Samotnú výpravu veľkovezíra Kara Mustafu, priebeh obliehania a napokon porážku spojenými vojskami ríšskych stavov cisára Leopolda a poľského kráľa Jána III. Sobieského, priblíži analytický výklad vojenského historika Karola Kolomana Kulašika. V druhej časti prednášky kurátor výstavy Martin Čičo predstaví, ako tento obrat z hroziacej katastrofy k víťaznému triumfu rezonoval v dielach vizuálnej kultúry. Popri mnohých ohlasoch v dobovej tlači spojenej s grafickými zobrazeniami začali vznikať aj maliarske stvárnenia bitky spojené s celou škálou objednávateľov od príslušníkov šľachty, veliteľov až po vladárov. Bitka pri Viedni sa tak stala silným príbehom aj v dobovom umení.
Prednáškový sprievodný program výstavy Plody sváru. Obraz osmanskej prítomnosti.
Doc. PhDr. Karol K. Kulašik, CSc., je absolvent Filozofickej fakulty Univerzity J. E. Purkyně (teraz Masarykovej univerzity) v Brne a Vojenskej akadémie v Brne. Pracoval ako vedúci katedry na Vojenskej akadémii, pre Ministerstvo obrany SR v Inštitúte strategických štúdií, v diplomatickej službe. Je plukovník v. v.
Mgr. Martin Čičo vyštudoval dejiny umenia na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1992). V SNG pracuje od roku 2007 ako kurátor zbierky starej kresby a grafiky. Spolupracoval na viacerých výstavných a edičných projektoch a pripravil niekoľko samostatných výstavných projektov. Krajina a príroda (SNG, Bratislava, 2012), Architectura delineata et sculpta. Obraz architektúry v grafike 16. – 18. storočia (SNG, Bratislava, 2011), Skica – návrh – kópia: zreštaurované talianske kresby 16. a 17. storočia zo zbierky SNG, (SNG, Bratislava, 2010), Architektúra v starej grafike 16. – 18. storočia (SNG – Kaštieľ Strážky, 2009 – 2010), Bludní Holanďania na Zvolenskom zámku (SNG – Zvolenský zámok, 2007).
Vstupné: 8€ / zľavnené (študent, senior) 4€