iná akcia
Noc Architektúry 2019 Leto

Noc Architektúry je študentský projekt, ktorý otvára na jednu noc brány Fakulty Architektúry STU v Bratislave a premieňa ich na galériu toho najzaujímavejšieho, čo sa na škole za posledný semester vytvorilo.


Táto akcia sa konala v minulosti


Noc architektúry je multižánrová platforma poskytujúca náhľad do centra diania na FA STU. Večerná udalosť, kedy sa celá budova fakulty zmení na galériu plnú vystavených ateliérových prác študentov a to s ambíciou ukázať odbornej a širokej verejnosti výsledky tvorby veľkého spektra projektov vytvorených za posledný semester.

Program:
Po oficiálnom otvorení bude program noci pokračovať vo forme tradičných 15 minútoviek. Prvá z nich patrí najmladším hosťom : Roots & Shoots + Tvory mesta. prídu odprezentovať svoju komunitnú formu vzdelávania mladej generácie. v ktorej cieľom je podnietiť motiváciu mladých ľudí aktívne prijímať zodpovednosť za stav prostredia v ktorom žijú. Rastie tak ich poznanie mesta, kompetencie pre zapájanie sa do mestotvorby a zodpovednosť za životné prostredie, ktoré netvoria len pre seba, ale všetko živé aj neživé v meste.

V druhej 15-minútovke sa nám predstaví brnenská organizácia Final_final_. Skupina architektov vám porozpráva o ich aktivite v dramaturgii kultúrneho priestoru Praha v Brne, kde ako kurátori vstupujú do zabehnutého prostredia sérií experimentálnych inštalácií a udalostí založených na lokálnom (versus globálnom) kontexte súčasnej architektúry a spoločnosti.

Design STUBA pre vás pripravujú dve posledné 15-minútovky, kde sa vám predstavia Zuzana Turlíková a Veronika Nekolová s témou „Design vs. Business Thinking“, a Mike Jelínek s témou „Ideas for Sale”.

Design Stage
V priestoroch rekonštruovanej kotolni sa okrem výstavy najlepších dizajnérskych prác uskutoční populárna tradičná platforma Pechtle Mechtle – s témou DESIGN STUBA Success Stories, kde sa predstavia úspešní absolventi Ústavu dizajnu s témou User Experience a diskusia komunitnej platformy Flowers For Slovakia

51N4E
Hlavným bodom programu Noci Architektúry bude prednáška belgického architektonického ateliéru 51N4E, finalisti tohtoročnej prestížnej ceny EU Prize for Contemporary Architecture - Mies van der Rohe Award Medzinárodnú prax založenú v Bruseli prezentuje charakteristická rázna tvorba silnej belgickej generácie architektov. Základ ich fungovania je založený na otvorenom procese, ktorý sa točí okolo dialógu a experimentu.

O ich tvorbe vám príde porozprávať Guust Selhorst, vedúci architekt projektu Skanderbeg Square v Tirane, za ktorý okrem umiestnenia vo finále spomínaného Miesa vyhrali cenu The European Prize for Urban Public Space za najlepší verejný priestor v Európe.
Viac tu.

Afterparty
A ako už býva tradíciou - Noc býva pre architektov nekonečná, preto bude na fakulte sprevádzaná hudobným programom mladej dvojice Jalovec a Čičman, ktorý sa neskôr presunie na afterpárty do centra starého mesta v priestoroch Fuga a to v zastúpení nášho obľúbeného tradičného formátu "DJ´s battle" Clash of architects v zostave Vsa vs. Gutgut.

Cena Cheddar
Aj túto noc budú hodnotené všetky vystavené ateliérové práce z posledného semestra. Najlepšie projekty v kategóriách - architektúra, urbanizmus a dizajn vyhodnotí nezávislá porota zložená z odborníkov zo slovenskej, ale aj zahraničnej praxe v pokračovaní už tradičnej študentskej ceny Cheddar.

Program:
17:00 Otvorenie / foyer
17:15 Súťaž Isover – odovzdávanie cien
18:00 Design stage / Pechtle mechtle / 077 – kotolňa / -1.pp
18:30 – 19:45 // 15 Minútovky / Aula E. Belluša

15min_Architektúra
Roots & Shoots x Tvory mesta / Bratislava / Ján Urban
Final_Final / Brno / Helešic, Svoboda, Šebová, Valíček

15min_Design
Design vs. Business Thinking / Zuzana Turlíková a Veronika Nekolová
Ideas For Sale / Mike Jelínek

19:00 Design stage / Flowers For Slovakia / 077 – kotolňa / -1.pp
20:00 Cena Cheddar / Aala E. Belluša
20:30 51N4E / Guust Selhorst / Aula E. Belluša
22:00 Afterparty / Djs Čičman a Jalovec / Clash of Architects – Gutgut vs. Vsa / Fuga

---------------------------------------------------------------------
Noc Architektúry organizuje tím Archtung v spolupráci s Fakulta architektúry STU

 

Odporúčame

Pina

St 21.8.2019 / Nádvorie historickej radnice, Modra

TIP

[fjúžn] - festival nových menšín

13.9.2019 - 20.9.2019 / Bratislava

TIP

Bratislavské Jazzové Dni Slovenská sporiteľňa 2019

25.10.2019 - 27.10.2019 / INCHEBA - Expoaréna

TIP

O čarovnej flaute a iných kúzlach

Pi 4.10.2019 / Slovenské národné divadlo - Opera

TIP