloch v Dijone (dvakrát), Ephase, Katoviciach, Konine, Marburgu, Marchienne au Pont a Messine. Súbor bol ocenený poľskými aj zahraničnými vyznamenaniami. Jeden z nich, Rytiersky kríž Rádu Polonia Restituta, bol skupine udelený za vynikajúce umelecké výkony a popularizáciu poľského folklóru a Strieborná medaila za zásluhy o kultúru „Gloria Artis“. Rad juhoslovanskej zástavy so zlatou hviezdou bol udelený za popularizáciu folklóru bývalých juhoslovanských štátov.

Skupina je členom poľskej sekcie CIOFF (Medzinárodná rada organizácií folklóru, festivalov a ľudového umenia).

Vedúci súboru: Imrich Petkáč

Umelecký vedúci: Michal Zábražný

Vedúca hudby: Hanka Mikulcová

Odporúčame

Colours of Ostrava 2024

17.7.2024 - 20.7.2024 / Dolní Vítkovice, Ostrava

TIP

Vrahovia mesiaca kvetov

Št 7.3.2024 / Artkino Za zrkadlom

TIP

Silné depresívne reči

St 28.2.2024 / Luna Bar

TIP

Poradenstvo pri rozvode

11.3.2024 - 10.6.2024 / Staromestská knižnica - pobočka Panenská

TIP